Mělnický spolek ochránců zvířat nezvítězil ve výběrovém řízení, které radnice...

Mělnický spolek ochránců zvířat nezvítězil ve výběrovém řízení, které radnice vypsala v roce 2013. S výsledkem však nesouhlasil, vítězný Dogpoint podle něj nesplnil podmínky řízení. Spory skončily u soudu. Ani teď, po jeho rozhodnutí, se ale mnoho nemění. | foto: František Vlček, MAFRA

Soud rozhodl o opuštěných zvířatech v Mělníku, řešení však stále není

  • 3
Mělnická radnice vypsala výběrové řízení na místní útulek v roce 2013. Vítězná společnost Dogpoint však podle Mělnického spolku ochránců zvířat s výsledkem nesouhlasí. Spory skončily u soudu, který rozhodl. Řešení ovšem nepřinesl.

Domněnky, urážky, obviňování. Dohady o tom, kdo bude útulek pro opuštěná zvířata v Mělníku řídit, trvají více než dva roky. Mělnický spolek ochránců zvířat  však výsledek výběrového řízení o provozu mělnického útulku odmítá.

Spory o opatrovnictví opuštěných psů a koček skončily u soudu. Ten v únoru rozhodl, že město může současného provozovatele z útulku vystěhovat. Kdy to však bude, není podle starosty Ctirada Mikeše (Mé město) jasné.

„Soud jsme vyhráli, což znamená, že Mělnickému spolku ochránců zvířat můžeme oprávněně nařídit exekuční vystěhování. Žádný termín k vystěhování ale zatím není, současný provozovatel nám na základě objednávky nadále poskytuje službu a další způsob řešení teprve hledáme,“ popsal situaci starosta.

Možná dojde na další soud

Jediné, co tak konec soudních sporů přinesl, je částečná úleva.

„Neustálé napětí a jiskření na obou stranách, ze kterého byl člověk pořád ve stresu, už je pryč. Nicméně jistého není nic. Pořád jsme ve stejném stadiu, kdy nevíme, co bude dál,“ míní současná provozovatelka zařízení Jaroslava Tichá.

Město se tak v otázce útulku bude muset začít zamýšlet úplně od začátku. Z původních plánů už mu totiž nezbylo vůbec nic.

Mělnický spolek ochránců zvířat (MSOZ) měla po vítězství ve výběrovém řízení vystřídat společnost Dogpoint. Nabídla totiž nižší cenu.

Po nekonečných tahanicích se však rozhodla raději od záměru odstoupit. „Ne že bychom nechtěli provozovat útulek. Ale když víme, jak to tam chodí, nestálo by nám to za to,“ říká ředitelka Dogpointu Michaela Zemánková.

Dvouletá rošáda s vedením města i současnými provozovateli podle ní organizaci spíš uškodila. Od fám o uplácení radnice, aby výběrové řízení vyhráli, po skutečnost, že službu pro Mělník vlastně nikdy nerozjeli.

„Tehdy to pro nás mimo jiné znamenalo dát výpověď v práci. Ve smlouvě jsme se zavázali poskytovat odchytovou službu nonstop a tomu se musíte věnovat naplno. Nástup se ale oddaloval o měsíc, pak o další a další, na tak krátkou dobu by nás ani nikde nevzali,“ vzpomíná ředitelka Dogpointu.

Její lidé byli bez příjmu a společnosti tím navíc vznikly závazky, které nebyla schopna plnit. Vzniklou škodu ve výši zhruba 300 tisíc chce proto od vedení města nahradit.

„Do soudního sporu nevstupuji. Je na právnících, aby se dohodli. Svými obstrukcemi ale logicky škodu nezpůsobilo město, nýbrž třetí strana. Pak bychom to od spolku mohli vymáhat. Ale obávám se, že tato možnost je prakticky nulová,“ uvádí starosta Mikeš.

Částku se Dogpoint z radnice snaží dostat od minulého roku. Po vyžádání podkladů a prosincovém vyjádření, že je město ochotné se vyrovnat, je však podle Zemánkové ticho.

„Zatím se nesoudíme. Ale po našich zkušenostech si myslím, že se nic dít nebude a u soudu to nakonec skončí,“ obává se ředitelka.

Společnost přitom s vedením města měla už podepsané smlouvy o provozování, a to k 4. prosinci 2013. Jelikož MSOZ odmítal poslechnout nařízení radnice, aby se z útulku vystěhoval a předal ho, její nástup se odkládal o měsíce.

Tak si dnes postupně ve volných chvílích zvelebuje prostor v Maloticích na Kolínsku. Podle Zemánkové zde pro začátek budou schopni umístit asi dvě desítky psů s tím, že je možné kapacity nového zařízení postupně navýšit.

O zrušení útulku radnice vůbec neuvažuje. „Je to služba, která ve městě musí zůstat,“ ujišťuje Mikeš.

Vznikne v Mělníku biocentrum?

Co ovšem s ním? Vedení města určité vize má.

Podle starosty by namísto rozpadajícího se provizoria, ve kterém teď MSOZ funguje a do nějž město minimálně po dobu soudních sporů nic neinvestovalo, mělo vzniknout multifunkční zařízení, jakési biocentrum pro vzdělávání občanů Mělníka.

„Myslím, že bychom se měli vydat trochu jinou cestou. Například v Centru pro zvířata v nouzi, které spadá pod libereckou zoo, jsme našli ledacos inspirujícího,“ míní starosta a dodává, že se pro útulek zároveň hledají vhodnější prostory než mezi sportovišti, kde je zařízení současné.

Teprve podle projektů se následně bude řídit i případné výběrové řízení. Nejdříve však bude třeba potenciální zájemce také oslovit.

Jak Mikeš podotýká, nemá smysl ho vypisovat, když se nenajde nikdo, kdo by chtěl takové zařízení provozovat. Pokud to bude jen trochu možné, prvního zájemce už má – MSOZ. O provozování chce Tichá bojovat i nadále.

Ostatně, v tomto směru má jasno i Dogpoint.

„Podle nás tam v první řadě o zvířata vůbec nešlo, byla v tom jen politika. Navíc nám bylo řečeno, že někteří lidé budou dělat všechno pro to, abychom se tam vůbec nedostali. Už nás to nebavilo. Proto když jsme měli možnost získat jiné prostory, řekli jsme si, že do toho v Mělníku nepůjdeme,“ vysvětluje své rozhodnutí ředitelka Dogpointu Michaela Zemánková.