Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Soud řekl ženě, že je nesvéprávná. Tím jí zachránil střechu nad hlavou

  20:32aktualizováno  20:32
Paní Marii L. z Horních Počernic je 88 let. Soud ji uznal za nesvéprávnou. Toto rozhodnutí seniorce možná vrátí dům. O něj přišla na jaře tím, že ve stavu pokročilé demence podepsala zástavu neznámému "hodnému" pánovi.
Ilustrační snímek

Ilustrační snímek | foto: Profimedia.cz

Je to malé vítězství jak její rodiny, tak zdejší radnice, která se zatím nepravomocně stala opatrovnicí ženy. Proč vítězství? Protože rozhodnutí soudu možná vrátí seniorce střechu nad hlavou.

"Soud uznal nezpůsobilost paní k právním úkonům a přiklonil se na stranu posudku psychiatra, který konstatuje, že u pacientky se celých deset let rozvíjí demence," popsala Monika Brzkovská ze sociálního odboru radnice.

Důsledky nemoci Marie L. jsou přitom vážné. Aniž to tuší, přišla letos v květnu o dům.

Na jaře totiž podepsala "takovému hodnému pánovi", jenž se k ní vetřel, papíry, které chtěl podepsat. Vzhledem ke své pokročilé demenci žena neví, že šlo o zástavu domu, pokud by nesplatila dvoumilionovou půjčku, kterou si podle jiných dokumentů vzala na dobu čtrnáct dnů.

Přitom není jasné, na co by seniorka potřebovala dva miliony na dva týdny. Ona sama ani nedokáže říct, zda peníze vůbec dostala, a vytrvale opakuje: "Já nic nepotřebuju, já mám svůj důchod a s ním si vystačím." O tom, že by podepsala nějaké dokumenty, neví.

MF DNES šla po stopách firmy Bioživot, která domek získala, a ukázalo se, že je prázdnou skořápkou - bez zázemí i zaměstnanců. Nicméně je personálně i majetkově propojena s realitní kanceláří Realitní dům, s. r. o.

Podobných nemovitostí vlastní tato společnost napříč Českou republikou hned několik. A krásný dům v klidné vilové čtvrti Horních Počernic už zjevně nabízí k prodeji.

Dcera dala na dům plombu, než se smlouvy vyřeší

Dceři paní Marie L., která je stále majitelkou jedné šestiny domu, se už ozvala žena zprostředkovaná realitkou s tím, že chce objekt koupit celý, tedy i její část.

Dcera to však odmítla, naopak nechala dát v katastru nemovitostí plombu na nakládání s domem do doby, než se vyřeší, zda jsou smlouvy, které matka podepsala, platné.

"To je totiž teď naše jediná šance, jak by se paní Marii mohl dům vrátit. Další žaloba půjde na zneplatnění smluv," říká Monika Brzkovská z radnice Horních Počernic.

Místní lidé mají štěstí - a zdaleka to není první podobný případ - že se za ně zdejší úředníci perou. "Pochopitelně, my bychom pro ty lidi jen horko těžko sháněli jinou střechu nad hlavou," uvedla sociální pracovnice. Vyjádření realitní kanceláře se MF DNES nepodařilo získat.

Přístup tamního úřadu je návodem pro ostatní příbuzné seniorů, jimž se stalo něco podobného. Vždy se dá totiž bránit, a to i když je nový vlastník nemovitosti už zapsaný v katastru.

"Je důležité podat návrh na předběžné opatření, aby soud zakázal novému majiteli s majetkem nakládat," radí právník Zbyněk Boldys. "Plomba" zabrání dům prodat, což je důležité: nový občanský zákoník, který začne platit od ledna, totiž chrání třetí osoby, které majetek koupily v dobré víře. Domoci se jej zpět tak bude těžší.Nejčtenější

Dynamo - Slavia 2:0, Liga mistrů je pryč, hosty čeká pohár číslo dvě

Arťom Besedin z Dynama Kyjev překonává slávistického brankáře Ondřeje Koláře v...

Fotbalisté Slavie se do Ligy mistrů neprobojují. V kvalifikaci končí na prvním soupeři, v odvetě 3. předkola na...

Do průvodu Prague Pride se zapojily tisíce lidí. Zábava pokračuje na Letné

Průvod Prague Pride (11. srpna 2018).

Duhovým průvodem v sobotu vyvrcholil festival leseb, gayů, bisexuálů a transsexuálů (LGBT) Prague Pride. Účastníci se...Tvrdík spílá UEFA: Surkis by měl odstoupit, sudí zápasy hrubě ovlivnili

Jaroslav Tvrdík na tiskové konferenci fotbalové Slavie k příchodu nových hráčů

Šéf slávistických fotbalistů Jaroslav Tvrdík těžce nesl vyřazení v 3. předkole Ligy mistrů na hřišti Dynama Kyjev...

V kraji už se žádného majetku nedotknu, uvedl manžel hejtmanky Jermanové

Středočeská hejtmanka Jaroslava Pokorná Jermanová se svým manželem Jakubem na...

Manžel středočeské hejtmanky Jaroslavy Pokorné Jermanové v pondělí veřejně slíbil, že se už nedotkne žádného majetku...

Už vím, proč Dynamo nedostává góly, řekl Trpišovský. Víc hodnotit nechtěl

Slávista Stanislav Tecl se snaží uniknout obránci Tamási Kádárovi z Dynama...

Polský asistent rozhodčího Golis nejprve pečlivě zohlednil ofsajdové postavení slávisty Deliho, kvůli kterému neuznal...

Další z rubriky

U Vršovického nádraží vykolejil nákladní vlak, běžné spoje to neovlivní

Na výjezdu z Vršovického nádraží ve směru na nádraží Praha-Krč vykolejil vlak...

Na výjezdu z Vršovického nádraží v Praze kolem poledne vykolejil nákladní vlak. Souprava jela ve směru na nádraží...

Trolejbus mezi Palmovkou a Letňany nejezdí, má rozbité dveře

O první jízdu trolejbusem po Praze po 45 letech byl mezi lidmi velký zájem.

Trolejbus, který od července začal jezdit z pražské Palmovky do Letňan a zpět, od pondělí přerušil provoz. Zřejmě kámen...

Dopravní podnik v Praze od září změní jízdní řád a přidá zastávky

Ilustrační snímek

Dopravní podnik od začátku září zavede změny provozu linek městské hromadné dopravy. Změny se tak dotknou tramvají,...

ZE ŽIVOTA MÁMY: Když nastane noční(ková) můra
ZE ŽIVOTA MÁMY: Když nastane noční(ková) můra

Náš syn oslavil první narozeniny a rozběhla se další velká epizoda v jeho i našem životě. Ta měla mít trvání rok a půl. Abych nastínila situaci. Moje máti, a i ta manželova, jsou staré školy s utkvělou představou, že batole by mělo s první sfouknutou svíčkou odhodit pleny. Proto jsem si téměř každý telefonát vyposlechla (moje máti) nebo v každé druhé textovce dočetla (manželova máti), že bychom se už měli na to „lulání“ zaměřit.

Najdete na iDNES.cz