Zabít nechtěl, rozhodl soud v kauze Rusa, který postřelil muže před barem

  16:53aktualizováno  16:53
Nešlo o pokus vraždy, uzavřel v pátek senát Městského soudu v Praze kauzu střelby před jedním z nočních barů na Vinohradech, ke které došlo loni v srpnu. Pětadvacetiletého Rusa Denise Pronina poslal za postřelení jiného hosta revolverem na tři roky do věznice s dozorem.

Denise Pronin si za postřelení muže před barem na Vinohradech odsedí tři roky ve věznici s dozorem (30.9.2016). | foto: Jan Bohata, MF DNES

Soud Pronina odsoudil za ublížení na zdraví z omluvitelné pohnutky a nedovolené ozbrojování. Obhajoba argumentovala tím, že si agresivní a opilý host za své vážné poranění do značné míry mohl sám. A k tomu se v pátek přiklonil také soud.

„Ze strany poškozeného šlo o vyprovokovaný útok,“ konstatovala v obsáhlém odůvodnění rozsudku předsedkyně senátu Dana Pacholíková.

Mladý Rus nestřílel v úmyslu svého soka usmrtit, byť vypálil proti hrudníku, rozhodl soud. „Střelbě navíc předcházel ze strany postřeleného agresivní útok na kamaráda obžalovaného i Denise Pronina,“ vysvětlila též soudkyně Pacholíková, proč její senát neuznal obžalobu pro vražedný pokus.

„Výpověď obžalovaného považuji za naprosto účelovou, na poškozeného naprosto nečekaně vypálil,“ tvrdila naopak ve svém závěrečném návrhu státní zástupkyně. I ta sice připustila, že Pronin a jeho kamarád v baru čelili ataku ze strany postřeleného, avšak i tak mu navrhla trest za pokus vraždy v dolní polovině sazby, která činí 10 až 18 let.

„Poškozený brutálně zaútočil na kamaráda mého klienta i na něj,“ zdůraznila ve svém konečném návrhu obhájkyně, která požadovala zmírnění právní kvalifikace, například na pokus zabití anebo ublížení na zdraví.

„Chtěl bych soud požádat o rozumný trest za čin, za nějž musím nést odpovědnost. Lituji toho,“ uvedl Pronin.

Kopanec do hlavy

Barová potyčka a střelba, která následovala krátce poté venku na Vinohradské ulici, se odehrála brzy ráno 15. srpna 2015. Pronin tehdy přišel do baru s kamarádem, oba střízliví. Po nich dorazil muž s iniciály L. S., která byl na rozdíl od nich opilý, v doprovodu bývalé kamarádky obviněného.

Drama v baru snímala bezpečnostní kamera, vše se odehrálo nesmírně rychle. L. S. tvrdil, že ho tehdy obžalovaný urazil. Podle záznamu k tomu však nebyl čas. Záběry totiž odhalily, jak L. S. dvakrát surově kopl Proninova kamaráda do hlavy a obviněného opakovaně uchopil pod krkem do těsné „kravaty“ a cloumal jím.

Rusové poté z baru odešli, L. S. odešel tři vteřiny za nimi. „Pořvával, byl agresivní, mával rukama zaťatými v pěst,“ popsala rozpoložení jedna ze svědkyň. Co se dělo na noční ulici na rozdíl od událostí v baru tak jasné není. Nicméně Pronin vytáhl revolver, takzvanou „flobertku“ ráže 6 mm upravenou na razantnější munici kalibru 22.

O úpravě revolveru údajně obviněný nevěděl, po výstřelu z místa činu uprchl. A zbraň podle kriminalistů zahodil.

Její úpravu tak balistici z Kriminalistického ústavu konstatovali na základě expertízy projektilu, jež trefil poškozeného.

Policisté zadrželi útočníka pár hodin po činu.

Výstřel v panice

Výstřel L. S. zasáhl do plic, s vážným zraněním vzápětí skončil v péči chirurgů vinohradské nemocnice. Jeho zranění mohlo podle expertů ohrozit i život. Soud však uznal, že Pronin stiskl spoušť ve strachu a po předchozím razantním napadení v baru.

Nákup inkriminované pistole, kterou sehnal kdesi v přítmí v pasáži od známého, mu však soud vytkl. „Nesmí si kupovat zbraň, jaká ho napadne,“ upozornila soudkyně Dana Pacholíková. I proto její držení kvalifikoval soud jako nedovolené ozbrojování.

Trest je na horní hranici příslušné sazby, Proninovi za ublížení na zdraví z omluvitelné pohnutky hrozily až čtyři roky. Přitížilo mu, že dostal podmíněný trest v jiné kauze. Soudkyně také rozhodla, že Rus i nadále zůstane ve vazbě v pankrácké věznici, byť její režim by se mohl zmírnit.

Rozsudek není pravomocný. Obhájkyně a obžalovaný se vzdali práva na odvolání. Státní zástupkyně se však odvolala proti rozhodnutí o vině i trestu. Poslední slovo v kauze tak bude mít Vrchní soud v Praze.

Autor:


Nejčtenější

Prahu zaplnily sdílené koloběžky, jezdci ohrožují lidi jízdou po chodnících

Centrum Prahy zaplavili turisté na elektrických koloběžkách (12. října 2018)

Segwaye i skútry z centra zmizely, chodci v Praze však stále musejí být na pozoru. Hlavní město zaplavila „zelená vlna“...

Ostuda ruských mladíků v Příbrami: hromadná bitka na ledě i s diváky

Ruští hokejisté do 18 let během zápasu v Příbrami.

V pořádnou kovbojku se změnil závěr přípravného utkání mezi hokejovými mladíky z Česka a Ruska. Na příbramském ledě...Serena to neustála, měla se omluvit, řekl Štěpánek v Rozstřelu

Tenista Radek Štěpánek v diskusním pořadu iDNES.cz Rozstřel

Ještě jednou mu bude tleskat zaplněná hala. Tak jako v dobách, kdy pro Česko dřel v Davis Cupu nebo sváděl náramné...

Zvolení Ratha se nelíbí stranám v Hostivici. Volby napadly u soudu

David Rath

Zástupci strany HOme, tedy Hostivice město, podali ke krajskému soudu stížnost proti vzniku mandátu Davida Ratha, jenž...

Dokázali jsme skoro zázrak, zhodnotila se Krnáčová. Lituje pádu lávky

Končící pražská primátorka Adriana Krnáčová vystoupila na tiskové konferenci ke...

Končící pražská primátorka Adriana Krnáčová před novináři bilancovala svou kariéru v čele magistrátu hlavního města....

Další z rubriky

Pražští politici zneužívají radniční noviny, tvrdí analýza sdružení Oživení

Ilustrační snímek

Za vaše peníze vám řekneme, jak jsme skvělí. Podobným nešvarem ze strany vedení radnice trpěla před volbami řada...

V baru mě zkopali, když jsem chtěla pivo s sebou, tvrdí žena

Dívka ukazuje rozbitou hlavu poté, co ji podle jejích slov napadla v baru...

V jednom z barů na Vinohradech údajně napadla čtveřice mužů dva hosty. Ženu s partnerem napadli agresoři podle jejího...

Soused uprchlé mamby volal strážníky na hada ve sklepě, byl gumový

Ilustrační snímek

Pražští strážníci se ve čtvrtek vrátili do Hlubočep hledat dalšího hada. Nedaleko místa, kde utekla mamba zelená, se...

Najdete na iDNES.cz