Podobu Palachova památníku vyberou architekt Pleskot i raper Vladimir 518

  12:00aktualizováno  12:00
Národní muzeum vypsalo architektonickou soutěž na podobu památníku Jana Palacha, který vznikne přestavbou jeho rodného domu ve Všetatech na Mělnicku. Projektanti mohou podávat své návrhy do půlky ledna. Vítězný vybere sedmičlenná porota.

Rodný dům Jana Palacha ve Všetatech chátrá. Kolemjdoucí mohou na fasádě vidět malou pamětní desku. | foto:  František Vlček, MAFRA

Památník má vyrůst mezi lety 2016 a 2018 za peníze ze státního rozpočtu, předběžně se počítá s náklady ve výši 15 milionů korun.

Dle propočtů by ho ročně mohly navštívit čtyři tisíce lidí. Provoz má stát asi 760 tisíc korun za rok, včetně výdajů na platy pro tři zaměstnance.

„Žádné limitující podmínky či konkrétní představa ze strany zadavatele na podobu uměleckého zpracování není, vždy záleží na fantazii tvůrce, tak je tomu i v tomto případě,“ řekl iDNES.cz architekt Josef Pleskot oceněný například za projekt revitalizace Dolní oblasti Vítkovice, který zasedl do čela poroty.

Fotogalerie

Tvůrce má Palachův chátrající rodný dům, který postavil jeho otec ve 30. letech 20. století, přetvořit tak, aby byl ve finále rozdělen do tří svébytných zón.

Především má být symbolem oběti, kterou Palach přinesl svým upálením před budovou Národního muzea v lednu roku 1969.

S původním zařízením domu se ale nepočítá, protože buď zcela chybí, nebo je zničené. Ani žádné předměty z doby, kdy Palach v domě žil, se uvnitř nedochovaly.

„Nepůjde o klasické pamětní místo, založené na původním dobovém vybavení, ale o zcela nový architektonicky-výtvarný objekt se silným emočním nábojem. Zachována bude i pamětní deska odhalená v roce 1993,“ objasnila mluvčí Národního muzea Tereza Petáková. Úkol vybudovat památník muzeum dostalo od ministerstva kultury loni.

Meditace v zahradě

Zahrada má v budoucnu skýtat prostor pro meditaci. „Vstupní dvorek s plotem a vysokým stromem, jež jsou bezesporu autentickými svědky života a osudového rozhodnutí Jana Palacha, budou zachovány, zatímco hospodářská stavení, garáž, případně i dílenská přístavba k domu budou odstraněny,“ přiblížila mluvčí.

Na zahradě navíc vyroste nový výstavní pavilon s malou stálou expozicí rozčleněnou do tří tematických okruhů. První bude zaměřen na mezinárodní a domácí kontext doby, druhý na samotný čin a jeho odezvu a třetí na vzpomínky či polistopadovou tradici připomínání činu.

„V expozici budou použity stručné texty, fotografie, využívány multimediální technologie a pro větší emocionální působení bude zapojena i práce se zvukem a světlem jako uměleckými prostředky. Design expozice by měl odpovídat jednoduché architektuře novostavby, která okolní krajinu a přilehlý potok propojí s vnitřním prostorem prostřednictvím prosklené plochy,“ doplnila Petáková.

Vítězný návrh určí sedmičlenná porota, v níž zasednou významné osobnosti aktivně působící v oblasti dějin 20. století, architektury a výtvarného umění. Mimo Josefa Pleskota třeba Zdeněk Fránek, děkan liberecké Fakulty umění a architektury nebo raper, výtvarník a scénograf Vladimir 518.

„Určitě nebudu dopředu prozrazovat, jaké ztvárnění by se líbilo mně, ale budeme se dívat především na ideovou hloubku návrhů, jejich ponor, myšlenku. Všechny tři funkce musí jít dobře skloubit, jinak by to ani nemělo cenu,“ uzavřel Pleskot.

Na prohlídku domu a pozemku mohou zájemci o účast v architektonické soutěži přijít 2. listopadu půl hodiny před polednem.

Výsledky voleb 2018

Výsledky komunálních voleb do zastupitelstev městských částí a obvodů a do zastupitelstva hlavního města Prahy.

Volby do Senátu

Ve Středočeském kraji ve druhém kola voleb do Senátu vyhrál v obvodu Mladá Boleslav: Raduan Nwelati a obvodu Benešov: Zdeněk Hraba. V Praze byl zvolen v prvním kole senátorem v Praze 4 Jiří Drahoš, ve druhém kole v obvodech Praha 2: Marek Hilšer, Praha 8: Lukáš Wagenknecht, Praha 12: Pavel Fischer.Nejčtenější

Rodina pohřbila Jana Kočku mladšího, smuteční průvod zastavil dopravu

Smutečního průvodu a pohřbu Jana Kočky mladšího se zúčastní desítky lidí...

Smuteční průvod kvůli smrti Jana Kočky mladšího vešel krátce po třetí hodině na Olšanské hřbitovy. Rakev přivezlo...

Zemřela chovatelka uštknutá mambou, podle lékařů ale z jiné příčiny

Mamba zelená, kterou odchytil herpetolog do boxu. (05.10.18)

Žena, kterou v minulém týdnu uštkla mamba zelená, zemřela. Podle lékařů ale nebyl příčinou útok smrtelně jedovatého...Kočkův pohřeb zastaví dopravu na Vinohradské, i když starosta nesouhlasí

Alexander Bellu (12.6.2018)

Radnice Prahy 3 v čele se starostou Alexandrem Belluem nesouhlasí s povolením smutečního průvodu za Jana Kočku, který...

Můj první kůň byl divoch koupený přes internet, vzpomíná Kellnerová

Parkurová jezdkyně Anna Kellnerová v září 2018

Dva týdny před Vánocemi se jí splní sen. Představí se domácímu publiku na unikátním jezdeckém svátku. Anna Kellnerová...

Prahu zaplnily sdílené koloběžky, jezdci ohrožují lidi jízdou po chodnících

Centrum Prahy zaplavili turisté na elektrických koloběžkách (12. října 2018)

Segwaye i skútry z centra zmizely, chodci v Praze však stále musejí být na pozoru. Hlavní město zaplavila „zelená vlna“...

Další z rubriky

Jedna z lávek na železničním mostě u Výtoně je průchozí, další bude za rok

Skončila oprava lávky pro pěší na železničním mostě na Výtoni (18.10.2018)

Od čtvrtka zase mohou chodci přecházet z pražské Výtoně na Smíchov po lávce na železniční mostě. Technická správa...

Řidič dodávky nepřežil na Kladensku srážku s kamionem

U obce Hořešovice na Kladensku se srazila dodávka s kamionem. Řidič dodávky...

Nedaleko obce Hořešovice na Kladensku se krátce po poledni srazila dodávka s kamionem. Na místě zemřel jeden člověk....

Pražští politici zneužívají radniční noviny, tvrdí analýza sdružení Oživení

Ilustrační snímek

Za vaše peníze vám řekneme, jak jsme skvělí. Podobným nešvarem ze strany vedení radnice trpěla před volbami řada...

Rakovina prsu může postihnout každou ženu. Včasné odhalení je klíčové
Rakovina prsu může postihnout každou ženu. Včasné odhalení je klíčové

Říjen je celosvětově označován jako měsíc boje proti rakovině prsu. Cílem řady kampaní a přednášek je především poukázat na to, že rakovina prsu může postihnout každou ženu bez ohledu na věk. Včasné nalezení nádoru značně zvyšuje šanci uzdravení.

Najdete na iDNES.cz