Budova pražského Magistrátu

Budova pražského Magistrátu | foto: Jiří Benák, iDNES.cz

Současné pražské politiky vystřídala v městských firmách stará garda

  • 16
Po loňských volbách politici v Praze slíbili, že nebudou sedět v představenstvech firem spojených s městem. Ti současní "magistrátní" to sice víceméně splnili, nicméně posty obsadili lidé z bývalé garnitury nebo politici z jednotlivých obvodních radnic.

Pražanům zastupitelé města slíbili, že odejdou z představenstev firem spojených s městem a zasednou pouze v dozorčích radách. Při projetí obchodního rejstříku lze však zjistit, že v představenstvech působí řada politiků z městských částí a také bývalí politici a že většinou jde o současné i bývalé členy ODS.

Městské firmy

Obecní dům

Pražská energetika
bývalý starosta Prahy 5 Milan Jančík (ODS)

PRE Distribuce
bývalý radní města Martin Langmajer (ODS)

Obecní dům
bývalý radní města Radovan Šteiner (ODS)

KCP
bývalý starosta Prahy 1 Jan Burgermeister (ODS)

Pozn.: Jde pouze o výběr.

Nejčastěji svá místa hájí tím, že jsou v oblasti odborníci. Podpořil je v tom i předseda pražské ODS Boris Šťastný: "Ve světě je to běžné. Pokud je někdo například úspěšný radní pro životní prostředí, nevidím důvod, proč by nemohl pracovat ve firmě spojené s životním prostředím," řekl Šťastný.

Svou odborností se zaštiťují například exradní Radovan Šteiner nebo bývalý zastupitel Jan Svátek.

Radovan Šteiner

"Mám za sebou 12 let práce v představenstvu Dopravního podniku a deset let v manažerských pozicích," řekl předseda představenstva Obecní dům a bývalý radní za ODS Radovan Šteiner.

"Mám klasické technické vzdělání, dělám práci už pět let a funkci jsem jednou obhájil. Snad je to důkaz, že to dělám dobře," přidal se bývalý zastupitel za ODS Jan Svátek, který je členem vedení firmy Kolektory Praha.

Podle Davida Ondráčky ze společnosti Transparency International by všichni členové statutárních orgánů měli procházet výběrovým řízením. "Ať prokážou, zda mají skutečně kvalifikaci," uvedl Ondráčka.

Odměny za tuto práci totiž mohou dosahovat až několika milionů ročně. Nejvyšší jsou u holdingů, tedy konkrétně Pražské energetiky, teplárenské a plynárenské.

Pavel Hurda

Mezi zastupiteli Prahy je však i jedna "černá ovce". Zastupitel a "odéesák" Pavel Hurda z představenstva Pražské plynárenské ani přes závazek klubů neodešel. Hurda svůj postoj odůvodnil tím, že nemohl rezignovat okamžitě, aby neohrozil chod společnosti.

"Jasně jsem ovšem prohlásil, že zaváděná pravidla respektuji. V současné době se připravují výběrová řízení na obsazení představenstva," řekl Hurda. Doplnil, že je připraven odejít do dozorčí rady.

Kromě Hurdy se všichni zastupitelé stáhli z představenstev do dozorčích rad. Tvrdí, že místo v těchto firmách mít mají, neboť tak kontrolují chod firem, kde má město podíl. I za tyto funkce však pobírají odměny.

Dohoda platí jen pro magistrát, vymlouvají se politici z radnic

Zastupitelé ODS na jaře uvedli, že by rádi tyto výdělky omezili a část dávali na charitu. Chtěli prosadit návrh, aby příjmy nad 20 000 měsíčně posílali na charitu. "Nakonec se ukázalo, že většinou těch 20 000 je horní hranice, nad kterou se odměny nevyplácí," uvedl předseda klubu ODS Rudolf Blažek.

Filip Dvořák

Kromě své odbornosti politici či bývalí politici uvádí na svou obhajobu také to, že nepracují na úrovni města. Jako například exstarosta Prahy 1 a současný zastupitel městské části Filip Dvořák z ODS. 

"Je to dohoda uzavřená na úrovni města, a ne městských částí a musím nadále tvrdit, že městské části zůstaly samostatné," řekl Dvořák, který sedí v Holdingu pražské plynárenské.

Podobně jako Dvořák se hájí také radní Prahy 2 z řad ČSSD Jan Pech. Ten je zase ve společnosti TPC. Také on se odvolává na "svou" radnici.  "TCP má své sídlo v Praze 2 a já jako místostarosta Prahy 2 spoluřeším nejzásadnější otázku, a to je prodej majetku," uvedl Jan Pech.