Milan Paumer se stal předmětem předvolebního boje ve Slaném.

Milan Paumer se stal předmětem předvolebního boje ve Slaném. | foto: Jan Zátorský, MAFRA

Spor o Paumera se stal ve Slaném součástí volebního boje

  • 38
Milan Paumer, nazývaný ten třetí od Mašínů, se stal volebním tématem ve městě Slaný. Komunistům vůbec nevadí, že s městem nemá nic společného. Kritizují starostu a místostarostu z řad ODS, že s ním sympatizují.

Nedávno zesnulý Milan Paumer se v 50. letech prostřílel s bratry Mašíny do Západního Berlína. Nyní se stal nástrojem předvolebního boje ve středních Čechách a překvapivě se to ale nestalo ani v jeho rodném Kolíně, ani v Poděbradech, kde žil po pádu totality až do smrti. Paumer teď budí politické vášně ve Slaném na Kladensku, ve městě, které s ním vlastně není nijak zvlášť spojeno.

Slánští komunisté nyní před komunálními volbami rozjeli negativní kampaň, která je zaměřena proti ODS. A Paumer, člen odbojové skupiny, která je pro někoho hrdinná a pro jiného zase zločinná, se stal vhodnou roznětkou.

Přítel místostarosty

Komunisté se strefují zejména do slánského místostarosty Pavla Bartoníčka, který se s Paumerem osobně znal. "Pavel Bartoníček je znám jako obdivovatel a aktivní propagátor činů bratří Mašínů, vrahů několika českých občanů v 50. letech," píší ve svých předvolebních internetových novinách Slánské noviny. Obdivem k činům Mašínů a Paumera se netají ani starosta Slaného Ivo Rubík (ODS), který se zúčastnil Paumerova pohřbu.

Radnice totiž několikrát pozvala Milana Paumera, aby na svůj dramatický život vzpomínal v cyklu Slánské hovory. Poslední beseda se konala čtvrt roku před jeho smrtí.

"Byl to člověk, kterého jsem respektoval, telefonoval jsem s ním ještě asi měsíc před jeho smrtí. Pavel Bartoníček byl jeho přítel, v roce 2005 podnikl s dokumentaristou Martinem Vadasem cestu do Německa ve stopách bratří Mašínů," poznamenal starosta Ivo Rubík, podle něhož se Paumerovy besedy ve Slaném setkaly s jednoznačně pozitivním ohlasem.

Bratři (zleva) Ctirad a Josef Mašínovi a Milan Paumer si před útěkem z komunistického Československa na Západ zlepšují fyzickou kondici.

Bratři (zleva) Ctirad a Josef Mašínovi a Milan Paumer si před útěkem z komunistického Československa na Západ zlepšují fyzickou kondici.

Komunisté ale tvrdí, že obyvatelé Slaného jsou v názoru na činy bratří Mašínů stejně rozpolceni jako celá česká společnost.

"My a ČSSD jsme v tomto zajedno. Byli to vrazi. Jednostranný výklad historie a jejich prezentace jako hrdinů nám vadí. A vadí nám i to, když se vedení města skrze ně prezentuje," prohlásil Ladislav Peška, předseda komunistického klubu ve slánském zastupitelstvu.

Situace je ve Slaném vyhrocena i proto, že je to značně politicky vyhraněné město. Několik posledních voleb tu vyhrála ODS, ale druhou nejsilnější stranou bývají komunisté. "Vždycky to bylo trochu rebelské město, už za husitských válek. Ale za minulého režimu tu bývala velká vojenská posádka. Ta u nás už sice není, ale důstojníci a jejich rodiny tu bydlí dál a v některých to zůstalo," podotkl Rubík.

Čestné občanství po Gottwaldovi?

Problém, jak se vypořádat s činy Mašínů a Milana Paumera, má i další středočeské město. V Kolíně starosta Jiří Buřič řeší otázku, zda udělit Paumerovi čestné občanství. "Já jsem obhájce jejich postupu, ale chce to nejdřív vyvolat širokou veřejnou diskusi i debatovat o tom v radě. S členy jeho rodiny jsem o tom zatím ještě nehovořil, bez jejich souhlasu to navrhovat do zastupitelstva nebudu," prohlásil Buřič. A očekává potíže.

"Hlasoval bych proti. Ale kdyby byl někdo od nás pro, nechám to na jeho svobodné vůli," řekl předseda klubu ČSSD v kolínském zastupitelstvu Karel Molnár.

Pokud by se to prosadilo, Paumer by se stal prvním čestným občanem Kolína po roce 1989. A shodou okolností dalším po čestném občanu Klementu Gottwaldovi.

KDO BYL MILAN PAUMER

Narodil se v roce 1931 v Kolíně. Od dětství žil v Poděbradech, kde se sblížil s Mašíny. V roce 1953 se probili do západního Německa.

Paumer sloužil v americké armádě, později na Floridě pracoval v továrně na letecké motory. Od roku 2001 opět žil v Poděbradech.

Zemřel 22. července ve věku 79 let.

První incident nastal v den pohřbu, kdy v Poděbradech někdo vylepil plakáty s jeho tváří a nápisem Vrah zůstane vrahem. Poté poslanec za Věci veřejné Stanislav Huml vypověděl smlouvu véčkařům, která je zavazuje hlasovat jednotně se stanoviskem strany. Vadilo mu, že předseda strany Radek John byl na pohřbu Paumera a chválil Mašíny.