Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Opozice chce hlavu Krnáčové, angažovala právníky doporučené protistranou

  15:32aktualizováno  16:16
Odstupte, vyzval opoziční klub zastupitelů TOP 09 a nezávislých pražskou primátorku Adrianu Krnáčovou. Reagoval na informace, že ve sporu o pronájem Škodova paláce vybrala právníky, které doporučila protistrana. Primátorka kritiku odmítá a hájí se tím, že chtěla městu ušetřit peníze.

Pražská primátorka Adriana Krnáčová | foto:  Petr Topič, MAFRA

Podle opozičního klubu zastupitelů Krnáčová hrubě porušila zákony i zájmy hlavního města, navíc jednala radě za zády.

„Výběr právní kanceláře proběhl naprosto transparentním způsobem. Já jako primátorka jsem do něj nijak nezasahovala a zasahovat ani nemohla. Uvedená kancelář byla vybrána v souladu s Pravidly pro zadávání veřejných zakázek, kdy byly osloveny tři advokátní kanceláře s žádostí o předložení nabídky,“ sdělila MF DNES Krnáčová.

Tři oslovené firmy byly ovšem podle zjištění serveru Neovlivní.cz na seznamu, který doporučila společnost Copa Retail, majitel Škodova paláce. Vítěze zakázky s nejnižší nabídkou podle Krnáčové vybrala komise a doporučila ho radě.

Kvůli postupu Krnáčové se odpoledne mimořádně schází klub Trojkoalice, řekl náměstek Matěj Stropnický (SZ/Trojkoalice). Náměstek Petr Dolínek (ČSSD), kterého citoval server Neovlivní.cz, považuje situaci za absurdní a vážnou. „Absolutně jsem to netušil, o tom nás paní primátorka tedy rozhodně neinformovala,“ uvedl.

TOP 09 zvažuje trestní oznámení

Předseda klubu TOP 09 Václav Novotný sdělil, že možná na Krnáčovou podají trestní oznámení. „Pletichařila ve věci jednání o nájmu Škodova paláce s protistranou a na základě zákulisních dohod vybrala k zastoupení města právní kancelář, kterou jí doporučila a slíbila financovat protistrana tohoto závažného a dlouhotrvajícího soudního sporu,“ uvedl Novotný.

Primátorka podle něj navíc jednala bez vědomí zastupitelstva i rady a její postup by zůstal utajen, kdyby mailovou korespondenci nerozeslala omylem i jiným adresátům, než chtěla. K výzvě na odvolání Krnáčové se podle zastupitelky Alexandry Udženiji připojuje i ODS.

Kontrakt Bém-Pawlowski

Smlouvu s magistrátem pod vedením primátora Pavla Béma v roce 2006 podepisoval realitní podnikatel Sebastian Pawlowski. Strany se dohodly, že Praha bude za pronájem příštích 20 let platit zhruba 200 milionů ročně plus navýšení o inflaci. Firma Copa Retail by tak měla do roku 2026 inkasovat přes čtyři miliardy.

Firma se do výběrového řízení přihlásila jako jediná a jí nabídnuté prostory přesně odpovídaly tomu, co magistrát ve veřejné zakázce požadoval. Pawlowski společnost rok po uzavření kontraktu prodal lucemburské firmě Guyana Holding.

Neovlivní.cz napsal, že Krnáčová tajně jednala se zástupkyní vlastníka paláce Abigail Schaeffer. Na schůzce i v e-mailech s ní podle serveru detailně řešila výměnu právníků a rovněž mechanismus, jak celá věc projde vedením města. Manažerka v korespondenci jasně říká, že Praha musí vyměnit právníky, jinak se novým vedením radnice preferovaný smír konat nebude. Pražští radní pak 10. března schválili smlouvu s právní kanceláří Kocián Šolc Balaštík.

Primátorka připustila, že vybranou kancelář jí doporučila protistrana, nicméně žádný problém v tom nevidí. „Hlavním záměrem e-mailové komunikace s jednatelkou společnosti Copa Retail Abigail Schaeffer bylo především vyjasnit si to, zda je možné věc řešit jinak než sporem. Podle mého názoru je totiž pokračování nesmyslného právního sporu, který pro Prahu představuje jen a pouze další zvýšené finanční náklady, naprosto neefektivní,“ uvedla primátorka.

Právní kancelář Kocián Šolc Balaštík nechce být s jakýmikoli nejasnostmi kolem veřejné zakázky spojována. „Odmítáme jakoukoli naši účast na aktivitách a komunikaci, které mohou vyvolávat pochybnosti o výběrovém řízení. Společnost Copa Retail není naším klientem, a tudíž jsme s ní a ani s jejím vedením ve věci tzv. Škodova paláce ani v žádné jiné věci nespolupracovali a nejsme s ní ani v žádném jiném vztahu,“ sdělil MF DNES partner a jednatel kanceláře Petr Kasík.

Budovu město mohlo za 1,5 miliardy koupit

Město se soudně dožaduje snížení nájemného za Škodův palác. Za budovu v centru města platí ročně 200 milionů korun. Soud už dvakrát žalobu města zamítl.

Vladimír Zoufalý, advokát, kterého magistrát původně najal, aby vysoudil předražené nájemné, dostal ke 20. lednu výpověď. V březnu pak rada na návrh primátorky schválila smlouvu o právním zastupování právní kanceláří Kocián Šolc Balaštík. Ta měla najít chyby v postupu advokátní kanceláře Munková, Zoufalý a partneři poté, co obě podané žaloby soud zamítl.

„Podle mne se protistraně žádné naše pochybení v podstatě nepodařilo nalézt,“ sdělil Zoufalý MF DNES. „Za respektovatelný postup bych ještě považoval, pokud by další advokátní kancelář byla povolána k případnému posílení dosavadní právní argumentace v tak závažném sporu, kdy jde hlavnímu městu zhruba o částku přes 2,5 miliardy korun,“ doplnil advokát.

V éře primátora Pavla Béma se do Škodova paláce sestěhovala většina úředníků magistrátu. Původně politici odhadovali, že následným pronájmem uvolněných budov ročně ušetří desítky milionů korun. Po uplynutí dlouhodobého pronájmu by ale celková částka vyplacená městem převýšila 4,4 miliardy korun. V minulosti přitom podle kritiků byla možnost koupit budovu za 1,5 miliardy.

Autoři: ,Nejčtenější

Výbuch v areálu chemičky v Kralupech zabil šest lidí

V areálu chemičky v Kralupech nad Vltavou explodovala prázdná nádrž na pohonné...

Šest lidí zemřelo při explozi v chemičce v Kralupech nad Vltavou. Další dva utrpěli středně těžká zranění. Explozi...

Sražené chodce v Hostivaři oživoval dobrovolný hasič, přišel o vybavení

Dopravní nehoda na Švehlově ulici u obchodního centra Hostivař. Auto zde...

Při úterní dopravní nehodě v pražské Hostivaři, při níž zemřeli dva chodci, pomáhal mezi prvními dobrovolný hasič Karel...Muže, který se nevrátil ze srazu spolužáků, našla policie mrtvého

Mezi obcemi Luštěnice a Brodce na Mladoboleslavsku se zřítilo sportovní...

Pohřešovaného muže z Příbramska nalezli policisté mrtvého. Ztratil se v neděli časně ráno v okolí penzionu v Jesenici u...

Další zlatý double v ohrožení. Ledecká si (asi) bude muset vybrat

Ester Ledecká se zlatými olympijským medailemi, křišťálovými glóby i se svými...

Převzala pomyslný klíč od hlavního města Prahy, zapsala se do kroniky a k tomu dostala pamětní list. „Je pro mě...

Za vybrždění auta a smrt kojence si řidič odpyká jedenáct let vězení

Odvolací Vrchní soud v Praze uložil jedenáctiletý trest pro Martina Kostnera,...

Vrchní soud v Praze uložil jedenáct let vězení Martinu Kostnerovi, který loni na dálnici D10 úmyslně vybrzdil jiné auto...

Další z rubriky

OBRAZEM: Poslední šance vidět v Troji křehkou krásu něžných orchidejí

Poslední víkend mají návštěvníci Botanické zahrady hl. m. Prahy na návštěvu...

Poslední víkend mají návštěvníci Botanické zahrady hl. m. Prahy možnost podívat se na tradiční jarní výstavu orchidejí....

Skotští dudáci zahráli Hradní stráži při střídání

Pražský hrad

Polední střídání vojáků Hradní stráže v pátek výjimečně doprovodila skotská vojenská hudba. Na slavnostním střídání...

Zdrogovaný šofér utíkal policistům Blankou, předtím je v tunelu naboural

Metrostav dokončil stavební práce na tunelovém komplexu Blanka. Výstavba přišla...

V tunelu Blanka skončila dopolední honička pražských policistů se sedmadvacetiletým šoférem audi. Muž jim uvnitř tunelu...

Najdete na iDNES.cz