Spolana Neratovice

Spolana Neratovice | foto: Jiří Benák, iDNES.cz

Kraj zakázal Spolaně vyrábět po roce 2014 chlor za použití rtuti

  • 2
Neratovická Spolana nesmí po roce 2014 používat k výrobě chloru jedovatou rtuť. Středočeský krajský úřad zamítl žádost chemičky, která chtěla prodloužit povolení tohoto způsobu výroby až do roku 2020, a to kvůli modernizaci výrobní linky. Ekologové takzvanou amalgámovou metodu dlouhodobě kritizují.

Ekologové tvrdí, že v okolí Spolany, především v rybách z Labe, se opakovaně objevují vysoké koncentrace rtuti. Kontaminovaná je prý i kůra stromů. Rtuť působí negativně na živé organismy. V těle se hromadí a vylučuje se jen velmi obtížně. Spolana v minulosti uvedla, že emise rtuti a dalších látek pravidelně měří a zjištěné hodnoty splňují zákonné limity.

Vliv rtuti na lidský organismus

Při opakovaném kontaktu, zejména při vdechování, může poškodit nervový systém a ledviny. U těhotných žen může mít vliv na vývoj plodu. Z těla se vylučuje pomalu, za šedesát dní se jí vyloučí pouze polovina. Její výskyt v lidském těle je možné určit z moči.

Zdroj: Daniela Pelclová, přednostka kliniky pracovního lékařství VFN

Zástupci ekologického sdružení Arnika uvedli, že budou sledovat, zda bude chemička verdikt krajského úřadu respektovat. "O tom, že musí přejít na novou technologii, ví Spolana už od roku 2007, ale pořád se modernizaci vyhýbá," tvrdí předseda Arniky Jindřich Petrlík.

Firma podle něj přitom do ekologizace zastaralé a neefektivní linky investovala přes 90 milionů korun. Tyto peníze by podle Petrlíka lépe posloužily k přechodu na takzvanou membránovou technologii, která z dlouhodobého hlediska vychází hospodárněji, protože není tak energeticky náročná.

Podle jeho slov by modernější technologie byla navíc prospěšnější i pro životní prostředí, protože by ho ušetřila další zátěže v podobě nebezpečných dioxinů. "Tyto látky vznikají při vypražování odpadů z výroby chloru se rtutí. Prokázaly to analýzy, k nimž jsme Spolanu přiměli. Pokud se rtuť přestane používat, nebude nutné ji z odpadů získávat zpět," podotkl Petrlík.

Spolana používá technologii amalgámové elektrolýzy k výrobě chloru a louhu sodného od roku 1948, v roce 1975 technologii inovovala a zvýšila kapacitu výroby. Povolení k této výrobě dal chemičce krajský úřad v roce 2007. Podle tohoto rozhodnutí měla ukončit provoz amalgámové technologie do konce roku 2014. To nyní podle ekologů krajský úřad potvrdil.

,