Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Soukromých domovů pro seniory ve středních Čechách přibývá, zájem o ně je

  11:18aktualizováno  11:18
Od začátku roku se ve středních Čechách otevřely dva soukromé domovy pro seniory: v Trnové u Dobřichovic a v Mnichovicích na Praze-východ. Soukromé domovy či penziony jsou sice dražší než krajská zařízení, zájem o ně přesto je. Jsou řešením třeba i pro ty, kteří nechtějí na místo ve státním domově čekat.
Domovy pro seniory nabízejí nejrůnější aktivity, třeba keramiku, vaření nebo cvičení. (Ilustrační snímek)

Domovy pro seniory nabízejí nejrůnější aktivity, třeba keramiku, vaření nebo cvičení. (Ilustrační snímek) | foto: Petr Lemberk, MAFRA

Ve středních Čechách, kde na umístění do domova zřizovaného krajem čekají stovky lidí, tak přibylo 130 nových míst. Volná ale nejspíš dlouho nebudou – domovy hlásí zájem.

"Zatím máme devět klientů, dalších dvacet se nastěhuje do léta. Starším lidem se do stěhování v zimě moc nechce," říká ředitelka Domova Borová v Trnové Jiřina Řezanková. Seniorům domov, kde jeden den pobytu stojí dvanáct set korun, poskytuje takzvanou "dobu hájení" – příbuzní sem mohou svého blízkého dovézt třeba jen na pár dnů či hodin, aby si na nové prostředí zvykl.

Domovy pro seniory

  • V kraji existuje 39 krajských, 17 obecních, 7 soukromých a 4 další (církevní, o. p. s., sdružení) domovy, které jsou registrovány jako pobytové sociální služby, denní sazba je zde maximálně 360 korun. Dohromady poskytují     5 049 lůžek a může do nich inspekce, která prověřuje kvalitu péče.
  • Další domovy pro seniory existují jako soukromá zařízení, která si mohou nastavit vlastní ceník – mohou však poskytovat registrované pečovatelské služby, jejich výše je pak finančně limitována.
  • Pokud senior pobírá příspěvek na péči od státu a žije v domově poskytujícím sociální služby, jde příspěvek domovu; denní taxu (max. 360 korun) si platí z důchodu (nebo na ni přispívá rodina). Seniorovi musí zůstat minimálně 15 procent z důchodu jako kapesné.

Domov nabízí jak garsonky pro jednotlivce, tak dvoupokojové byty pro manželské páry. Zájem je o obojí. "Lidé, kteří jsou v garsonce, nejvíce oceňují soukromí. A do domova si s sebou mohou přivést i psa nebo kočku," podotýká Řezanková. V ceně jsou kromě stravy a bydlení i nejrůznější aktivity, jako keramika, vaření nebo cvičení, ale také zdravotnický dohled.

Podle Řezanková tu přitom nebydlí pouze lidé z bohatších rodin. "Rozhodně ne. Senioři si platí pobyt z důchodu a na zbytek se často skládají členové jejich rodin," podotýká ředitelka, podle které vyhledávají domov příbuzní, kteří chtějí zajistit svému blízkému lepší komfort, než by měl v běžném domově důchodců. Několik zájemců o bydlení v Borové pochází z Německa.

V Blaníku se lidé vracejí do svého mládí

Manželé Kumprechtovi v únoru otevřeli Domov pro seniory Blaník v Mnichovicích. Protože jsou registrováni jako poskytovatelé pobytových sociálních služeb, zaplatí u nich senior za den 360 korun. Tolik maximálně povoluje zákon. K tomu Kumprechtovi poskytují doplňkové služby, jako jsou nákupy, dovoz léků, zajištění pedikúry či třeba švadleny. Za ty se platí zvlášť.

"Náš domov je specifický tím, že se zaměřujeme na metodu reminiscence. Chceme uvést seniory do prostředí, na které byli zvyklí v nejlepších letech. Například se vyhýbáme moderním trendům, kupujeme starší nábytek. Židle je u nás dřevěná. Stejně tak i stůl. A vypadá opravdu jako stůl," vysvětluje ředitel zařízení Oldřich Kumprecht.

Domov má pokoje po jednom, dvou či třech lůžkách. V současné době je naplněný z 85 procent.

Senior parky jsou ve středních Čechách dva

Odlišný způsob bydlení nabízejí manželé Plesníkovi, kteří v Česku stavějí Senior parky. Ve středních Čechách jsou dva – v Luštěnicích na Mladoboleslavsku a v Sokolči na Nymbursku.

Senioři si v nich dlouhodobě pronajímají jedno- či dvoupokojové bezbariérové byty za měsíční nájem sedm či osm tisíc korun plus energie. Zařizují si je však podle svého. "Přicházejí k nám třeba lidé, kteří bydlí ve vyšších patrech a vadí jim schody. Nebo zůstávají v bytě sami, po ztrátě partnera, či už nestačí na péči o domek. Ten pronajmou nebo prodají a nastěhují se k nám," říká ředitelka Zdeňka Plesníková.

Její muž na nápad se Senior parkem přišel před pár lety, když hledal ubytování pro svou matku upoutanou na invalidní vozík. Protože nenašel nic, co by se mu líbilo, pustil se se svou stavební firmou do nového projektu.

V Senior parku si lidé v balíčku za 3 550 korun mohou připlatit za hospodyni, drobné opravy v bytě či dopravu mikrobusem. Protože domov není registrován jako poskytovatel sociálních služeb, hradí si senioři všechno ze své kapsy.Nejčtenější

Hasiči ukončili prohledávání sutin v nestabilní budově v centru Prahy

Při záchraně hasiči používají sací bagr na sutiny. Budova je podle statiků...

V Praze 1 poblíž Národní třídy se v úterý před polednem propadla klenba stropu opravovaného domu a trosky zavalily...

V zooparku u Prahy zasahovala policie kvůli nelegálnímu zabíjení tygrů

Policie a celníci zasahují v Zooparku Bašť kvůli údajnému nelegálnímu zabíjení...

Údajné nelegální zabíjení tygrů v Zooparku Bašť nedaleko Prahy vyšetřují celníci a policisté. Park provozuje Ludvík...Při razii v našli tělo tygra, ale i bobra, ledňáčka nebo poštolky

Zástupce ředitele Celní správy (GŘC) Robert Šlachta (vlevo) a generální ředitel...

V kauze nelegálního nakládání se zvířaty nalezli celníci tělo čerstvě usmrceného tygra, tygří kůže a dvacet zamražených...

Bývalý hokejista Václav Burda zahynul při autonehodě

Václav Burda

Podle informací iDNES.cz zemřel ve 45 letech krátce po nedělní půlnoci při autonehodě dlouholetý obránce hokejové...

Autobus v Praze narazil do budovy statistického úřadu, pět lidí se zranilo

Autobus MHD po kolizi s osobním autem narazil do budovy Českého statistického...

Do budovy Českého statistického úřadu v Praze 10 narazil po srážce s osobním autem autobus městské hromadné dopravy. Na...

Další z rubriky

Ředitel středočeské záchranné služby Houdek kvůli kauze Rath rezignoval

Martin Houdek rezignoval na pozici šéfa středočeských záchranářů. (17.4.2018)

Ředitel středočeské záchranné služby Martin Houdek rezignoval. Důvodem je druhá větev korupční kauzy bývalého hejtmana...

Zřícenou lávku nově nahradí přívoz pro sto lidí, vypluje ještě v červenci

Nový přívoz bude od konce letošního července pendlovat po Vtavě mezi břehy...

Pohled na dlouhé fronty lidí čekajících na přívoz mezi Císařským ostrovem a Trojou by měl být brzy u konce. Současný...

Komunisté v Praze ve volbách opět vsadí na svou rudou stálici Semelovou

Marta Semelová (KSČM) při rozhovoru pro iDNES.cz (7. října 2013)

Její otec trpěl za nacistické totality v koncentračním táboře. Od rodičů si nynější kandidátka KSČM na primátorku Marta...

Najdete na iDNES.cz