Spoluautor poškozeného památníku v Lidicích brání jeho obnově, chce peníze

  10:42aktualizováno  10:42
Kopie sochy děvčátka, která bude vsazena na prázdné místo v sousoší připomínajícím vyvraždění lidických dětí nacisty, bude brzy hotová. Původní bronzovou plastiku ukradl v listopadu neznámý pachatel. Novou sošku vytvořil sochař Oldřich Hejtmánek. Její instalaci ale zatím brání spoluautor lidického pomníku.

Nová socha lidického děvčátka je zatím z fosforového bronzu, brzy vznikne finální kopie z pravého bronzu. | foto:  Dan Materna, MAFRA

Už půldruhého měsíce chybí v sousoší Památníku dětským obětem války v Lidicích socha malého děvčátka vzpínajícího ruce k nebi. Bronzovou plastiku zloděj precizně uřízl a odvezl neznámo kam (o krádeži sochy čtěte zde). Pomník by mohl být brzy opět kompletní. Kopie sochy je před dokončením.

Podle ředitele lidického památníku Milouše Červencla však opravě brání spoluautor sousoší Jiří Hampl. Přesněji jeho snaha získat peníze za autorská práva. Žádá za ně sto tisíc korun, jinak podle Červencla nedá k opravě pomníku souhlas.

Dcera sochařky se odměny vzdala

Na památníku pracovala Hamplova manželka, sochařka Marie Uchytilová, od konce šedesátých let. Jeho instalace se však nedočkala. To se podařilo až Hamplovi, který splnil poslední přání své ženy a dílo v roce 2000 dokončil. Po velkých útrapách sehnal peníze v Dánsku. Později se však Hampl s vedením lidického památníku rozkmotřil.

Červencl oslovil dceru Uchytilové, která se odměny za autorská práva vzdala. "Vyzval jsem pana Hampla, ať se jí také zřekne nebo ať částku alespoň sníží," řekl Červencl. Hampl prý zatím nereagoval.

Na odměnu má podle zákona nárok, což potvrzuje advokát ze společnosti Baker & McKenzie Jiří Čermák: "Z pohledu autorského práva je skutečně třeba získat k vytvoření kopie části sousoší souhlas autora, respektive jeho dědiců. A to přesto, že účelem je oprava původního díla."

Sochař vytvořil kopii sochy zadarmo

V ateliéru sochaře Oldřicha Hejtmánka v Praze-Bubenči je už víc než týden hotová první verze kopie sochy lidického děvčátka. "Domluvili jsme se s ředitelem Červenclem, že ji nainstalujeme v den výročí úmrtí autorky originálu Marie Uchytilové, které připadá na 17. ledna," říká Hejtmánek.

Když se dozvěděl o těžko pochopitelném vandalství, sám se Památníku Lidice nabídl, že vyrobí náhradu. Kopii vyrobil bez nároku na honorář – jen za cenu materiálu. Podobně se zachoval už před časem, když trojice zlodějů ukradla v Terezíně přes osm set bronzových desek z památníku obětem holokaustu.

"Byla by ostuda, kdybych Lidicím nepomohl. S Marií Uchytilovou jsem se znal," říká a obříma sochařskýma rukama přitom hladí formu z kaučuku, ve které bude metrová soška odlita.

Sehnal ho až v Hongkongu díky pomoci pražské Galerie Arcimboldo. "Když se Číňani dozvěděli o krádeži v Lidicích, pracovali i přes víkend, materiál jsem měl v Praze snad za čtyři dny," pochvaluje si Hejtmánek.

Sbírka by na obnovu památníku stačila

Sochař a restaurátor materiál vyčíslil na sedmdesát tisíc korun, za práci nic nechce. Vše by měl pohodlně pokrýt výnos ze sbírky, kterou v Lidicích kvůli obnově Památníku dětským obětem války uspořádali. Vybralo se 110 tisíc korun.

"Částka ale bude stačit, jen pokud se vdovec po Uchytilové a spoluautor díla Jiří Hampl vzdá nároku na odměnu za autorská práva. Jsem připravený se s ním soudit," řekl ředitel Červencl.

Z přístupu Hampla je restaurátor Oldřich Hejtmánek rozmrzelý. Proč chce sto tisíc korun za dílo, které s manželkou věnovali zadarmo, nechápe. "To mě moc mrzí, paní Uchytilová by si to určitě nepřála," domnívá se Hejtmánek.

První verzi sochy z fosforového bronzu by sochař rád věnoval nějaké základní škole, která se zapojila do sbírky. "Líbilo se mi, jak například prodávají svačiny a výdělek z toho posílají do Lidic," poukazuje Hejtmánek na akci jedné pražské školy. Do sbírky výrazně přispěl i předvánoční koncert buštěhradských dětí, kde se vybralo přes jedenáct tisíc korun.

Autor:

Nejčtenější

V Letech u Prahy hořel sklad odpadu, hasiči požár likvidovali 21 hodin

Požár haly v Letech u Prahy je vidět na kilometry daleko. Kouř je cítit až v...

Téměř 21 hodin likvidovali hasiči v Letech u Prahy požár haly se 600 tunami elektroodpadu určeného k recyklaci. Zápach...

Indický herec obvinil kavárnu v Praze z rasismu. Nedorozumění, hájí se podnik

Indický komik Vir Das

Indický komik Vir Das, který se proslavil v Bollywoodu, obvinil na Twitteru pražskou kavárnu Café Café z rasismu....

Barrandovské terasy sežrala rez tak, že to překvapilo i architekty

Rekonstrukce Barrandovských teras se opozdí kvůli rozsáhlým pracím na...

Průběh rekonstrukce funkcionalistické budovy Barrandovských teras a výstavbu hotelového komplexu v jejím okolí...

Smíchovský terminál bude odvážný, autobusy mají stát nad vlakovým nádražím

Na Smíchově vznikne obří dopravní terminál za miliardu korun. Na obrázku jedna...

Praha do roku 2023 vybuduje až za miliardu korun nový dopravní uzel na Smíchově. Podle studie Institutu plánování a...

V Praze vyhořela hala trampolínového centra, budovu možná strhnou

Pražští hasiči zasahují ve Vysočanech, kde začalo 9. listopadu 2018 večer hořet...

V pražských Vysočanech vyhořelo sportovní centrum. Škody se odhadují na 20 milionů korun. Budova má poškozenou štítovou...

Další z rubriky

Pozorujte Prahu z nových úhlů díky kameře na střeše redakce iDNES.cz

Záběr z kamery na střeše Anděl Media Centra na Národní divadlo

Chcete vědět, jak je dnes v Praze? Nepřetržitý rozhled nad metropolí vám zprostředkuje nová kamera na střeše budovy...

Magistrát nechá za 230 milionů opravit park na Karlově náměstí v Praze

Vizualizace podoby Karlova náměstí po rekonstrukci

Pražský magistrát nechá za 230 milionů korun opravit park na Karlově náměstí. Ošetřeny budou stromy, vznikne síť cest a...

Místo tramvají bude na Vítězném náměstí monument, „Kulaťák“ zakryjí stromy

Vítězný návrh podoby Vítězného náměstí od autorů Pavla Hniličky, Evy Macákové a...

Praha vybrala novou podobu Vítězného náměstí v Praze, kterému bude dominovat vysoký obelisk. Vítězný návrh přesunul...

Najdete na iDNES.cz