Karel Březina podle soudu neoprávněně pobíral odměny jako předseda dozorčí rady Dopravního podniku.

Karel Březina podle soudu neoprávněně pobíral odměny jako předseda dozorčí rady Dopravního podniku. | foto: Petr Topič, MAFRA

Podmínka pro zastupitele ČSSD Březinu platí. V radě být nemusím, řekl

  • 45
Pražský městský soud ve středu zamítl odvolání pražského zastupitele Karla Březiny proti ročnímu podmíněnému trestu za podvod na pražském Dopravním podniku. Potvrdil tak dřívější rozsudek obvodního soudu. Březina jako předseda dozorčí rady podniku neoprávněně pobíral odměny. Na rozsudek reagoval slovy, že netrvá na své nominaci do rady hlavního města.

„Vina je jasná. Obžalovaný zamlčel závažné skutečnosti.  On byl v těch radách zběhlý. Byl na tuto skutečnost upozorňován a nereagoval. Tak se člověk veřejně činný chovat nemá,“ uvedla soudkyně Eva Burianová.

Obžaloba Karla Březinu vinila, že pět let neoprávněně pobíral plat coby člen a šéf dozorčí rady Dopravního podniku. Dopravce totiž neinformoval o tom, že působil v dozorčí radě firmy, na jejíž majetek byl vypsán konkurz. Na odměnách získal 290 tisíc korun.

Přijde o funkci?

Březina je vyjednávačem ČSSD o koalici na pražském magistrátu, a neoficiálně se o něm mluví jako o možném radním pro dopravu. Podle šéfa poslaneckého klubu ČSSD Romana Sklenáka by takové Březinovo angažmá bylo problém. "Uznávám, že v případě, kdy je zastupitel pravomocně odsouzen, tak je docela problematické, aby zastával volené funkce," řekl.

"Je to nová situace a budeme ji reflektovat nejpozději na pátečním jednání. Doufám ale, že ČSSD projeví dostatek reflexe a neohrozí sestavení koalice," řekla kandidátka na primátorku Adriana Krnáčová (ANO). "Uvidíme, s čím ČSSD přijde na páteční jednání a koho navrhne do rady," řekl ČTK vyjednavač Trojkoalice Jan Wolf.

zdroj: ČTK

Pravomocný trest, roční podmínka je s odkladem na 15 měsíců. Březinovi hrozilo až pět let, trest je na spodní hranici.  

V radě být nemusím, vzkázal Březina

Březina večer v tiskovém prohlášení uvedl, že rozsudek očekával, protože „soudkyně od začátku procesu dávala najevo, že chce dosáhnout mého odsouzení“.

Březina také médiím napsal, že se stále cítí nevinen. „Hodlám se bránit všemi dostupnými prostředky a dosáhnout úplného očištění svého jména,“ dodal.

A připustil, že v radě hlavního města vlastně sedět nemusí. „Jsem si vědom toho, že v Praze se vedou povolební koaliční vyjednávání o vzniku Rady hl. města Prahy, a v zájmu neblokování těchto jednání netrvám na své nominaci na radního pražského magistrátu,“ dodal.

O tom, zda zvažoval odchod ze zastupitelstva hlavního města, se politik v prohlášení nijak nezmiňuje.

Stále dokola inženýr Březina

Na počátku středečního líčení soudkyně Eva Burianová sdělila, že byla zamítnuta už druhá žádost obhajoby na vyloučení předsedkyně senátu pro podjatost. „Nejde o nic jiného, ne o snahu obžalovaného dosáhnout změny zákonného předsedy senátu,“ řekla Burianová. „Ne, že by nás bavilo stále dokola projednávat případ obžalovaného inženýra Březiny,“ dodala.

Březinův obhájce Vít Široký se telefonicky spojil s klientem, který se líčení neúčastnil, a proti rozhodnutí o nepodjatosti podali stížnost.

Při rekapitulaci předchozího průběhu pak mimo jiné uvedla, že k soudu vůbec nemuselo dojít. „Stačilo by narovnání, kdyby to obhajoba řešila jinak,“ uvedla soudkyně. 

„My jsem o tom uvažovali, ale to by bylo možné jen kdyby klient uznal vinu. Klient se však od počátku cítí nevinen,“ reagoval obhájce Vít Široký. Obhajoba byla stručná vzhledem k tomu, že je případ projednáván u městského soudu už počtvrté. Žádala zproštění obžaloby. Krátce mluvila i státní zástupkyně, která požadovala zamítnout Březinovo odvolání.

Obvodní soud pro Prahu 9 případ projednával několikrát. Po sérii osvobozujících rozsudků uložil v dubnu bývalému ministrovi a nynějšímu pražskému zastupiteli Karlu Březinovi nepravomocně roční podmíněný trest. Karel Březina se proti rozsudku odvolal. (více o verdiktu zde)

V minulosti obvodní soud Březinu opakovaně osvobodil a odvolací soud vždy verdikt zrušil a případ vrátil (více o osvobozujícím verdiktu z loňského března zde).