Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Soud zamítl žalobu matky, které se zastřelila dcera policistka

  11:26aktualizováno  11:26
Pražský městský soud zamítl žalobu matky devětadvacetileté policistky, která se zastřelila kvůli údajné šikaně a sexuálnímu obtěžování nadřízeného. Soud sice uznal, že k obtěžování docházelo, ale nemělo to přímou souvislost se sebevraždou.

Městský soud v Praze projednává případ Martiny Olšákové, která za nejasných okolností spáchala sebevraždu. | foto: iDNES.cz

Soudce Tomáš Novosad připomněl, že podle svědků i znalce měla policistka, která spáchala sebevraždu, problémy i v osobním životě. V odůvodnění rozsudku citoval slova jejího bývalého přítele, který byl shodou okolností psychiatr. „Byla v životě nešťastná, zklamaná. Bála se, že se jí zavírají dveře, že nesežene partnera a nebude mít rodinu,“ tvrdil bývalý přítel.

„Zdaleka ne všechno, co se jí v životě stalo, souviselo s jejím šéfem a situací na pracovišti,“ vysvětloval soudce.

Zároveň však nešetřil ani žalovanou stranu, tedy policii. Podle soudce je zřejmé, že k sexuálnímu obtěžování od nadřízeného docházelo. „Ten jednal naprosto nevhodně a protiprávně, řekl soudce Novosad. „Je nepochopitelné, že nadále setrvává ve své vedoucí funkci,“ dodal na adresu jeho nadřízených.

Žalobu podala matka policistky. Požadovala odškodné 1,8 milionu za nemajetkovou újmu korun od ministerstva vnitra. Dohromady žádá odškodnění ve výši tří milionů korun.

Další 1,2 milionu korun chce u obvodního soudu získat jako náhradu škody, protože dcera jí přispívala na živobytí a podle právního zástupce matky Václava Lásky by přispívala i nadále, kdyby nebyla dohnána k sebevraždě. O této sumě soud ještě nerozhodl.

Žena spáchala sebevraždu po rozhovoru se šéfem

Policistku našli mrtvou v její kanceláři v Krajském ředitelství policie hlavního města Prahy 19. července 2010 v půl osmé večer. Devětadvacetiletá žena si smrtelné zranění způsobila svou služební zbraní. V dopise na rozloučenou uvedla, že ji její šéf šikanoval a sexuálně obtěžoval (více zde). Její nadřízený se hájil, že s mladou policistkou udržoval intimní vztah, ale nijak jí neubližoval.

Její matka s tím nesouhlasí a podala žalobu. „Žalobkyně má za to, že nebýt osoby nadřízeného, její dcera by žila,“ uvedl v závěrečné řeči Láska.

Ten mimo jiné připomněl, že žena spáchala sebevraždu vzápětí po rozhovoru se šéfem. Tvrdil také, že ji vedoucí vydíral skrze hodnocení, které nadřízený sepisuje o policistovi po třech letech služby. „Hrozil, že si už u policie neškrtne,“ uvedl Láska. 

Připomněl, že byla přes rok sexuálně obtěžována a policista za to nebyl nijak potrestán. Láska také podotkl, že ženin nadřízený byl potrestán jen kázeňsky -srážkou pět procent z jednoho měsíčního platu. „Nejnižší trest, jaký policista může dostat. Navíc byl tento trest uložen za pochybení při odebrání zbraně,“ řekl Láska.

Zástupci žalovaného ministerstva vnitra naopak upozornili, že policistka trpěla depresemi a byla psychicky labilní, jak ukázal znalec Petr Weiss. Jak nadřízení, tak její bývalý přítel ji vyzývali, aby se léčila. To však žena odmítala, obávala se, že by záznam o psychiatrické léčbě mohl ohrozit její kariéru.

K obtěžování uvedli, že se z hlediska sexuologů je sice sexuální  vztah nadřízeného s podřízené považován za obtěžování. Ženin šéf však byl vyšetřován, dokonce pro trestný čin spoluúčast na sebevraždě, ale nic mu nebylo prokázáno.

Také posudek znalce Weisse uvádí, že není možné stanovit přímou příčinnou souvislost s chováním nadřízeného a situací na pracovišti a smrtí ženy. Určitý vliv ale situace na pracovišti měla. 

Autor:


Nejčtenější

Strojvedoucí nechal řídit metro dívky ze soutěže, vyšetřuje je policie

Stopovat se v Praze dá i metro

Řídit soupravu pražského metra za plného provozu se povedlo dvěma dívkám, které plnily výzvu v cestovatelské soutěži....

Slavia - Kyjev 1:1, domácí prohrávali, v nastavení srovnal Hušbauer

Slávista Josef Hušbauer se běží radovat, právě proměnil penaltu proti Dynamu...

Infarktový závěr, minuty totálního zmaru a pak absolutní euforie. Slavia v úvodním utkání 3. předkola fotbalové Ligy...Říkal, co máme dělat, hájí dívky řidiče metra. Chtějí se mu osobně omluvit

Strojvedoucí nechal řídit metro dívky ze soutěže, vyšetřuje je policie.

Dvě mladé dívky, které za běžného provozu řídily metro, se za své chování omluvily. A vzkazují, že podle nich k...

Do průvodu Prague Pride se zapojily tisíce lidí. Zábava pokračuje na Letné

Průvod Prague Pride (11. srpna 2018).

Duhovým průvodem v sobotu vyvrcholil festival leseb, gayů, bisexuálů a transsexuálů (LGBT) Prague Pride. Účastníci se...

Z útoku cizinců v autobusu na Smíchově je vražda, napadený muž zemřel

Policie vyšetřuje střelbu u smíchovského nádraží (13.3.2018)

Pražská policie přehodnotila právní kvalifikaci březnového útoku dvou cizinců v autobusu na Smíchově. Jednapadesátiletý...

Další z rubriky

Na pražském Smíchově se srazily tramvaje, sedm lidí se lehce zranilo

V pražské Plzeňské ulici se srazily dvě tramvaje. Doprava je v místě zcela...

Pod nadjezdem do Strahovského tunelu v ulici Plzeňská se srazily dvě tramvaje. Podle předběžných informací je na místě...

VIDEO: V Poldi Kladno hořely pneumatiky, nejspíš chytily při pálení kabelů

Nad areálem Poldi Kladno se vznáší černý dým, v areálu hoří pneumatiky (13. 8....

V areálu kladenské huti Poldi vzplály po poledni uskladněné pneumatiky. Černý kouř byl podle svědků vidět na kilometry...

Astronomové se stavějí proti záměru měnit malbu na ciferníku orloje

Pražský Orloj slaví 600 let.

Možná změna podoby staroměstského orloje vyvolává nesouhlas u českých astronomů i u těch, kteří se o orloj dlouhodobě...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz