Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Podobu Palachova památníku vyberou architekt Pleskot i raper Vladimir 518

  12:00aktualizováno  12:00
Národní muzeum vypsalo architektonickou soutěž na podobu památníku Jana Palacha, který vznikne přestavbou jeho rodného domu ve Všetatech na Mělnicku. Projektanti mohou podávat své návrhy do půlky ledna. Vítězný vybere sedmičlenná porota.

Rodný dům Jana Palacha ve Všetatech chátrá. Kolemjdoucí mohou na fasádě vidět malou pamětní desku. | foto:  František Vlček, MAFRA

Památník má vyrůst mezi lety 2016 a 2018 za peníze ze státního rozpočtu, předběžně se počítá s náklady ve výši 15 milionů korun.

Dle propočtů by ho ročně mohly navštívit čtyři tisíce lidí. Provoz má stát asi 760 tisíc korun za rok, včetně výdajů na platy pro tři zaměstnance.

„Žádné limitující podmínky či konkrétní představa ze strany zadavatele na podobu uměleckého zpracování není, vždy záleží na fantazii tvůrce, tak je tomu i v tomto případě,“ řekl iDNES.cz architekt Josef Pleskot oceněný například za projekt revitalizace Dolní oblasti Vítkovice, který zasedl do čela poroty.

Fotogalerie

Tvůrce má Palachův chátrající rodný dům, který postavil jeho otec ve 30. letech 20. století, přetvořit tak, aby byl ve finále rozdělen do tří svébytných zón.

Především má být symbolem oběti, kterou Palach přinesl svým upálením před budovou Národního muzea v lednu roku 1969.

S původním zařízením domu se ale nepočítá, protože buď zcela chybí, nebo je zničené. Ani žádné předměty z doby, kdy Palach v domě žil, se uvnitř nedochovaly.

„Nepůjde o klasické pamětní místo, založené na původním dobovém vybavení, ale o zcela nový architektonicky-výtvarný objekt se silným emočním nábojem. Zachována bude i pamětní deska odhalená v roce 1993,“ objasnila mluvčí Národního muzea Tereza Petáková. Úkol vybudovat památník muzeum dostalo od ministerstva kultury loni.

Meditace v zahradě

Zahrada má v budoucnu skýtat prostor pro meditaci. „Vstupní dvorek s plotem a vysokým stromem, jež jsou bezesporu autentickými svědky života a osudového rozhodnutí Jana Palacha, budou zachovány, zatímco hospodářská stavení, garáž, případně i dílenská přístavba k domu budou odstraněny,“ přiblížila mluvčí.

Na zahradě navíc vyroste nový výstavní pavilon s malou stálou expozicí rozčleněnou do tří tematických okruhů. První bude zaměřen na mezinárodní a domácí kontext doby, druhý na samotný čin a jeho odezvu a třetí na vzpomínky či polistopadovou tradici připomínání činu.

„V expozici budou použity stručné texty, fotografie, využívány multimediální technologie a pro větší emocionální působení bude zapojena i práce se zvukem a světlem jako uměleckými prostředky. Design expozice by měl odpovídat jednoduché architektuře novostavby, která okolní krajinu a přilehlý potok propojí s vnitřním prostorem prostřednictvím prosklené plochy,“ doplnila Petáková.

Vítězný návrh určí sedmičlenná porota, v níž zasednou významné osobnosti aktivně působící v oblasti dějin 20. století, architektury a výtvarného umění. Mimo Josefa Pleskota třeba Zdeněk Fránek, děkan liberecké Fakulty umění a architektury nebo raper, výtvarník a scénograf Vladimir 518.

„Určitě nebudu dopředu prozrazovat, jaké ztvárnění by se líbilo mně, ale budeme se dívat především na ideovou hloubku návrhů, jejich ponor, myšlenku. Všechny tři funkce musí jít dobře skloubit, jinak by to ani nemělo cenu,“ uzavřel Pleskot.

Na prohlídku domu a pozemku mohou zájemci o účast v architektonické soutěži přijít 2. listopadu půl hodiny před polednem.
Nejčtenější

Osobní auto srazilo u obchodního centra v Praze čtyři lidi, dva zemřeli

Dopravní nehoda na Švehlově ulici u obchodního centra Hostivař. Auto zde...

U obchodního centra v pražské Hostivaři srazilo auto odpoledne čtyři chodce. Dva zemřeli, další dva jsou v péči lékařů....

Na Smíchově se střílelo v autobusu, policie má pachatele a shání svědky

Policie vyšetřuje střelbu u smíchovského nádraží (13.3.2018)

Na pražském Smíchově se střílelo v autobusu MHD. Policie podezřelého již zadržela. Incidentu podle prvotních informací...Sražené chodce v Hostivaři oživoval dobrovolný hasič, přišel o vybavení

Dopravní nehoda na Švehlově ulici u obchodního centra Hostivař. Auto zde...

Při úterní dopravní nehodě v pražské Hostivaři, při níž zemřeli dva chodci, pomáhal mezi prvními dobrovolný hasič Karel...

Na muslimy budete potřebovat cepy a vidle, vyzýval muž. Policie ho obvinila

Martin Zapletal, bývalý vojenský policista a válečný veterán z Kosova a Kuvajtu

Policie obvinila válečného veterána z Kosova a Kuvajtu Martina Zapletala z podněcování k nenávisti. Na demonstraci na...

VIDEO: Muž v Praze obtěžoval lidi v tramvaji, cestující ho vyhodil ven

Dvojice podle svědka napadala cestující v tramvaji

Potyčka několika cestujících se odehrála v úterý večer v tramvaji linky číslo 12 na zastávce Újezd v Praze 5. Podle...

Další z rubriky

Dálnici D10 uzavře demolice mostu mezi Brandýsem nad Labem a Zápy

Do mostu na dálnici D8 u Zdib se zakousla těžká technika. Do několika dní má...

O víkendu začne rekonstrukce mostu mezi Brandýsem nad Labem a Zápy. Práce odstartují bouráním mostu a vyžádají si...

V Královské zahradě roste královská květina, Pražský hrad zve na Předjaří

Královská zahrada Pražského hradu nabízí na Předjaří 2018 i letos výlet do...

V Empírovém skleníku v Královské zahradě na Pražském hradě začala v pátek výstava jarních květin. Předjaří je věnováno...

Praha navezla na některá náměstí protiteroristické zábrany, kvůli trhům

Vedení hlavního města nechalo u ústí Pařížské ulice na Staroměstské náměstí z...

Pražský magistrát nechal kvůli velikonočním trhům na Václavské náměstí a na náměstí Republiky preventivně instalovat...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz