Alexandra Varclová, ředitelka soukromé školy Spektrum hledá ve své škole nové...

Alexandra Varclová, ředitelka soukromé školy Spektrum hledá ve své škole nové možnosti vzdělávání. | foto: Dan Materna, MAFRA

Ředitelka školy, kde za 54 tisíc nabízejí maturitu, se inspekce nebojí

  • 61
Ředitelka soukromé školy v Mladé Boleslavi, kde se dá bez předchozího studia složit maturita za 54 tisíc korun, se případné inspekce z ministerstva nebojí. Tvrdí, že takovou možnost zákon nabízí už deset let. Naopak si vyčítá, že ji tento model nenapadl dřív.

Zvoní. Na chodbě a ve třídě však není ani noha. Na soukromé střední škole Spektrum se totiž studuje on-line, žáci tak do lavic usedají jen jednou za půl roku, když přijedou na pololetní zkoušky.

"Vybudovali jsme speciální vzdělávací program Moodle, ve kterém jsou umístěny všechny studijní materiály za všechny ročníky. Vztahují se k tomu i jednotlivé úkoly, cvičné i prověřovací testy," vysvětluje ředitelka školy Alexandra Varclová.

Spektrum vzbudilo pozornost minulý týden v souvislosti s kontroverzní nabídkou maturity bez studia za 54 tisíc korun.

Člověk, který si chce dodělat maturitu, ale nechce ztrácet čas klasickou výukou, se může přihlásit ke státní zkoušce. Podmínkou je úspěšné složení ústních zkoušek ze středoškolské látky.

Soukromá škola Spektrum

Byla otevřena v roce 1994 v Mladé Boleslavi jako klasická střední škola s ekonomickým zaměřením, kam žáci docházeli na denní studium.

Kvůli rapidnímu úbytku žáků se její vedení zaměřilo na jinou formu výuky a od roku 2008/2009 spustila distanční formu, která je založena na on-line vzdělávání.

Žáci se připravují na zkoušky sami bez asistence pedagoga. Před dvěma roky skončili poslední studenti denního studia a škola se definitivně přeorientovala na dálkové studium.

Nabízí ho v kombinované formě, kdy vyučující vykládá látku přes počítač, ale také pouze ve formě zkoušky z jednoho předmětu. Uchazeč pak dostane osvědčení o jejím splnění. Jeden školní rok stojí 27 tisíc.

Na škole je také možné složit jen maturitní zkoušku bez předchozího studia. Stojí to 54 tisíc korun.

Ministr školství Marcel Chládek už kvůli tomu do školy poslal inspekci.

"Chci to nechat prověřit ještě před spuštěním," vyjádřil se ministr minulý týden MF DNES. Podle ředitelky už inspektoři ohlásili kontrolu, datum však neprozradili.

"Takové studium není pro každého"

Ředitelka se však kontroly neobává. "Je to ve školském zákoně od roku 2004. Vyčítám si, že nás to nenapadlo dřív. Jedná se o přezkoušení ze všech předmětů a z každého ročníku," říká ředitelka Spektra.

Na maturitu bez studia mají zájemci jeden rok. Po tu dobu budou mít zajištěný vstup do studijních materiálů a testů, pak se musí přihlásit na ústní přezkoušení.

Mohou si například udělat najednou zkoušky za jeden ročník nebo jeden předmět za celé čtyři ročníky. Pokud se to někomu nepovede, může využít dvou opravných termínů. "Nemyslím si, že je to pro každého, je to velmi náročné. Zájemcům proto nabízím nejprve jiný typ studia," upozorňuje Varclová.

A také upozorňuje, že tento typ studia je primárně určen dospělým lidem, kteří si potřebují doplnit vzdělání, ale chodí do práce a nemohou denně sedět v lavici.

"Rodičům mladších žáků, kteří se na nás obrátí, se snažím tuto formu studia rozmluvit. Náctiletí potřebují do kolektivu, protože jim chybí potřebná disciplína na samostudium," míní ředitelka, i když připouští, že Spektrum navštěvují i mladí studenti mezi 15 a 19 lety.

"Mohla bych je spočítat na prstech jedné ruky a vždy nás k tomu vedou vážné důvody. Jedná se třeba o slečnu, která trpí sociální fobií a nemůže mezi lidi," přibližuje Varclová.

Výuka jen přes Skype

Spektrum nabízí i dálkové studium oborů obchodní akademie a podnikání. Žáci mají potřebné studijní materiály na internetu, a pokud potřebují poradit, stačí si s učitelem domluvit konzultaci přes internetový videohovor v programu Skype.

Klasická výuka vypadá tak, že si učitel přes Skype připojí všechny studenty, kteří v tu dobu mají čas, a vykládá látku. Může je vyvolávat a hovořit s nimi, žáci mohou také komunikovat mezi sebou navzájem. Výuka na škole Spektrum se děje převážně přes počítač. Jak si však ověřit, že domácí úkoly a testy skutečně vypracuje student, a ne někdo jiný za něj?

"Tomu zabránit nemůžeme, ale pololetní a ročníkové zkoušky se dělají osobně před všemi učiteli. Jakmile žák neuspěje, tak sice může jít na opravnou zkoušku, ale známka se mu započítává do celkového hodnocení," popisuje Varclová s tím, že podobný systém studia je v zahraničí běžný a ona sama ho okoukala při návštěvě Spojených států.

Varclová do ciziny jednou začas jezdí právě pro inspiraci. Nejčastěji do Finska. Na škole učí od roku 1998, její specializací je biologie a angličtina. Vystudovala také psychologii a na škole působí i jako mentorka.

"Radím dospělým lidem, jak se mohou osobně rozvíjet v oblasti vzdělávání. Nejvíce mým kolegům. Společně se snažíme na toto téma rozpoutat debatu," zmiňuje.