Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Spolana chce dál vyrábět chlor za pomoci rtuti, ekologové jsou proti

  10:30aktualizováno  10:30
Spolana Neratovice, která patří dlouhá léta k největším znečišťovatelům v zemi, chce od Středočeského kraje povolení na výrobu chloru za pomoci rtuti na dalších šest let. Sdružení Arnika s tím nesouhlasí. Podle ní bude unikat do půdy a vody v jejím okolí další jedovatá rtuť.

Ze Spolany uniká nebezpečná rtuť do vody i do půdy. | foto: Jiří Benák, iDNES.cz

Nejpozději v roce 2014, do kterého má od kraje povolení, měla neratovická chemička přejít na způsob výroby, který by byl šetrnější k životnímu prostředí. Nyní podala na krajský úřad žádost o prodloužení povolení vyrábět chlor za pomoci rtuti až do roku 2020.

Ekologičtí aktivisté ze sdružení Arnika s prodloužením povolení nesouhlasí. Okolí Neratovic budou podle nich dál zatěžovat emise nebezpečného těžkého kovu.

"Do vody a ovzduší unikne ze Spolany ročně přes 100 kilogramů rtuti. Další stovku kilogramů toxického kovu předává Spolana v odpadech a neznámé množství jich ukládá na své skládce nedaleko řeky Labe, kde stojí i samotná chemička. V jejím okolí, zejména v rybách, se opakovaně objevují vysoké koncentrace rtuti. Kontaminovaná je i kůra stromů," řekl předseda sdružení Arnika Jindřich Petrlík.

Spolana už dříve uvedla, že by ji přechod na novou technologii stál pravděpodobně až tři miliardy korun. "Vzhledem k tomu, že Spolana investovala přes devadesát milionů do vylepšení současné výrobní technologie, dá se předpokládat, že ji neměla v plánu v roce 2014 ukončit," dodal Petrlík.

Radnice: Nesmí se zhoršit emise

Neratovická chemička se až do rozhodnutí kraje nechce ke své žádosti vyjadřovat. "Mohu jen potvrdit, že jsme žádost podali," tlumočil pro MF DNES zástupce společnosti Miroslav Kulík oficiální vyjádření vlastníka firmy.

Vliv rtuti na lidský organismus

Při opakovaném kontaktu, zejména při vdechování, může poškodit nervový systém a ledviny. U těhotných žen může mít vliv na vývoj plodu. Z těla se vylučuje pomalu, za šedesát dní se jí vyloučí pouze polovina. Její výskyt v lidském těle je možné určit z moči.

Zdroj: Daniela Pelclová, přednostka kliniky pracovního lékařství VFN

O žádosti by měl krajský úřad rozhodnout na přelomu října a listopadu. Pokud rozhodne ve prospěch Spolany, sdružení Arnika je připraveno se odvolat.

Neratovická radnice o záměru Spolany ví. "Společnost svolala ještě před podáním žádosti informativní schůzku a my měli možnost se k ní vyjádřit. Poslali jsme jim odborné stanovisko našeho odboru životního prostředí s tím, že proti prodloužení jako takovému nemáme námitek, ovšem pouze za předpokladu, že nedojde ke zhoršení emisí," řekla starostka Neratovic Lenka Mrzílková.

Vedení města však podle ní zároveň trvá na tom, že se Spolana musí zabývat řešením náhrady současného provozu. "Je pro nás nepřijatelné, aby se ten problém stále jen opakovaně odkládal namísto toho, aby se řešil," dodala.

Spolana Neratovice používá současnou technologii amalgámové elektrolýzy k výrobě chloru a louhu sodného od roku 1948. V roce 1975 způsob výroby inovovala a zároveň zvýšila kapacitu výroby.

Volby 2018

Volby do obecních zastupitelstev a do Senátu PČR se konají 5. a 6. října. V pátek se volí od 14 do 22 hodin a v sobotu od 8 do 14 hodin.

Komunální volby

V Praze se bude volit do zastupitelstev městských částí a obvodů a současně do zastupitelstva hlavního města Prahy.

Volby do senátu

Ve Středočeském kraji volí do Senátu obvod Mladá Boleslav a Benešov. V Praze se volí v obvodech Praha 2, Praha 4, Praha 8 a Praha 12.Nejčtenější

Přístroje revizorů nenačítají kupony na Lítačkách, lidé dostávají pokuty

Finální podoba nové čipové karty pro městskou hromadnou dopravu (23.2.2016)

Koupili si kupon na Lítačku, u revizora ale zjistili, že nejde načíst. Cestující bez dokladu o zaplacení tak dostali...

Slavia - Bordeaux 1:0, nevýrazného soupeře zlomila Zmrhalova paráda

Slávisté slaví gól v utkání Evropské ligy proti Bordeaux. Zleva Traoré, střelec...

Když v průběhu druhého poločasu slávisté postupně pálili gólové šance, možná se strachovali, aby o hubené vedení...Sparta - Liberec 4:1, výhra a první místo v lize za parádní poločas

Fotbalisté Sparty oslavují gól Benjamina Tetteha (druhý zprava) v utkání proti...

Po dvou letech a jednom měsíci jsou sparťanští fotbalisté první v lize, byť ne po úplném kole. V sobotu večer porazili...

Betonová hráz kolem Prahy byla umlčena, řopíky se budovaly zbytečně

Osm stovek betonových pevnůstek mělo hájit Prahu před agresí nacistického Německa. Byly také součástí pevnostní linie,...

Slavia - Bohemians 1:0, rozhodl Zmrhal, po půli se domácí jen bránili

Brankář Roman Valeš z Bohemians se marně natahuje po střele slávisty  Jaromíra...

Fotbalisté Slavie vyhráli osmé ligové utkání a v čele tabulky zůstanou i po devátém kole. Nad Bohemians zvítězili 1:0,...

Další z rubriky

Řidiči se hádali na Pražském okruhu, jeden pak druhému vysklil okénko

Hádka dvou řidičů zkomplikovala dopravu na Pražském okruhu. (25.9.2018)

Hádka dvou řidičů zkomplikovala ráno dopravu na Pražském okruhu. Oba popojížděli v koloně a navzájem se uráželi....

Izraelská ambasáda sídlí v přísně střeženém domě s keramickou fasádou

Velvyslanectví Izraele

Trochu Izraele lze spatřit jen kousek od stanice Hradčanská. A to nejen proto, že v kachlíčkované stavbě v Badeniho...

Dopravní odbor Prahy 7 nesouhlasí s podobou provizorní lávky v Troji

Trojská lávka.

Provizorní lávka v Troji, kterou chce hlavní město postavit na místě loni zřícené lávky, obdržela nesouhlasné...

Najdete na iDNES.cz