Soudce se postavil na stranu organizátorů referenda. (Ilustrační snímek)

Soudce se postavil na stranu organizátorů referenda. (Ilustrační snímek) | foto: Petr Topič, MAFRA

Lidé z Prahy 7 prosadili u soudů referendum o ceně a podobě nové radnice

  • 13
Nejvyšší správní soud poprvé vyhlásil referendum - bude se týkat nové radnice Prahy 7. Referendum o umístění a podobě nové radnice zamítlo vedení Prahy 7 a petenti neuspěli ani u městského soudu v Praze. Nejvyšší soud jim ale dal za pravdu a do budoucna tak vytvořil precedens.

Praha 7 odmítla vyhlásit referendum letos v dubnu, otázky podle ní byly nejednoznačné. Petenti se proto obrátili na městský soud, ale neuspěli. Podali proto kasační stížnost k nejvyššímu soudu. Ten rozhodnutí městského soudu zrušil a vyhlásil referendum.

"Restriktivní výklad (městského soudu) však dle Nejvyššího správního soudu vede k citelnému zúžení prostoru pro vyjádření vůle občanů o místních záležitostech a nepřípustné destrukci samotného účelu institutu místního referenda," uvedl v rozsudku předseda senátu Vojtěch Šimíček.

Všechny čtyři otázky, které v referendu mají zaznít, pak označil za přípustné a správně zformulované - dá se na ně odpovědět ano, či ne, jak vyžaduje zákon.

Rozhodnutí nejvyššího soudu přivítali organizátoři referenda. "Místní zastupitelé se v budoucnu nebudou moci vymlouvat na údajně špatné otázky. Rozhodnutí soudu vrací občanům do ruky nástroj, který se dá použít ve vážné věci, když selhávají petice či jiné protesty," uvedl člen přípravného výboru referenda Jan Čižinský.

Lidé tak budou moci v referendu rozhodovat například o tom, že nová radnice nebude stát více než 500 milionů korun, zároveň budou moci zrušit současné výběrové řízení nebo stanovit, že základním kritériem toho nového má být ekonomická výhodnost. Návrh nové budovy by pak také mohl na základě referenda vzejít z architektonické soutěže.

Referendum se podle rozhodnutí nejvyššího soudu bude konat souběžně s volbou prezidenta, tedy 11. a 12. ledna.