Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Pražané protestují proti solení chodníků, magistrátu předali petici

  13:55aktualizováno  13:55
Zastupitelé hlavního města se budou muset zabývat zimním solením chodníků. Na magistrát totiž dorazila petice, která protestuje proti lednovému rozhodnutí radních znovu solit chodníky. Sůl ničí tlapky psům, lidem zase boty a podle odborníků ohrožuje i rostliny.

Kamínky má při sypání chodníků nahradit i letos sůl. Pejskaři jsou ale proti, sůl ničí tlapky psům. (Ilustrační snímek) | foto:  Radek Cihla, MAFRA

"Poslední dvě zimy byly vzhledem k vývoji počasí na úklid chodníků náročné a přibylo i úrazů. Kvůli zajištění schůdnosti se pak snesla na magistrát řada stížností od obyvatel i návštěvníků Prahy," odůvodnil letos v lednu magistrát, proč začal znovu solit chodníky.

Nyní ale bude muset možná své rozhodnutí změnit. Představitelky Nadace na ochranu zvířat předali primátoru Bohuslavu Svobodovi prostřednictvím magistrátní podatelny petici s více než tisícovkou podpisů lidí, kteří se solením chodníků nesouhlasí. Tento počet stačí na to, aby se problémem museli zastupitelé zabývat na svém jednání.

"Město problém musí ze zákona projednat na zastupitelstvu do šedesáti dnů, tedy nejpozději 21. ledna příštího roku," uvedl zastupitel Prahy 4 Petr Štěpánek ze strany zelených, která se na organizaci petice spolupodílela.

Pražské zastupitelstvo bude jednat 29. listopadu a 13. prosince. Kdy bude petice na program jednání zařazena, zatím není jasné.

Podle autorů petice sůl poškozuje nejen tlapky psů, ale škodí volně žijícím živočichům, poškozuje zeleň, půdu a spodní vody.

"Nesouhlasíme s nově zavedenou možností chemického posypu. Jsme přesvědčeni, že je možné udržovat bezpečný povrch pro pohyb chodců i bez ohrožování zdraví a životů zvířat a výrazného poškozování životního prostředí," uvedla Pavlína Krejčíková z Nadace na ochranu zvířat.

Už letos v lednu se ozvala I Česká společnost ornitologická. "Ptáci mají v zimě pouze omezený přístup k vodě, kterou posypová sůl kontaminuje. Sůl je jedem, který při náhodném pozření může být pro drobné ptáky smrtelný," uvedl tehdy ředitel společnosti Zdeněk Vermouzek.

Autor:

Volby 2018

Volby do obecních zastupitelstev a do Senátu PČR se konají 5. a 6. října. V pátek se volí od 14 do 22 hodin a v sobotu od 8 do 14 hodin.

Komunální volby

V Praze se bude volit do zastupitelstev městských částí a obvodů a současně do zastupitelstva hlavního města Prahy.

Volby do senátu

Ve Středočeském kraji volí do Senátu obvod Mladá Boleslav a Benešov. V Praze se volí v obvodech Praha 2, Praha 4, Praha 8 a Praha 12.Nejčtenější

Přístroje revizorů nenačítají kupony na Lítačkách, lidé dostávají pokuty

Finální podoba nové čipové karty pro městskou hromadnou dopravu (23.2.2016)

Koupili si kupon na Lítačku, u revizora ale zjistili, že nejde načíst. Cestující bez dokladu o zaplacení tak dostali...

Byty a park místo silnice, Stuchlík předvedl vizi nového Libeňského mostu

Kandidát ANO na pražského primátor Petr Stuchlík představil plán, jak vyřešit...

Kandidát ANO na pražského primátora Petr Stuchlík navrhl neobvyklé architektonické řešení Libeňského mostu. Společně s...Děti se před školou bojí, rodiče ignorují dopravní předpisy, tvrdí sdružení

Klasická situace před jednou ze základních škol v Praze. Rodiče vezou děti do...

Děti v Praze vozí čím dál častěji do školy jejich rodiče, zjistilo občanské sdružení Pražské matky. Podle něj...

Zásahovka na Benešovsku zadržela gang zlodějů luxusních automobilů

policie, zásahová jednotka, ozbrojenec, ilustrace

Policejní zásahovka šla v pátek do akce brzy ráno. Na silnici mezi Miličínem a Olbramovicemi zadržela šest lidí, kteří...

Betonová hráz kolem Prahy byla umlčena, řopíky se budovaly zbytečně

Osm stovek betonových pevnůstek mělo hájit Prahu před agresí nacistického Německa. Byly také součástí pevnostní linie,...

Další z rubriky

Budova VŠCHT je funkční, krásná a má vlastní pivovar, kde se vaří Lachout

VŠCHT má vlastní pivovar, kde se studenti učí vařit pivo Lachout (Lahodná...

Chemie často patří ve škole k obávaným předmětům, její praktické využití se vytrácí v biflování vzorečků. Jaké...

Na Benešovsku se srazilo auto s kamionem, dva lidé zemřeli

Na silnici první třídy u obce Votice na Benešovsku se odpoledne střetlo osobní...

Na silnici první třídy u obce Votice na Benešovsku se odpoledne střetlo osobní auto a kamion, zemřeli dva lidé. Silnice...

Lucemburská ambasáda sídlí u svatého Apolináře a bývalé Jedové chýše

Lucemburská ambasáda se nachází naproti kostelu svatého Apolináře poblíž...

V netypickém sousedství se nachází lucemburská ambasáda v Apolinářské ulici na pražském Novém Městě. Většina ambasád...

Najdete na iDNES.cz