Petr Zvonař, který zaútočil na spolubydlícího mačetou, si odpyká ve vězení 16...

Petr Zvonař, který zaútočil na spolubydlícího mačetou, si odpyká ve vězení 16 let | foto: Jan Bohata, 5plus2.cz

Za surový útok mačetou soud zpřísnil trest. Popelář si odpyká 16 let

  • 5
Vrchní soud v Praze zpřísnil o dva roky trest za surový útok mačetou. Dvaatřicetiletý popelář Petr Zvonař si ve vězení odpyká nakonec 16 let. Incident se stal loni v březnu, Zvonař podle verdiktu spolubydlícímu vážně poranil ruku a zohyzdil tvář. Odsouzený si trest odpyká ve věznici s nejpřísnějším režimem.

„Útok byl naprosto zákeřný, nečekaný,“ zdůvodnila zostřený verdikt soudkyně Jaroslava Maternová. Její senát ve svém rozhodnutí vyšel vstříc odvolání žalobce. Soudci tak zpřísnili nejen trest, ale i právní kvalifikaci.

Někdejší juniorský reprezentant v judu byl na rozdíl od rozhodnutí městského soudu potrestán podle třetího, nejpřísnějšího, odstavce paragrafu vraždy, v němž mu hrozilo 15 až 20 let.

„Argumenty obžalovaného jsou naprosto neodůvodněné. Musel vědět, že údery mačetou velkou silou může způsobit smrt,“ uvedla soudkyně ve zdůvodnění verdiktu. Napadený muž tak prožíval mučivé obavy o život.

Navíc útok ostrým hrotem 45 centimetrů dlouhé mačety byl brutální, směřující proti hlavě. To umožnilo podle Vrchního soudu v Praze uložit trest podle nejpřísnějšího odstavce. „Proto jsme vyšli vstříc odvolání žaloby a vynesli nový rozsudek,“ uvedla soudkyně.

Atak mohl skončit smrtí

Incident se stal loni 5. března před desátou hodinou večerní na travnatém pásu v Jihlavské ulici v pražské Krči. Opilecké pošťuchování tehdy podle spisu gradovalo osmi ranami mačetou. Zvonař čtyřikrát sekl svého soka do hlavy. V útoku pokračoval i poté, co krvácející a bezmocný muž ležel na zemi. „Tyto údery měly potenciál být smrtelné,“ shodli se soudní lékaři.

Štěpánu Ž. v osudný večer život zachránili svědci, kteří útočníka odzbrojili a poté přivolali záchranku. O razanci útoku dodnes svědčí jizvy jeho na tváři i částečně nehybné prsty na rukou, kterými se snažil krýt.

„Ani jsem již nezvedal ruku na obranu. Všiml jsem si, že mi visí prsty. Myslel jsem na mámu a bál se, že ji již nikdy neuvidím,“ popisoval útok napadený.

„Nešlo o chladnokrevný pokus vraždy. První reakce mého klienta byla obranná,“ popisoval to, co se stalo v osudný březnový Zvonařův advokát Štěpán Brunclík. „Mrzí mě to. Rval jsem se, byl jsem opilý. A dost,“ hodnotil útok Zvonař.

Hajlující obžalovaný

Obžalovaný má od roku 1997 záznamy na policejním odboru, potírajícím extremismus, záznamy jako sympatizant nacismu. Sklony k nacismu však nyní popírá. „Ve vazební cele byl s Vietnamcem a neměl problém,“ argumentoval v tomto směru obhájce.

Ovšem v trestním rejstříku má Zvonař sedm záznamů i za výtržnictví a propagaci nacismu. Tři tresty však zrušila amnestie, ostatní byly zahlazeny. V platnosti tak zůstává jen podmínka z roku 2013 za to, že Zvonař hajloval v Budějovické ulici.

Rozsudek je pravomocný, Zvonař může použít jen mimořádný opravný prostředek, zkusit se dovolat k Nejvyššímu soudu v Brně.