Picassův obraz Sedící žena, který zadrželi celníci kvůli nejasnostem v dokumentech. (3. 2. 2011)

Picassův obraz Sedící žena, který zadrželi celníci kvůli nejasnostem v dokumentech. (3. 2. 2011) | foto: ČTK

Galerista chyboval s vyvezením Picassa. Soud uznal vinu, trest nedal

  • 3
Bývalého ředitele Galerie Středočeského kraje Jana Třeštíka uznal odvolací soud vinným z pomáhání nelegálně vyvézt Picassův obraz Sedící žena do zahraničí. Potvrdil tak původní verdikt soudu pro Prahu 5. Trest ale Třeštík nedostane. Podle soudu byl již dostatečně potrestán samotným projednáváním případu.

Podle obžaloby vydal Třeštík neoprávněně osvědčení k vývozu Picassova obrazu Sedící žena do zahraničí, a účastnil se tak pokusu dílo nelegálně vyvézt. Kromě toho prý zároveň vědomě porušil památkový zákon. Exředitel svoji vinu od začátku odmítá.

Soud původně rozhodl, že Třeštík pouze porušil předpisy o oběhu zboží ve styku s cizinou. Vydal totiž osvědčení k vývozu obrazu, podepsal ho a dal na ně razítko. Podle soudce se však nepodařilo prokázat, že by věděl o tom, že k tomu coby ředitel galerie nemá pravomoc.

Ve smlouvě totiž nebylo uvedeno, že jde o kulturní památku, k jejímuž vývozu nemůže vystavit povolení ředitel krajské galerie. To může vydat pouze Národní galerie či Moravská galerie v Brně. Třeštík proto trvá na tom, že neměl v úmyslu porušit zákon.

Cílem vývozu do zahraničí měla být údajně propagace obrazu

Bývalý ředitel galerie se navíc hájí tím, že chtěl dílo soukromého vlastníka dočasně vyvézt na výstavu ve Švýcarsku a zapůjčit je galerii, od níž měl recipročně slíbeno jiné dílo na výstavu u nás. Nejasností v dokumentaci při převážení díla do zahraničí si všimli loni v lednu celníci na ruzyňském letišti (více o zadržení obrazu čtěte zde).

Kauza kolem Piccasova obrazu

Dílo patří firmě Interpoint, jejímž jednatelem je Drahoš Lustig. Firma jej koupila před devíti lety a uložila do trezoru. Lustig u prvoinstančního soudu uvedl, že cílem vývozu bylo obraz propagovat a že si k tomu vybral právě středočeskou galerii GASK. Podle soudce byla však Lustigova výpověď značně nevěrohodná. Již předtím se totiž pokoušel dílo neúspěšně prodat České republice.

Obvodní soud pro Prahu 5 poté Třeštíkovi udělil čtyřměsíční podmíněný trest s odkladem na 1,5 roku. Podle státní zástupkyně učinil bývalý ředitel tento krok záměrně, čímž porušil svoji povinnost. Navíc mohl svým jednáním porušit i obecný zájem. To v případě, že by dílo bylo v zahraničí ukradeno. Třeštík se proti rozsudku odvolal.

Odvolací senát teď jeho vinu sice potvrdil, od trestu ale upustil. Podle něj už samotné projednávání případu dostatečně zkomplikovalo Třeštíkovi jeho možnosti pracovat v oboru, a trest již není potřeba. Soudce zohlednil také to, že je bezúhonný.

"S rozsudkem jsem přirozeně spokojený," prohlásil po jednání Třeštík. Upuštění od trestu byla jedna z variant, kterou sám navrhoval. Zároveň přiznal, že vydáním osvědčení k vývozu obrazu pochybil, trvá ale na tom, že šlo z jeho strany o nedbalost.