Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Obyvatelé váhají s návratem do podepřené Mariny, žádají verdikt úřadu

  15:33aktualizováno  15:45
O návratu obyvatel do poškozené novostavby v pražských Holešovicích může rozhodnout jen stavební úřad, tvrdí společenství vlastníků. Ujišťování statika, že je stavba po provizorním podepření bezpečná, jim nestačí. Evakuované vyzvali, aby se zatím nevraceli domů.

Provizorní podpěry nosné konstrukce části rezidence Prague Marina | foto: Petr Zelený, iDNES.cz

"Společenství vlastníků jednotek na základě jednání se stavebním úřadem v tuto chvíli vlastníkům bytů nedoporučuje, aby se stěhovali zpět," stojí v tiskové zprávě společenství.

Prague Marina

V projektu Prague Marina bylo na nábřeží u holešovického přístavu vybudováno 338 bytů, většina z nich už je prodána. Zhruba devadesátimetrový byt se prodává za pět milionů korun, v domech jsou ale i byty o rozloze 200 metrů čtverečních, jejichž cena přesahuje 15 milionů. V komplexu jsou i obchody a restaurace - jednu z nich vlastní lobbista Marek Dalík. (zdroj ČTK)

K návratu přitom na třicet evakuovaných vyzval v pátek investor, společnost  Lighthouse Group, poté, co místo zkroucené nosné kovové konstrukce podepřely dům provizorní nosníky a statici rozhodli, že je stavba bezpečná (více zde).

"Samotná Prague Marina mluvila o závažné havárii. V takovém režimu, kdy dům je v havarijním stavu, tak jediný oprávněný, kdo může povolit užívání takové stavby, je stavební úřad," řekl Petr Novotný z advokátní kanceláře Vilímková, Dudák & Partners, která společenství zastupuje.

Po jednání na stavebním úřadě ale společenství zjistilo, že k ničemu takovému nedošlo a stavební úřad Prahy 7 nemá, stejně jako společenství vlastníků, potřebné doklady od stavitele, firmy Metrostav a Prague Mariny.

"Z tohoto jednání vyplynulo, že dosavadní postup nebyl zcela v souladu se zákonem. Stavební úřad na žádost přislíbil, že provede kontrolní prohlídku stavby," stojí ve zprávě.

Podle advokáta Petra Novotného teď společenství především vyzvalo Metrostav a Prague Marinu k dodání dokumentů, na jejichž základě se dá posoudit skutečný stav objektu. "Dali jsme jim lhůtu, tu nedodrželi, tak dodání budeme urgovat," řekl Novotný.

Podle Martina Vachka ze společnosti Lighthouse Group statik rozhodl, že je stavba bezpečná, a proto povolili lidem návrat. "Jestli je vydání rozhodnutí v pravomoci stavebního úřadu, to v tuto chvíli nedokážu nijak komentovat, protože stavební úřad se tu od počátku prakticky nevyskytoval," řekl iDNES.cz Vachek.

Také mluvčího Metrostavu Františka Poláka požadavek, aby rozhodl stavební úřad, překvapil. "V minulosti vždy záleželo na vyjádření statika. Je to přeci on, kdo nese zodpovědnost, žádný úřad," uvedl Polák.

Mluvčí městské části Praha 7 Martin Vokuš uvedl, že stavební úřad od počátku celý případ sleduje. "Vzhledem ke krokům investora nebyl důvod nijak zasahovat formou rozhodnutí. V současnosti máme k dispozici rozhodnutí statika, že dům je bezpečný. Samozřejmě budeme hlídat, jak bude vypadat definitivní odstranění problému," vysvětlil Vokuš.
Nejčtenější

VIDEO: Číšník káral cizince kvůli vlastnímu alkoholu, zbili ho do bezvědomí

Útočníci, kteří na zahrádce restaurace v Praze 1 zbili číšníka do bezvědomí.

Na operačním sále s vážně poraněnou hlavou skončil číšník, kterého v Praze 1 napadla sedmičlenná skupina cizinců....

U Slaného je silně cítit česnek. Někdo ho vyhodil tuny na pole

U Slaného někdo vyhodil na pole tuny česneku.

U města Slaný na Kladensku někdo vyhodil tuny česneku na pole. Policie neví, odkud se vzal, bude to proto zjišťovat.Karlovy Vary slaví návrat do extraligy, Kladno ztratilo šanci na postup

Hráči Karlových Varů slaví návrat do extraligy.

Baráž o hokejovou extraligu se přiblížila svému rozuzlení předposledním 11. kolem. Vedoucí Karlovy Vary získaly...

Barážová hádanka, blíží se rozuzlení. Jágrovo Kladno cítí křivdu

Kladenští trenéři Pavel Patera (vlevo) a Miloslav Hořava přihlížejí společně s...

Do konce baráže o hokejovou extraligu zbývají už jen tři kola, ale situace je stále zamotaná. Jak tohle dopadne? Hodně...

Agresivní cizinci před napadením číšníka zbili v Praze i jiného muže

Útočníci, kteří na zahrádce restaurace v Praze 1 zbili číšníka do bezvědomí.

Cizinci, kteří o víkendu v pražské Vladislavově ulici napadli číšníka, zřejmě „nejdou pro ránu daleko“. Před incidentem...

Další z rubriky

Tuny česneku na poli na Kladensku nechal zemědělec, nemohl ho prodat

U Slaného někdo vyhodil na pole tuny česneku.

Česnek, který o víkendu obtěžoval svým zápachem lidi u Slaného, vyhodil na pole zemědělec. Šlo o jeho vlastní půdu a...

Garáže pod Prašným mostem se nakonec otevřou v červnu

Vjezd do podzemních garáží na pražské Letné se otevře v sobotu v osm hodin ráno.

Garáže pod Prašným mostem, které mají kapacitu 303 míst a třetina z nich bude pro obyvatele Prahy 6, se nakonec otevřou...

VIDEO: Zdrogovaný muž v kradené dodávce ujížděl policistům přes Stromovku

Policisté pronásledovali řidiče v kradené dodávce, který svou nebezpečnou...

Pražští policisté pronásledovali řidiče, který jim chtěl s kradenou dodávkou zmizet ve Stromovce. Po honičce parkem jej...

denicek-chvile-kdy-jsem-se-prestala-snazit-byt-perfektni
denicek-chvile-kdy-jsem-se-prestala-snazit-byt-perfektni

Myslíte si, že všechny mamimky jsou dokonalé?

Najdete na iDNES.cz