Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Soukromých domovů pro seniory ve středních Čechách přibývá, zájem o ně je

  11:18aktualizováno  11:18
Od začátku roku se ve středních Čechách otevřely dva soukromé domovy pro seniory: v Trnové u Dobřichovic a v Mnichovicích na Praze-východ. Soukromé domovy či penziony jsou sice dražší než krajská zařízení, zájem o ně přesto je. Jsou řešením třeba i pro ty, kteří nechtějí na místo ve státním domově čekat.
Domovy pro seniory nabízejí nejrůnější aktivity, třeba keramiku, vaření nebo cvičení. (Ilustrační snímek)

Domovy pro seniory nabízejí nejrůnější aktivity, třeba keramiku, vaření nebo cvičení. (Ilustrační snímek) | foto: Petr Lemberk, MAFRA

Ve středních Čechách, kde na umístění do domova zřizovaného krajem čekají stovky lidí, tak přibylo 130 nových míst. Volná ale nejspíš dlouho nebudou – domovy hlásí zájem.

"Zatím máme devět klientů, dalších dvacet se nastěhuje do léta. Starším lidem se do stěhování v zimě moc nechce," říká ředitelka Domova Borová v Trnové Jiřina Řezanková. Seniorům domov, kde jeden den pobytu stojí dvanáct set korun, poskytuje takzvanou "dobu hájení" – příbuzní sem mohou svého blízkého dovézt třeba jen na pár dnů či hodin, aby si na nové prostředí zvykl.

Domovy pro seniory

  • V kraji existuje 39 krajských, 17 obecních, 7 soukromých a 4 další (církevní, o. p. s., sdružení) domovy, které jsou registrovány jako pobytové sociální služby, denní sazba je zde maximálně 360 korun. Dohromady poskytují     5 049 lůžek a může do nich inspekce, která prověřuje kvalitu péče.
  • Další domovy pro seniory existují jako soukromá zařízení, která si mohou nastavit vlastní ceník – mohou však poskytovat registrované pečovatelské služby, jejich výše je pak finančně limitována.
  • Pokud senior pobírá příspěvek na péči od státu a žije v domově poskytujícím sociální služby, jde příspěvek domovu; denní taxu (max. 360 korun) si platí z důchodu (nebo na ni přispívá rodina). Seniorovi musí zůstat minimálně 15 procent z důchodu jako kapesné.

Domov nabízí jak garsonky pro jednotlivce, tak dvoupokojové byty pro manželské páry. Zájem je o obojí. "Lidé, kteří jsou v garsonce, nejvíce oceňují soukromí. A do domova si s sebou mohou přivést i psa nebo kočku," podotýká Řezanková. V ceně jsou kromě stravy a bydlení i nejrůznější aktivity, jako keramika, vaření nebo cvičení, ale také zdravotnický dohled.

Podle Řezanková tu přitom nebydlí pouze lidé z bohatších rodin. "Rozhodně ne. Senioři si platí pobyt z důchodu a na zbytek se často skládají členové jejich rodin," podotýká ředitelka, podle které vyhledávají domov příbuzní, kteří chtějí zajistit svému blízkému lepší komfort, než by měl v běžném domově důchodců. Několik zájemců o bydlení v Borové pochází z Německa.

V Blaníku se lidé vracejí do svého mládí

Manželé Kumprechtovi v únoru otevřeli Domov pro seniory Blaník v Mnichovicích. Protože jsou registrováni jako poskytovatelé pobytových sociálních služeb, zaplatí u nich senior za den 360 korun. Tolik maximálně povoluje zákon. K tomu Kumprechtovi poskytují doplňkové služby, jako jsou nákupy, dovoz léků, zajištění pedikúry či třeba švadleny. Za ty se platí zvlášť.

"Náš domov je specifický tím, že se zaměřujeme na metodu reminiscence. Chceme uvést seniory do prostředí, na které byli zvyklí v nejlepších letech. Například se vyhýbáme moderním trendům, kupujeme starší nábytek. Židle je u nás dřevěná. Stejně tak i stůl. A vypadá opravdu jako stůl," vysvětluje ředitel zařízení Oldřich Kumprecht.

Domov má pokoje po jednom, dvou či třech lůžkách. V současné době je naplněný z 85 procent.

Senior parky jsou ve středních Čechách dva

Odlišný způsob bydlení nabízejí manželé Plesníkovi, kteří v Česku stavějí Senior parky. Ve středních Čechách jsou dva – v Luštěnicích na Mladoboleslavsku a v Sokolči na Nymbursku.

Senioři si v nich dlouhodobě pronajímají jedno- či dvoupokojové bezbariérové byty za měsíční nájem sedm či osm tisíc korun plus energie. Zařizují si je však podle svého. "Přicházejí k nám třeba lidé, kteří bydlí ve vyšších patrech a vadí jim schody. Nebo zůstávají v bytě sami, po ztrátě partnera, či už nestačí na péči o domek. Ten pronajmou nebo prodají a nastěhují se k nám," říká ředitelka Zdeňka Plesníková.

Její muž na nápad se Senior parkem přišel před pár lety, když hledal ubytování pro svou matku upoutanou na invalidní vozík. Protože nenašel nic, co by se mu líbilo, pustil se se svou stavební firmou do nového projektu.

V Senior parku si lidé v balíčku za 3 550 korun mohou připlatit za hospodyni, drobné opravy v bytě či dopravu mikrobusem. Protože domov není registrován jako poskytovatel sociálních služeb, hradí si senioři všechno ze své kapsy.
Nejčtenější

Výbuch v areálu chemičky v Kralupech zabil šest lidí

V areálu chemičky v Kralupech nad Vltavou explodovala prázdná nádrž na pohonné...

Šest lidí zemřelo při explozi v chemičce v Kralupech nad Vltavou. Další dva utrpěli středně těžká zranění. Explozi...

Sražené chodce v Hostivaři oživoval dobrovolný hasič, přišel o vybavení

Dopravní nehoda na Švehlově ulici u obchodního centra Hostivař. Auto zde...

Při úterní dopravní nehodě v pražské Hostivaři, při níž zemřeli dva chodci, pomáhal mezi prvními dobrovolný hasič Karel...Muže, který se nevrátil ze srazu spolužáků, našla policie mrtvého

Mezi obcemi Luštěnice a Brodce na Mladoboleslavsku se zřítilo sportovní...

Pohřešovaného muže z Příbramska nalezli policisté mrtvého. Ztratil se v neděli časně ráno v okolí penzionu v Jesenici u...

Další zlatý double v ohrožení. Ledecká si (asi) bude muset vybrat

Ester Ledecká se zlatými olympijským medailemi, křišťálovými glóby i se svými...

Převzala pomyslný klíč od hlavního města Prahy, zapsala se do kroniky a k tomu dostala pamětní list. „Je pro mě...

Za vybrždění auta a smrt kojence si řidič odpyká jedenáct let vězení

Odvolací Vrchní soud v Praze uložil jedenáctiletý trest pro Martina Kostnera,...

Vrchní soud v Praze uložil jedenáct let vězení Martinu Kostnerovi, který loni na dálnici D10 úmyslně vybrzdil jiné auto...

Další z rubriky

Na Černém Mostě vznikne další P+R, pozemek bude stát 49 milionů

(Ilustrační snímek)

Pražský magistrát koupí na Černém Mostě pozemky na záchytné parkoviště. Za parcely podél ulice Chlumecká zaplatí 49,3...

Praha 1 chce omezit alkohol na dalších místech, nová vyhláška má zpoždění

Bronislav Žyla má v 37 vitrínách 4 459 miniaturních lahviček s alkoholem.

Praha 1 chce přidat další lokality v centru města do seznamu míst, kde se podle stávající vyhlášky nesmí pít alkohol na...

Praha zanese do nového územního plánu metro na Žižkov a do Vysočan

Vizualizace navrhovaných stanic metra D

Vedení hlavního města odsouhlasilo prodloužení trasy metra D ve směru na Žižkov a do Vysočan. Trasa je v současném...

Najdete na iDNES.cz