Radní Prahy 7 postavili nové zábradlí a schody u příchodu k přívozu v Karlíně. Rozčílili tak vedení Prahy 8. | foto: MČ Praha 7

Praha 7 nám tu nelegálně postavila schody, zlobí se starosta Prahy 8

  • 10
Zatímco přístup k přívozu HolKa je z holešovické strany pohodlný, z té karlínské nebylo, jak se na molo dostat. Starosta Prahy 7 Jan Čižinský (Praha 7 sobě) se proto spolu s dalšími radními chopil nářadí a postavil nové zábradlí a krátké schody. To ale rozčílilo vedení Prahy 8.

Na případ jako první upozornila MF DNES. Příkrý kopec vedoucí k přívozu nebyli schopni především senioři zvládnout a lidé si stěžovali. Čižinskému proto došla trpělivost a rozhodl se, že situaci pomůže sám. Spolu s několika dalšími radními se chopil nářadí. U přívozu si pak vedení radnice podle svých slov udělalo teambuilding, během kterého vzniklo nové zábradlí u schodů a o kousek výš i provizorní schody.

„Na karlínské straně je to velmi nebezpečné. Proto jsme žádali, aby bylo postaveno zábradlí. Proběhla sice oprava břehu, ale bez toho, aby bylo postaveno zábradlí. Ztratili jsme naději, že se situace zlepší, a neviděli jiný způsob, jak to vyřešit,“ vysvětlil pro iDNES.cz Čižinský.

Lidé podle něj schody využívají, a pokud se jim nelíbí, mohou je obejít. „Doufám, že to někoho přiměje, aby místo toho udělal pořádné a trvalé řešení. Tyto schody jsme stavěli tři hodiny, během půl hodiny jdou opět zbourat,“ divil se rozčílení radnice Prahy 8 Čižinský. Starosta Prahy 8 Roman Petrus (ČSSD) ho totiž prý kontaktoval a rád rozhodně nebyl.

„Řešili jsme to ale spíš minulý týden, teď už je klid,“ domnívá se Čižinský. Petrus to ale tak optimisticky nevidí. „Pan starosta se rozhodl vybudovat schody, což neprojednal s majitelem pozemku a nezískal na ně stavební povolení. Jestli to takto půjde dál, budeme mít sice rychlá řešení, ale zavládne anarchie,“ uvedl Petrus.

S Čižinským má prý dlouhodobé spory, vždy je ale řešili legální cestou. Proto ho krok starosty překvapil. „Když někdo udělá něco takového a tleská se mu za to, přijde mi to neuvěřitelné. Pan starosta čekal, že schody zbouráme, dělá to kvůli svému PR, jiné potřeby nemá,“ myslí si. Petrus prý oslovil stavební úřad svojí městské části, aby požádal magistrát o vyřešení situace. Úřad se proto obrátil na radního pro dopravu Petra Dolínka (ČSSD).

„Ze strany Prahy 7 je tento krok velmi neupřímný. V touze získat si voliče šel bohužel zdravý rozum stranou. Praha 7 tu není sama a měla by být schopna udržovat přátelské vztahy s ostatními městskými částmi. Považuji to za zbytečnou klukovinu. Hlavní město připravuje větší opravu v této oblasti,“ sdělil Dolínek. Věcí se nyní zabývá Technická správa komunikací a Institut plánování a rozvoje.

Spor o lávku

Přívoz HolKa byl otevřen v létě roku 2015. Podle Čižinského bylo jedním z důvodů jeho otevření, aby se ukázalo, že vznik lávka, která je v plánu už od roku 1880, má smysl. „V praxi se všichni báli, že nebude využívána, my díky přívozu prověřili, že bude,“ říká Čižinský s tím, že v těchto dnech má být na lávku vyhlášena architektonická soutěž.

Praha 7 financuje provoz přívozu spolu s magistrátem. Praha 8 se podle Čižinského odmítla finančně účastnit s tím, že chtěla místo přívozu lávku. Její vznik ale není jednoduchý.

„Praha 7 má přívoz, který si prosadila, ale my chtěli lávku. Není pravda, že jsme ji jen chtěli a nic pro to neudělali. Připravili jsme veškeré podklady, ale technická správa komunikací a Institut plánování a rozvoje to má na stole už skoro tři čtvrtě roku. Dnes už mohla být ve výstavbě,“ dodal Petrus.