Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Spoluautor poškozeného památníku v Lidicích brání jeho obnově, chce peníze

  10:42aktualizováno  10:42
Kopie sochy děvčátka, která bude vsazena na prázdné místo v sousoší připomínajícím vyvraždění lidických dětí nacisty, bude brzy hotová. Původní bronzovou plastiku ukradl v listopadu neznámý pachatel. Novou sošku vytvořil sochař Oldřich Hejtmánek. Její instalaci ale zatím brání spoluautor lidického pomníku.

Nová socha lidického děvčátka je zatím z fosforového bronzu, brzy vznikne finální kopie z pravého bronzu. | foto:  Dan Materna, MAFRA

Už půldruhého měsíce chybí v sousoší Památníku dětským obětem války v Lidicích socha malého děvčátka vzpínajícího ruce k nebi. Bronzovou plastiku zloděj precizně uřízl a odvezl neznámo kam (o krádeži sochy čtěte zde). Pomník by mohl být brzy opět kompletní. Kopie sochy je před dokončením.

Podle ředitele lidického památníku Milouše Červencla však opravě brání spoluautor sousoší Jiří Hampl. Přesněji jeho snaha získat peníze za autorská práva. Žádá za ně sto tisíc korun, jinak podle Červencla nedá k opravě pomníku souhlas.

Dcera sochařky se odměny vzdala

Na památníku pracovala Hamplova manželka, sochařka Marie Uchytilová, od konce šedesátých let. Jeho instalace se však nedočkala. To se podařilo až Hamplovi, který splnil poslední přání své ženy a dílo v roce 2000 dokončil. Po velkých útrapách sehnal peníze v Dánsku. Později se však Hampl s vedením lidického památníku rozkmotřil.

Červencl oslovil dceru Uchytilové, která se odměny za autorská práva vzdala. "Vyzval jsem pana Hampla, ať se jí také zřekne nebo ať částku alespoň sníží," řekl Červencl. Hampl prý zatím nereagoval.

Na odměnu má podle zákona nárok, což potvrzuje advokát ze společnosti Baker & McKenzie Jiří Čermák: "Z pohledu autorského práva je skutečně třeba získat k vytvoření kopie části sousoší souhlas autora, respektive jeho dědiců. A to přesto, že účelem je oprava původního díla."

Sochař vytvořil kopii sochy zadarmo

V ateliéru sochaře Oldřicha Hejtmánka v Praze-Bubenči je už víc než týden hotová první verze kopie sochy lidického děvčátka. "Domluvili jsme se s ředitelem Červenclem, že ji nainstalujeme v den výročí úmrtí autorky originálu Marie Uchytilové, které připadá na 17. ledna," říká Hejtmánek.

Když se dozvěděl o těžko pochopitelném vandalství, sám se Památníku Lidice nabídl, že vyrobí náhradu. Kopii vyrobil bez nároku na honorář – jen za cenu materiálu. Podobně se zachoval už před časem, když trojice zlodějů ukradla v Terezíně přes osm set bronzových desek z památníku obětem holokaustu.

"Byla by ostuda, kdybych Lidicím nepomohl. S Marií Uchytilovou jsem se znal," říká a obříma sochařskýma rukama přitom hladí formu z kaučuku, ve které bude metrová soška odlita.

Sehnal ho až v Hongkongu díky pomoci pražské Galerie Arcimboldo. "Když se Číňani dozvěděli o krádeži v Lidicích, pracovali i přes víkend, materiál jsem měl v Praze snad za čtyři dny," pochvaluje si Hejtmánek.

Sbírka by na obnovu památníku stačila

Sochař a restaurátor materiál vyčíslil na sedmdesát tisíc korun, za práci nic nechce. Vše by měl pohodlně pokrýt výnos ze sbírky, kterou v Lidicích kvůli obnově Památníku dětským obětem války uspořádali. Vybralo se 110 tisíc korun.

"Částka ale bude stačit, jen pokud se vdovec po Uchytilové a spoluautor díla Jiří Hampl vzdá nároku na odměnu za autorská práva. Jsem připravený se s ním soudit," řekl ředitel Červencl.

Z přístupu Hampla je restaurátor Oldřich Hejtmánek rozmrzelý. Proč chce sto tisíc korun za dílo, které s manželkou věnovali zadarmo, nechápe. "To mě moc mrzí, paní Uchytilová by si to určitě nepřála," domnívá se Hejtmánek.

První verzi sochy z fosforového bronzu by sochař rád věnoval nějaké základní škole, která se zapojila do sbírky. "Líbilo se mi, jak například prodávají svačiny a výdělek z toho posílají do Lidic," poukazuje Hejtmánek na akci jedné pražské školy. Do sbírky výrazně přispěl i předvánoční koncert buštěhradských dětí, kde se vybralo přes jedenáct tisíc korun.

Autor:


Nejčtenější

Hasiči ukončili prohledávání sutin v nestabilní budově v centru Prahy

Při záchraně hasiči používají sací bagr na sutiny. Budova je podle statiků...

V Praze 1 poblíž Národní třídy se v úterý před polednem propadla klenba stropu opravovaného domu a trosky zavalily...

V zooparku u Prahy zasahovala policie kvůli nelegálnímu zabíjení tygrů

Policie a celníci zasahují v Zooparku Bašť kvůli údajnému nelegálnímu zabíjení...

Údajné nelegální zabíjení tygrů v Zooparku Bašť nedaleko Prahy vyšetřují celníci a policisté. Park provozuje Ludvík...Při razii v našli tělo tygra, ale i bobra, ledňáčka nebo poštolky

Zástupce ředitele Celní správy (GŘC) Robert Šlachta (vlevo) a generální ředitel...

V kauze nelegálního nakládání se zvířaty nalezli celníci tělo čerstvě usmrceného tygra, tygří kůže a dvacet zamražených...

Bývalý hokejista Václav Burda zahynul při autonehodě

Václav Burda

Podle informací iDNES.cz zemřel ve 45 letech krátce po nedělní půlnoci při autonehodě dlouholetý obránce hokejové...

Autobus v Praze narazil do budovy statistického úřadu, pět lidí se zranilo

Autobus MHD po kolizi s osobním autem narazil do budovy Českého statistického...

Do budovy Českého statistického úřadu v Praze 10 narazil po srážce s osobním autem autobus městské hromadné dopravy. Na...

Další z rubriky

Bydlení v klidné zeleni a blízko centra našla Markéta v Braníku

Periferie Cafe není jen kavárna, ale především místem k setkávání. Sousedskou...

S potěšením i jistou hrdostí nazývá Markéta Faustová Braník příjemnou periferií. Do pražské čtvrti se nastěhovala před...

VIDEO: Hasiči zveřejnili záběry ze záchrany zavalených dělníků v Praze

Na stavbě v Mikulandské ulici v centru Prahy se propadla klenba budovy. Sutiny...

Pražští hasiči zveřejnili záběry z úterního náročného zásahu v Mikulandské ulici, kde se propadla klenba stropu...

Eskalátory na Českomoravské jsou opět v provozu, nefungovaly od neděle

Ilustrační snímek

Ve stanici Českomoravská na lince B od ranního provozu opět fungují eskalátory. Kvůli poruše nejely celou neděli a...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz