Ovzduší v Kralupech nad Vltavou zatěžuje několik provozů. Mimo jiné spalovna...

Ovzduší v Kralupech nad Vltavou zatěžuje několik provozů. Mimo jiné spalovna firmy AVE, Česká rafinérská a Synthos Kralupy. | foto: Radek Cihla, MAFRA

AVE chce v Kralupech spalovat více nebezpečných látek, radnice je proti

  • 4
Lidé z Kralup nad Vltavou se obávají plánu společnosti AVE, která chce ve své spalovně za městem likvidovat více druhů průmyslových odpadů než dosud. Obyvatelé podepisují petici, se záměrem nesouhlasí ani zastupitelé. Obávají se dalšího zhoršení kvality ovzduší v oblasti. Podle kraje to nehrozí.

V kralupské spalovně nyní vyměňují rezavějící nádrže filtračního zařízení na kapalné odpady za nové. Společnost už také požádala o změnu takzvaného integrovaného povolení, které stanovuje podmínky provozu zařízení.

Zařízení likviduje odpady z organických a farmaceutických výrob, odpadní oleje, obaly, aktivní uhlí z čištění spalin (podrobnosti včetně přehledu znečišťujících látek najdete zde). Nově chce spalovna přijímat další nebezpečné látky, například hydroxid vápenatý či kaly ze sanace podzemních vod.

Znečišťovatelé v okolí Kralup

  • Spalovna průmyslového odpadu společnosti AVE
  • Spolana Neratovice - chemický provoz
  • Synthos Kralupy (dříve Kaučuk) - chemický provoz; v areálu firmy provozuje Tamero Invest teplárnu

Vedení Kralup tento plán znepokojuje.

„Zastupitelstvo nesouhlasí s rozšiřováním sortimentu a záměr během posledního jednání odmítlo. Už teď má seznam tam spalovaných látek asi tři strany, myslíme si, že by to mělo negativní dopad na ovzduší,“ řekl iDNES.cz starosta Kralup nad Vltavou Petr Holeček (STAN).

Pod internetovou petici, jejíž vznik iniciovaly místní lékařky Martina Mozdřeňová a Jana Homolová, už se podepsalo přes 140 lidí. „Mám pocit, že by byla vhodná výstavba pro čistý vzduch, nikoli další škodlivé látky. Už tak jsou tím Kralupy dost pověstné, mnohdy se nedá otevřít okenice ani pověsit prádlo,“ uvedla jedna z podporovatelek petice.

Nyní spalovna likviduje přes 10 tun nebezpečného odpadu denně.

„Je sice pozitivní, že zlepšili technologii, ale poté, co se zprivatizovali, mají snahu spalovat všechny zbytky, na vzduch tady v tom trojúhelníku znečišťovatelů by rozšíření spektra spalovaných látek určitě příznivý vliv nemělo,“ řekla iDNES.cz Homolová, která je současně zastupitelkou města za ANO.

Kraj: Vznikající emise budou identické

Vyjádření společnosti AVE se redakci navzdory opakovaným žádostem nepodařilo získat. Podle informací kraje firma nemá záměr spalovat větší množství odpadů, jen více druhů.

Žádost o změnu podmínek provozu nyní posuzuje krajský úřad. „Řízení v této věci probíhá. Ve smyslu zákona o správním řízení je neveřejné, a tedy nelze z jeho průběhu veřejnost o podrobnostech jakkoliv informovat,“ uvedla mluvčí kraje Helena Frintová.

„Pro nově navržené druhy je zařízení též technologicky vhodné. Při spalování se postupuje zcela obdobně jako u nynějších odpadů a vznikají identické emise jako u odpadů nyní používaných. Změnou integrovaného povolení tedy nedojde ke změně vlivu provozu na složky životního prostředí,“ mírní mluvčí obavy.

„Na stanovisko odboru životního prostředí kraje čekáme, pokud by bylo kladné, pravděpodobně bychom se odvolali,“ uvedl starosta Kralup nad Vltavou.

Podle Mileny Vágnerové z kralupského ekologického centra, které každoročně zpracovává hodnoceni imisní situace na Kralupsku (více zde), je spalovna vybavena zařízením na spalování nebezpečných odpadů a ze zákona o ochraně ovzduší má velmi přísné emisní limity, které plní.

Synthos chce vyrábět páru levněji díky uhlí

Znepokojení obyvatel budí i plány zdejšího provozovatele teplárny Tamero Invest, dceřiné společnosti Synthos Kralupy, která chce vyměnit dva ze tří plynových kotlů za kotle uhelné, aby mohla vyrábět páru levněji.

Podle Homolové je potíž v tom, že firma záměr podrobila zjišťovacímu řízení, místo posouzení dle zákona, které je nutné v případě provozů nad 200 megawattů. „Vyhnuli se tomu, protože dávají posuzovat každý kotel zvlášť. Je třeba, aby si firma uvědomila, že tak hrubé zásahy z její strany nejsou pod rozlišovací schopností obyvatel ani zastupitelů,“ tvrdí.

Vedení města si nechalo k záměru vypracovat nezávislý posudek od expertů z Vysoké školy chemicko-technologické.

„Posudek předložený firmou vyznívá v tom smyslu, že technologie je natolik vyspělá, že změna vzduch nezatíží. Názor některých lidí v zastupitelstvu je ale ten, že návrat k pevným palivům je krok zpátky. Jsme v oblasti, která je velmi zasažená různými zdroji znečištění, musíme si dávat pozor, aby se to ještě nezhoršilo,“ uzavřel starosta s tím, že posudek by mohl být do dvou týdnů.