Bývalý ředitel pražských strážníků Vladimír Kotrouš (uprostřed) u Městského

Bývalý ředitel pražských strážníků Vladimír Kotrouš (uprostřed) u Městského soudu v Praze (26. listopadu 2012) | foto:  Petr Topič, MAFRA

Kotrouš si o úplatek řekl sám, vypověděl u soudu majitel autoservisu

  • 2
U soudu s exšéfem pražských strážníků Vladimírem Kotroušem vypovídal majitel autoservisu Josef Jíša. Ten Kotroušovi předal peníze, aby získal zakázku od městské policie. Podle Jíši si o úplatek řekl sám Kotrouš. Peníze mu předal pod dohledem policie, na kterou se po schůzce s Kotroušem obrátil.

Majitel autoservisu Josef Jíša soudci popsal, za jakých okolností a kde se setkal s Kotroušem a domluvili se na předání peněz. Kotrouš mu tak měl pomoci udržet si zakázku od městské policie na opravu aut.

"Setkali jsme se 23. srpna 2011, volal mi před polednem a ptal se, jestli se může stavit na kávu. Sešli jsme se u mě v servisu, povídali o obecných věcech," vypověděl Jíša u soudu.

Případ v datech

25. listopadu 2011
Kotrouše zatkla policie v pražské ulici V Korytech v Praze 10. U sebe měl úplatek 150 tisíc korun.

20. února 2012
Po zhruba třech měsících byl propuštěn z vazby.

duben až červen 2012
Pracuje jako referent v útvaru vzdělávání.

30. června 2012
Definitivně u městské policie skončil, sám podal výpověď.

26. listopadu 2012
Začalo soudní líčení. Kotrouš se přiznal, že si vzal od majitele autoservisu 150 tisíc korun.

Po chvíli si prý Kotrouš řekl o peníze. Podle Jíši začal exšéf strážníků mluvit o tom, že je těžká doba a že je prý rád, že auta opravuje právě Jíšův autoservis. Následně mu oznámil, že magistrát chce vypsat nové výběrové řízení na firmu, která bude auta spravovat.

"On se mě prý ale zastává a ví, že se se mnou půjde domluvit. A za to, že dál budeme dělat naši obživu, tak budeme ochotni platit pět procent z obratu. Já jsem mlčel, neřekl jsem nic, fascinovalo mě to, bylo to nečekané," vypověděl Jíša.

Kotrouše si nahrál na diktafon

V pondělí při výslechu naopak Kotrouš tvrdil, že to byl Jíša, kdo za ním přišel a nabídl úplatek (více čtěte zde).

Josef Jíša se podle svých slov rozhodl, že si další schůzku nahraje. To také na zapůjčený diktafon udělal a nahrávku vypálil na CD.

"Přišlo mi, že když někdo dělá živnost, není možné, abychom za to, co děláme, měli ještě platit. Chtěl jsem mít nahrávku, aby to nebylo ´jedna paní povídala´, abych to měl podloženo a neotočilo se to proti mě," vysvětlil.

Co vypovídal Kotrouš u soudu se dočtete zde

S vypáleným CD se obrátil na Útvar odhalování organizovaného zločinu (ÚOOZ).

"Přišli policisté, dali mi 200 tisíc v obálce a upozorňovali mě, ať na to nesahám, protože jsou napuštěny chemií. Poté, co jsme dosedli v restauraci (s Kotroušem, pozn. red.), tak jsem ji předal. Dali jsme si oběd. Rozešli jsme se s tím, že chybí 150 tisíc, které mu dám v dohledné době," popsal Jíša.

Právě se zmíněnými dalšími sto padesáti tisíci, které dostal Kotrouš v restauraci Tiamo, jej na cestě z restaurace zadrželi policisté loni v listopadu v ulici V Korytech. Také tyto peníze prý byly napuštěny chemikálií. "Předal jsem mu 150 tisíc. Najedli jsme se. Peníze byly opět policie," řekl Jíša.

Při svědecké výpovědi Jíša zároveň uvedl, že se bývalý ředitel zaštiťoval dvěma primátorovými poradci, kteří po něm peníze chtějí. To Kotrouš ve své výpovědi označil za "taktický manévr", aby z Jíši peníze dostal a mohl si je nechat.

"Pokusil jsem se ho přesvědčit, že jsem schopen zajistit jeho úspěch. Abych tomu dal větší váhu, zaštítil jsem se slovy primátorových poradců," řekl v pondělí Kotrouš.

Podíl poradců na Kotroušově kauze u soudu odmítl jak bývalý poradce Martin Grmela, tak sám primátor Bohuslav Svoboda, kterého si soudce předvolal. Svoboda zároveň řekl, že navíc Jíšu vůbec nezná.

26. listopadu 2012

,