Policejní zásah proti skupině squaterů ve vile Milada v roce 2012 projednával...

Policejní zásah proti skupině squaterů ve vile Milada v roce 2012 projednával pražský městský soud (7.5.2014) | foto: WikipediaDan MaternaMAFRA

Policejní zásah ve squatu Milada řeší soud, kvůli údajné brutalitě

  • 27
Zásah policie proti skupině squatterů, kteří v červnu 2012 obsadili vilu Milada v pražské Libni, má soudní dohru. Čtyři z nich podali na policii žalobu. Podle nich byl zákrok nepřiměřený. Případem se teď zabývá Městský soud v Praze.

"Policie poškodila náš majetek, docházelo tam k bezdůvodnému bití," uvedl jeden ze squatterů, který podal proti policii žalobu. Jeho slova potvrdilo několik svědků, které si na středeční jednání soud předvolal.

"Byl jsem policistou svalen na zem, bili mě přes ledviny, přes nohy, říkali mi feťáku, smažko, nehýbej se," vypověděl například jeden z účastníků akce Ondřej Cerha.

Squatteři měli podle svých slov při odchodu z Milady procházet takzvanou bicí uličkou, kdy do nich policisté kopali a tlačili hlavy k zemi.

Squatteři si stěžují i na to, že jim policie během zásahu poničila hudební aparaturu.

Vše bylo podle zákona, brání se policie

"Policie při zásahu nepochybila, dělala svou práci," uvedl právní zmocněnec policie Richard Laluha. "Měli jsme jednoznačný mandát k zákroku. Snažili jsme se několik hodin vyjednávat a nikam to nevedlo," uvedl. Profesionalitu zásahu pak pro změnu potvrzovali svědci obhajoby.

Squatteři vilu Milada obsadili během akce, kdy si připomínali tři roky od jejího uzavření. Zůstat chtěli přes noc, policie ale dala účastníkům happeningu ultimátum, aby dům opustili do půlnoci.

Část squatterů sice uposlechla výzvy policie, ale většina se zabarikádovala uvnitř. Během následného zásahu byly zadrženy necelé tři desítky osob.

Univerzita prý nedoložila veřejný zájem

Opuštěná vila, která je ve vlastnictví ministerstva školství, je uzavřená je od roku 2009, kdy dům vyklidila za asistence policie soukromá bezpečnostní agentura. Squatteři od té doby upozorňují, že nemovitost neutěšeně chátrá.

Podle mluvčí ministerstva školství Kláry Bílé o Miladu, a o sousední vilu Miluška, má zájem Univerzita Karlova, která tu chce zřídit kampus pro studenty. Jenže už léta se nedaří nemovitosti na univerzitu převést.

"Ministerstvo má na bezúplatném převodu zájem, nicméně narážíme na ministerstvo financí. Podle něho Univerzita Karlova nedoložila takzvaný veřejný zájem. Dle našeho názoru je ale veřejný zájem evidentní," uvedla s tím, že jednání s ministerstvem financí nadále pokračují.

Přiměřenost zásahu bude soud posuzovat na dalším jednání v červnu. Soudkyně Ivanka Havlíková to odůvodnila složitostí dokazování a tím, že se někteří svědci nedostavili.