Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Spolana chce dál vyrábět chlor za pomoci rtuti, ekologové jsou proti

  10:30aktualizováno  10:30
Spolana Neratovice, která patří dlouhá léta k největším znečišťovatelům v zemi, chce od Středočeského kraje povolení na výrobu chloru za pomoci rtuti na dalších šest let. Sdružení Arnika s tím nesouhlasí. Podle ní bude unikat do půdy a vody v jejím okolí další jedovatá rtuť.

Ze Spolany uniká nebezpečná rtuť do vody i do půdy. | foto: Jiří Benák, iDNES.cz

Nejpozději v roce 2014, do kterého má od kraje povolení, měla neratovická chemička přejít na způsob výroby, který by byl šetrnější k životnímu prostředí. Nyní podala na krajský úřad žádost o prodloužení povolení vyrábět chlor za pomoci rtuti až do roku 2020.

Ekologičtí aktivisté ze sdružení Arnika s prodloužením povolení nesouhlasí. Okolí Neratovic budou podle nich dál zatěžovat emise nebezpečného těžkého kovu.

"Do vody a ovzduší unikne ze Spolany ročně přes 100 kilogramů rtuti. Další stovku kilogramů toxického kovu předává Spolana v odpadech a neznámé množství jich ukládá na své skládce nedaleko řeky Labe, kde stojí i samotná chemička. V jejím okolí, zejména v rybách, se opakovaně objevují vysoké koncentrace rtuti. Kontaminovaná je i kůra stromů," řekl předseda sdružení Arnika Jindřich Petrlík.

Spolana už dříve uvedla, že by ji přechod na novou technologii stál pravděpodobně až tři miliardy korun. "Vzhledem k tomu, že Spolana investovala přes devadesát milionů do vylepšení současné výrobní technologie, dá se předpokládat, že ji neměla v plánu v roce 2014 ukončit," dodal Petrlík.

Radnice: Nesmí se zhoršit emise

Neratovická chemička se až do rozhodnutí kraje nechce ke své žádosti vyjadřovat. "Mohu jen potvrdit, že jsme žádost podali," tlumočil pro MF DNES zástupce společnosti Miroslav Kulík oficiální vyjádření vlastníka firmy.

Vliv rtuti na lidský organismus

Při opakovaném kontaktu, zejména při vdechování, může poškodit nervový systém a ledviny. U těhotných žen může mít vliv na vývoj plodu. Z těla se vylučuje pomalu, za šedesát dní se jí vyloučí pouze polovina. Její výskyt v lidském těle je možné určit z moči.

Zdroj: Daniela Pelclová, přednostka kliniky pracovního lékařství VFN

O žádosti by měl krajský úřad rozhodnout na přelomu října a listopadu. Pokud rozhodne ve prospěch Spolany, sdružení Arnika je připraveno se odvolat.

Neratovická radnice o záměru Spolany ví. "Společnost svolala ještě před podáním žádosti informativní schůzku a my měli možnost se k ní vyjádřit. Poslali jsme jim odborné stanovisko našeho odboru životního prostředí s tím, že proti prodloužení jako takovému nemáme námitek, ovšem pouze za předpokladu, že nedojde ke zhoršení emisí," řekla starostka Neratovic Lenka Mrzílková.

Vedení města však podle ní zároveň trvá na tom, že se Spolana musí zabývat řešením náhrady současného provozu. "Je pro nás nepřijatelné, aby se ten problém stále jen opakovaně odkládal namísto toho, aby se řešil," dodala.

Spolana Neratovice používá současnou technologii amalgámové elektrolýzy k výrobě chloru a louhu sodného od roku 1948. V roce 1975 způsob výroby inovovala a zároveň zvýšila kapacitu výroby.
Nejčtenější

Policie zadržela podezřelého z vraždy prodavačky, skončil na psychiatrii

Policie dopadla podezřelého muže, kterého hledala v souvislosti s úterní...

Policie dopadla podezřelého muže, kterého hledala v souvislosti s úterní vraždou prodavačky v obchodním centru v...

Barážová hádanka, blíží se rozuzlení. Jágrovo Kladno cítí křivdu

Kladenští trenéři Pavel Patera (vlevo) a Miloslav Hořava přihlížejí společně s...

Do konce baráže o hokejovou extraligu zbývají už jen tři kola, ale situace je stále zamotaná. Jak tohle dopadne? Hodně...Tunel Blanka se vrátil do běžného provozu, kolony řídly pomalu

Kolony v Praze během dočasného uzavření tunelu Blanka. (11. dubna 2018)

Pražský tunel Blanka se před 12:30 vrátil do běžného provozu. V některých částech magistrály však přetrvávaly kolony...

Karlovy Vary jsou blízko extralize. Litvínov ožil a drží druhé místo

Litvínovský Jakub Černý slaví gól se spoluhráčem Markem Baránkem

Hokejisté Karlových Varů jsou blízko návratu do extraligy. Západočeši se k postupu mezi elitu přiblížili dvě kola před...

Kladnu uteklo vedení v baráži o 16 vteřin, Jihlava přetlačila Litvínov

Momentka z utkání Jihlava - Litvínov.

V baráži o hokejovou extraligu už zbývají odehrát tři zápasy. Karlovy Vary si čtvrtým vítězstvím v řadě pojistily...

Další z rubriky

Za loupež v Pařížské padla obžaloba, část pachatelů už pyká za podobný čin

Soud (ilustrační foto)

Státní zastupitelství obžalovalo čtveřici cizinců, která se podle něj v roce 2014 podílela na vyloupení obchodu s...

Hotel u Staroměstského náměstí nejspíš bude, navíc i s dvacítkou bytů

Pohled na Staroměstskou radnici, chrám svatého Mikuláše a Pražský hrad.

U Staroměstského náměstí měl investor již před dvaceti lety v plánu přeměnit tamní domy v hotel. Praze nakonec došla...

VIDEO: Hasiči zkoušeli na vltavské náplavce velkokapacitní čerpadla

Hasiči předváděli na smíchovské náplavce svá čerpadla

Pražští profesionální a dobrovolní hasiči trénovali na smíchovské náplavce práci s velkokapacitními čerpadly. Mají dva...

Najdete na iDNES.cz