Šéf zdravotního výboru Sněmovny a bývalý předseda pražské ODS Boris Šťastný protestuje proti převodu nemocnice Na Homolce na Prahu, hrozí totiž podle něj privatizace nemocnice. Znovu se tak oživil i konflikt v pražské ODS.

Šéf zdravotního výboru Sněmovny a bývalý předseda pražské ODS Boris Šťastný protestuje proti převodu nemocnice Na Homolce na Prahu, hrozí totiž podle něj privatizace nemocnice. Znovu se tak oživil i konflikt v pražské ODS. | foto: Petr Topič, MAFRA

Hrozí privatizace nemocnice Na Homolce, varuje bývalý šéf pražské ODS

  • 35
V pražské ODS vypukl ostrý konflikt o osud elitní Fakultní nemocnice Na Homolce, která patří k nejlepším v zemi. Šéf zdravotního výboru Sněmovny Boris Šťastný je pobouřen jejím chystaným převodem na Prahu. "Existuje nebezpečí privatizace nemocnice na Homolce," řekl Šťastný. Svolá kvůli tomu zdravotní výbor Sněmovny a osloví i premiéra Petra Nečase.

Ministr zdravotnictví Leoš Heger a primátor hlavního města Bohuslav Svoboda v úterý oznámili, že Praha má převzít od státu čtyři velké nemocnice: Homolku, Bulovku, Thomayerovu a podolskou porodnici (více o dohodě čtěte zde).

"Je to v rozporu s programovým prohlášením vlády, s koaliční smlouvou i s programovým prohlášením Rady hlavního města Prahy," prohlásil v úterý Šťastný. O převodu Homolky, která, jak zdůraznil, poskytuje i superspecializovanou péči, nebyla podle něj v minulosti ani vteřinu řeč a neprojednávala to ani pražská ODS.

Šťastný řekl, že udělá všechno pro to, aby nedošlo k převedení Homolky, které má podle něj vést k budoucí privatizaci nemocnice do rukou některé z finančních skupin, jež podle něj o Homolku mají zájem.

Nechystáme se privatizovat Homolku, ohrazuje se primátor

"Rozhodně nejde o privatizaci nemocnice," reagoval na vyjádření Šťastného pražský primátor Svoboda.

Ostře kritické vystoupení šéfa zdravotního výboru Sněmovny je zajímavé i proto, že znovu oživuje konflikt v pražské ODS. Šťastný byl předsedou pražských občanských demokratů a z funkce odstoupil, když se Svobodovi podařilo s podporou premiéra Nečase vyjednat novou koalici v hlavním městě s TOP 09 namísto předchozího partnerství se sociální demokracií.

"Nevěřím, že by mohl něco takového podporovat," řekl Šťastný k tomu, že se chystá obrátit na premiéra Nečase, aby převodu Homolky a její privatizaci zabránil. Podle šéfa zdravotního výboru je v zájmu státu, aby takové klíčové superspecializované zařízení zůstalo v rukou státu. "Ne, aby bylo převáděno na kraj nebo nedejbože privatizováno," prohlásil Šťastný.

Podle primátora Svobody by se měly všechny čtyři nemocnice, které chce Heger na Prahu převést, vzájemně doplňovat, ne mezi sebou soupeřit. To by mělo podle primátora zlepšit péči o pacienty. Převodu musí předcházet změna zákona, kterou nyní bude ministerstvo zdravotnictví pět až šest měsíců připravovat.