Soud s kladenským strážníkem Lukášem S.

Soud s kladenským strážníkem Lukášem S. | foto: Eva Havelková, 5plus2.cz

Strážník, který v Kladně autem zabil chodce, u soudu odmítl vypovídat

  • 7
Ve čtvrtek začal soud se strážníkem, který v květnu v Kladně služebním vozem smrtelně zranil chodce. Je obviněn z těžkého ublížení na zdraví s následkem smrti. Hrozí mu až šest let vězení. Obžalovaný u soudu vyjádřil lítost, ale vypovídat odmítl.

Tlumený vzlykot matky oběti provázel ve středu hlavní líčení se čtyřiatřicetiletým kladenským městským policistou Lukášem S. Ten letos 27. května v pozdních večerních hodinách srazil služebním vozem na osvětleném přechodu v Unhošťské ulici v Kladně jedenatřicetiletého Zdeňka K.. Mladík následkem pohmoždění mozku na místě zemřel.

Rozsudek nakonec nepadl. Soudce Roman Lada líčení odročil. „Především se nedostavil soudní znalec z oboru doprava, který by nám měl vykreslit, jak situace na místě nehody vypadala a žádal jsem ho též, aby posudek doplnil grafickou analýzou nehodového děje. Navíc nepřišel jeden svědek,“ zdůvodnil soudce Roman Lada. Ten předpokládá, že v listopadu již verdikt padne.

Soud ve středu vyslechl obviněného policistu i svědky nehody. „Chtěl bych především vyjádřit lítost rodině toho muže. Sám to těžce nesu, musel jsem vyhledat i pomoc psychologa,“ prohlásil směrem k matce oběti viditelně sklíčený strážník. Poté odmítl vypovídat s tím, že vše řekl již během vyšetřování.

Dle jeho verze dostali kolem půl jedenácté večer, těsně po pauze na služebně na náměstí Starosty Pavla, pokyn jet ke rvačce čtyř lidí v obchodním domě Tesco. I opis komunikace s operačním důstojníkem potvrdil, že pracovníci hypermarketu mluvili na tísňové lince o tom, že je tam krev. Dvoučlenná hlídka vyrazila do ulic nočního Kladna s blikajícími světly, ale bez zvukové sirény.

„Řidič nepřizpůsobil jízdu svým schopnostem a jiným okolnostem, které je možné předvídat. Před přechodem pro chodce, před kterým zastavilo protijedoucí vozidlo, aby dalo přednost procházejícím chodcům, obviněný nestačil zastavit a rychlostí 59 až 67 kilometrů v hodině zleva narazil do poškozeného. Ten byl nárazem vymrštěn do vzduchu a dopadl na vozovku,“ citovala státní zástupkyně z obžaloby.

Strážník v přípravném řízení sdělil, že viděl asi čtyři lidi u chodníku, pouze jeden z nich byl v pohybu na přechodu. „Byl jsem přesvědčen, že se mineme, měl jsem s ním i oční kontakt. Pak už jsem jen vnímal uražení levého bočního zrcátka a viděl jsem muže ležícího na zádech. Běžel jsem mu dát první pomoc, na slova nereagoval, ale dýchal,“ vypověděl městský policista, kterého policie obvinila z těžkého ublížení na zdraví s následkem smrti, za které mu hrozí až šest let vězení.

Spolujezdec obviněného, který byl v době nehody velitelem vozu, před soudem podotkl, že záchranné složky nemusejí zvukovou sirénu vždy použít, a připustil, že žádný závazný pokyn, aby sirénou nikdy po 22. hodině nerušili noční klid, ale od zaměstnavatele nedostali.

Vypověděl, že ulice byly jinak prázdné, takže nebyl důvod pro zapnutí houkání. Zařízení na vypínání sirény bylo podle něj navíc připevněno k vnitřku odkládacího kaslíku, namísto na přístrojové desce, kde by k němu lehce mohl v případě akutní potřeby i řidič.

Z výpovědí svědků vyplynulo, že klíčový v celé tragédii byl zřejmě příměstský autobus, který právě vyjel ze zastávky a přes který s největší pravděpodobností jak chodci, kteří vstoupili na přechod, tak v protisměru přijíždějící policisté, neměli dostatečný rozhled.

„S kolegou jsme vkročili do vozovky, když byl autobus asi 20 metrů za přechodem směrem k Pražské ulici. Odlesk modrých světel, tedy přijíždějící policisty jsem neviděl. Částečně mi autobus ve výhledu bránil. Zdeněk byl krůček či dva přede mnou. Došli jsme do půlky přechodu, pak se přiřítilo auto s majákem a už to bylo,“ vyprávěl před soudcem svědek Petr T., který zřejmě srážce sám unikl jen o vlásek.

U soudu zazněl i pracovní posudek obžalovaného, kde by přepis komunikace hlídky s operačním střediskem a výpis z karty řidiče, kde neměl zaznamenán žádné přestupky.

Hlavní líčení bude u kladenského soudu pokračovat 13. listopadu.

Kladenští strážníci vážně havarovali i v srpnu 2011 v ulici Cyrila Boudy, když spěchali k zásahu, zavadili o jiné auto a nabourali do lampy veřejného osvětlení a budovy. Zraněni byli tři strážníci, jeden z nich později zemřel a řidič přežil s trvalými následky. Byl odsouzen k tříleté podmínce a zákazu řízení na čtyři roky.

Podobná nehoda se na stejném místě stala už v roce 2009. Policejní vůz, který jel se zapnutým majákem k zásahu, se tehdy srazil s osobním autem. Jeho řidička utrpěla těžká zranění, kterým později podlehla. Tři policisté z nehody vyvázli s lehčími poraněními. Řidič policejního auta byl později odsouzen k podmíněnému trestu.  

.