Miroslav Vogel se svým obhájcem před začátkem hlavního líčení.

Miroslav Vogel se svým obhájcem před začátkem hlavního líčení. | foto: Jan Bohata, 5plus2.cz

Detektiv z protidrogového se kvůli informátorovi zodpovídá soudu z vydírání

  • 10
Přední policista z Národní protidrogové centrály Miroslav Vogel stanul před soudem. Žaloba ho viní z vydírání, zneužití pravomoci a ohrožení utajované informace. Opírá se o tvrzení policejního informátora Petra Ryžáka. Případ je výjimečný tím, že se plukovníka zastalo vedení policie a ponechalo ho ve službě.

Miroslav Vogel pracuje u policie od roku 1982. Jednadvacet let pak pracuje na Národní protidrogové centrále (NPC) kde je nyní vedoucím jednoho z odborů. Teď jeho kariéře hrozí krach. Obžaloba proti němu čítá třináct bodů týkajících se činů z let 2009 až 2012.  Hrozí mu až deset let vězení.

„Prostřelím tě do podsvětí,“ hrozil podle obžaloby řídící důstojník Miroslav Vogel Ryžákovi. Myslel tím, že informace o jeho spolupráci s NPC prozradí podsvětí. Vogel si chtěl podle žalobce Michala Muravského vydíráním pojistit, aby proti němu informátor nevypovídal důstojníkům inspekce GIBS, vyšetřující delikty policistů.

Šéf NPC: Moje důvěra se opírá o znalost okolností

rozhovor s Jakubem Frydrychem

U pražského městského soudu začalo líčení  s  důstojníkem NPC Miroslavem Vogelem. Útvar za ním stojí, ač je u soudu, je to tak?
Ano, nepostavil jsem ho ani mimo službu a stále u nás normálně pracuje.

A jedině, když by byl pravomocně odsouzen, tak byste ho musel propustit?
Samozřejmě - v souladu se zákonem.

Je to tedy nějaký komplot podsvětí, které chtělo zdiskreditovat vašeho člověka, nebo nedorozumění?
Ono je to složitější o tom mluvit, protože je to živý případ. Moje důvěra v toho člověka se opírá o znalost těch okolností, které já považuji spíš za důsledek účelové obhajoby v jiných trestních řízeních, která s tím souvisejí.

Kde je Miroslav Vogel nyní zařazen?
Pan plukovník Vogel vykonává stejnou práci jako v době obvinění a je zařazen na pražském pracovišti.

„Uvědom si, kdo jsem já a kdo jsi ty. Já jsem plukovník z protidrogového a ty jsi jen drban,“ četl Muravský z obžaloby.  

V dalších bodech obvinění policista podle obžaloby od informátora, neboli „ráfka“ Ryžáka dostával informace o drogových kšeftech v Praze a na Liberecku spolu se vzorky efedrinu a dalších látek, z nichž se v ilegálních laboratořích vaří pervitin.

„Ryžákovi umožnil prodej drog a nic proti tomu neučinil,“ tvrdil státní zástupce Michal Moravský.

Obžaloba uvádí, že se Petr Ryžák na konspirativních schůzkách v nákupních centrech v Praze, Liberci a dalších místech mimo jiné dozvěděl, že proti němu jeho někdejší přítelkyně pracuje coby informátor. Vogel měl podle spisu „provalit“ také to, že Ryžákovy známé z narkobyznysu sledují a odposlouchávají policisté.

Vogel: Nevydíral jsem a neporušil jsem zákon

Vysoce postavený policista na počátku výpovědi odmítl, že by porušil zákon, jak tvrdí obžaloba. Vypovídal klidně a klidný zůstával, i když mluvil s hlavním svědkem Petrem Ryžákem. „Necítím vůči němu zášť. Beru to jako riziko spojené s tím, že jdu na schůzku s informátorem,“ zdůraznil Miroslav Vogel.

Řízení agenta převzal od kolegy před čtyřmi lety. Proč se Ryžák rozhodl hrát v podsvětí dvojí hru, není úplně jasné. On to policistovi vysvětlil jako mstu za to, že spadl do drogové závislosti.

„Byl to problematický informátor. Někdy jsem měl pocit, že informace se od mne snaží získat on,“ sdělil soudu Vogel. I proto ho podle svých slov několikrát varoval, aby se spolupráce nesnažil využít ke krytí případné trestné činnosti.

U většiny bodů obžaloby poukázal na to, že k informacím, které měl vyzradit, neměl přístup, nebo že u nich existují časové nesrovnalosti. K údajnému krytí Ryžáka uvedl, že k tomu neměl žádný motiv. Řekl, komu konkrétně o schůzkách informace předával a s kým svůj postup konzultoval, ať už se jednalo o nadřízené nebo státní zástupce.

Ve své obsáhlé výpovědi zdůraznil, že řízení agenta a všechny policejní operace se odehrávaly striktně v mezích pravidel. Na základě Ryžákových informací byla do akce nasazována speciální technika včetně sledky. V té době však byl již v rámci akcí Duch a Anděl důstojníky GIBS sledován také Miroslav Vogel.

„Jednání protidrogovky bylo vždy v mezích pravidel. To se vždy o postupu inspekce říct nedá,“ řekl Vogel, jehož vyšetřovatelé z GIBS po zatčení drželi den v poutech a hrozili mu vazbou. Právě na nestandardní kroky inspekce při své výpovědi několikrát poukázal. Připomněl také, že po prostudování informací k případu  rozhodl šéf protidrogové centrály i policejní prezident, že zůstane ve službě.

O Ryžákovi tvrdí, že jen využil informace, které získal ze spisu ke své obhajobě. Hrozí mu velmi vysoký trest. V jedné z největších drogových kauz v kraji dostal v červnu od Krajského soudu v Liberci 15 let. „Ráfek“ byl členem gangu, jež vyrobil patnáct kilogramů pervitinu. Rozhodnutí ovšem zatím není pravomocné.

Nepamatuji se, nechci o tom mluvit, vypovídal klíčový svědek

Zatímco detektiv protidrogové centrály prokázal dobrou paměť a citoval celé pasáže ze spisu, Ryžák často odpovídal, že už si nepamatuje, neví.

Na počátku na dotaz soudce uvedl, že nyní drogy nebere, ale konzumentem marihuany a pervitinu byl s přestávkami od roku 1995. V době, které se týká obžaloba, drogy užíval. Také se přiznal, že je prodával a nakupoval.

K vydírání řekl, že to ani jako vydírání necítil, až inspekce mu řekla, že to vydírání je. Mluvil o dvou případech, kdy k tomu mělo dojít. První byl hned na počátku spolupráce s Vogelem a ke druhému mělo dojít mnohem později. „Prostřelení“ se bál až ve druhém případě. Odůvodnil to tím, že v té době už detektivovi předal informace na konkrétní lidi.

Poté mluvil o případech prodeje efedrinu či pervitinu, o kterých informoval Vogela a ten ho podle obžaloby kryl. Popisoval schůzky, které policie monitorovala, a okolnosti, které se jich týkaly. Často ale mluvil nekonkrétně, tvrdil, že si nepamatuje.

„Já tomu nerozumím,“ hodnotil jeho výpověď soudce Petr Hovorka. Mimo jiné se pozastavil nad tím, že si svědek nepamatuje, za kolik kupoval či prodával velké množství pervitinu či efedrinu. „Kilogram pervitinu je i na Liberec takové množství, že to nejde jen tak zapomenout,“ mínil soudce.

Nakonec se Ryžák dostal jen ke třetímu z třinácti bodů obžaloby. Poté soudce z časových důvodů jeho výpověď přerušil a svědek bude znovu vypovídat v úterý odpoledne. Líčení je naplánováno do čtvrtka a poté bude pokračovat v říjnu, kdy by mohl padnout rozsudek.

, ,