Podle obvinění Šimek před šesti lety dal Štorkovi pokyn, aby zastřelil...

Podle obvinění Šimek před šesti lety dal Štorkovi pokyn, aby zastřelil šestapadesátiletého Petra Zikmunda. Obžalovaným hrozí 15 až 20 let vězení či trest výjimečný, tedy až 30 let nebo i doživotí. | foto: Jan Bohata, MF DNES

Svědek v kauze stodoly smrti se bál, sebevraždě nevěřím, vypověděl taxikář

  • 0
Senát Městského soudu v Praze v pondělí vyslýchal svědky v další kauze Josefa Šimka a Václava Štorka z případu vražd v záhornické stodole. Tentokrát čelí obžalobě ze zorganizování a provedení vraždy nepohodlného svědka Petra Zikmunda. Muž zemřel před šesti lety s kulkou v hlavě.

O automatické pistoli ráže 7,65 mm jako pojistce mluvil Zikmund před šesti lety, pár týdnů před smrtí. „Když dojde na lámání chleba, budu se bránit,“ řekl svému známému taxikáři, který ho kdysi vozil. Šofér to nyní mimo jiné sdělil soudu.

Zbraň se Zikmundovi stala osudnou, podle obžaloby jej Šimek a Štork 14. července 2010 vylákali na schůzku k zahrádkářské kolonii v Letňanech v Praze 10. Údajně proto, že chtějí pistoli koupit. Místo toho jej však podle spisu střelili do hlavy (psali jsme zde).

Policie kauzu nejprve uzavřela jako sebevraždu. V souvislosti s případem dvou mrtvých v záhornické stodole na Nymbursku se ale detektivové začali případem opět zabývat, tentokrát jakou vraždou, Zikmund byl podle obvinění navždy umlčen, aby nemohl vypovídat o předchozích vraždách.

„Byl vystrašený, říkal, že má za sebou bouřlivý život, bál se stínů minulosti,“ uvedl u soudu taxikář. Podle něj Zikmund v posledních dnech před smrtí změnil styl života. Našel si novou přítelkyni, přestal pít, hovořil o tom, že opustí Prahu a odjede na venkov.

„Zákazníci mu dlužili nějaké peníze. Ale jeho smrt nebyla v žádném případě sebevražda,“ tvrdil soudu taxikář.

„Řekl mi, že nikdy nikoho nezabil. A já jsem mu věřil,“ uvedl další svědek. Ani ten nevěřil, že Zikmund zemřel dobrovolně. „Řekli mi, že kdybych se v jeho smrti šťoural, mohl bych mít problém,“ konstatoval.

„Nikdy bych nevěřil, že se oddělá,“ sdělil soudu také Zikmundův známý. Tomu Zikmund volal den před smrtí. „Když mi volal, byl napitý. Později jsem se od policistů dozvěděl, že zemřel,“ vypověděl soudu svědek.

Obžalovaní vinu odmítají

Hlavní líčení v kauze této vraždy začalo v květnu, předsedkyně senátu nyní jednání naplánovala na dva dny. Na pořadu jsou výslechy dalších svědků, na vyhlášení rozsudku však pravděpodobně nedojde.

„Budeme zřejmě odročovat na neurčito,“ uvedla soudkyně Marie Marková.

Obžalovaným hrozí 15 až 20 let vězení, anebo i trest výjimečný, tedy až 30 let nebo i doživotí.

Oba obžalovaní svůj podíl na likvidaci Zikmunda i v záhornickém případu rozhodně odmítají.

Kauzu záhornické stodoly uzavřel jiný senát městského soudu v dubnu. Šimek za jednu z vražd dostal 15 let, v druhém případě jej soud viny zprostil (více zde). Štork dostal trest pouze za nadržování. Obžalovaní se hned odvolali k Vrchnímu soudu v Praze.