Městský soud v Praze projednává případ Martiny Olšákové, která za nejasných

Městský soud v Praze projednává případ Martiny Olšákové, která za nejasných okolností spáchala sebevraždu. | foto: iDNES.cz

Soud zamítl žalobu matky, které se zastřelila dcera policistka

  • 0
Pražský městský soud zamítl žalobu matky devětadvacetileté policistky, která se zastřelila kvůli údajné šikaně a sexuálnímu obtěžování nadřízeného. Soud sice uznal, že k obtěžování docházelo, ale nemělo to přímou souvislost se sebevraždou.

Soudce Tomáš Novosad připomněl, že podle svědků i znalce měla policistka, která spáchala sebevraždu, problémy i v osobním životě. V odůvodnění rozsudku citoval slova jejího bývalého přítele, který byl shodou okolností psychiatr. „Byla v životě nešťastná, zklamaná. Bála se, že se jí zavírají dveře, že nesežene partnera a nebude mít rodinu,“ tvrdil bývalý přítel.

„Zdaleka ne všechno, co se jí v životě stalo, souviselo s jejím šéfem a situací na pracovišti,“ vysvětloval soudce.

Zároveň však nešetřil ani žalovanou stranu, tedy policii. Podle soudce je zřejmé, že k sexuálnímu obtěžování od nadřízeného docházelo. „Ten jednal naprosto nevhodně a protiprávně, řekl soudce Novosad. „Je nepochopitelné, že nadále setrvává ve své vedoucí funkci,“ dodal na adresu jeho nadřízených.

Žalobu podala matka policistky. Požadovala odškodné 1,8 milionu za nemajetkovou újmu korun od ministerstva vnitra. Dohromady žádá odškodnění ve výši tří milionů korun.

Další 1,2 milionu korun chce u obvodního soudu získat jako náhradu škody, protože dcera jí přispívala na živobytí a podle právního zástupce matky Václava Lásky by přispívala i nadále, kdyby nebyla dohnána k sebevraždě. O této sumě soud ještě nerozhodl.

Žena spáchala sebevraždu po rozhovoru se šéfem

Policistku našli mrtvou v její kanceláři v Krajském ředitelství policie hlavního města Prahy 19. července 2010 v půl osmé večer. Devětadvacetiletá žena si smrtelné zranění způsobila svou služební zbraní. V dopise na rozloučenou uvedla, že ji její šéf šikanoval a sexuálně obtěžoval (více zde). Její nadřízený se hájil, že s mladou policistkou udržoval intimní vztah, ale nijak jí neubližoval.

Její matka s tím nesouhlasí a podala žalobu. „Žalobkyně má za to, že nebýt osoby nadřízeného, její dcera by žila,“ uvedl v závěrečné řeči Láska.

Ten mimo jiné připomněl, že žena spáchala sebevraždu vzápětí po rozhovoru se šéfem. Tvrdil také, že ji vedoucí vydíral skrze hodnocení, které nadřízený sepisuje o policistovi po třech letech služby. „Hrozil, že si už u policie neškrtne,“ uvedl Láska. 

Připomněl, že byla přes rok sexuálně obtěžována a policista za to nebyl nijak potrestán. Láska také podotkl, že ženin nadřízený byl potrestán jen kázeňsky -srážkou pět procent z jednoho měsíčního platu. „Nejnižší trest, jaký policista může dostat. Navíc byl tento trest uložen za pochybení při odebrání zbraně,“ řekl Láska.

Zástupci žalovaného ministerstva vnitra naopak upozornili, že policistka trpěla depresemi a byla psychicky labilní, jak ukázal znalec Petr Weiss. Jak nadřízení, tak její bývalý přítel ji vyzývali, aby se léčila. To však žena odmítala, obávala se, že by záznam o psychiatrické léčbě mohl ohrozit její kariéru.

K obtěžování uvedli, že se z hlediska sexuologů je sice sexuální  vztah nadřízeného s podřízené považován za obtěžování. Ženin šéf však byl vyšetřován, dokonce pro trestný čin spoluúčast na sebevraždě, ale nic mu nebylo prokázáno.

Také posudek znalce Weisse uvádí, že není možné stanovit přímou příčinnou souvislost s chováním nadřízeného a situací na pracovišti a smrtí ženy. Určitý vliv ale situace na pracovišti měla.