Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Starostové se přou s pražským magistrátem, kdo měl zkrotit potok Botič

  10:41aktualizováno  10:41
Nešťastná komunikace, nešťastné mediální reakce vedoucích představitelů města, vzájemné osočování bývalých koaličních partnerů z TOP 09 a ODS. Radnice městských částí vyčítají Praze a zastupujícímu primátorovi Tomáši Hudečkovi, že je nedostatečně informovali o hrozící velké vodě.

Rozvodněný potok Botič zaplavil pražské čtvrti Hostivař a Záběhlice. Na snímku z 2. června je situace u Hostivařského náměstí. | foto: ČTK

Spory starostů některých městských částí s magistrátem vygradovaly rozhovorem zastupujícího primátora Hudečka z TOP 09, který včera vyšel v MF DNES. V něm se ostře opřel do starostů, kteří kritizovali činnost krizového štábu (rozhovor zde).

Příliš na tom nezměnila ani čtvrteční schůzka vedení městských částí s magistrátem. Někteří starostové, kteří se jí zúčastnili, po Hudečkovi požadovali veřejnou omluvu za jeho slova vyřčená ve zmíněném rozhovoru.

Fotogalerie

"Říkal nám, že MF DNES jeho vyjádření zkreslila, a že se v článku objevily lži, které neřekl," popsala situaci starostka Prahy 2 Jana Černochová (ODS). Podobně o tom, co zaznělo na čtvrtečním jednání, hovoří i další oslovení starostové.

MF DNES však otiskla pouze to, co zastupující primátor skutečně řekl na diktafon.

Hudeček svá slova nezpochybnil

Sám Hudeček ve čtvrtek večer na dotazy MF DNES řekl, že chtěl na schůzce starostům pouze vysvětlit, jak co přesně myslel. Autentičnost svých odpovědí přitom nezpochybnil.

Městské části se přou s magistrátem, kdo se měl postarat o rychlý zásah, když se voda z Botiče začala rozlévat. Přestože se vzájemně osočují, vědí, že Praha nemá definitivně nad vodou vyhráno, proto prý chtějí najít společnou řeč.

Půtky mezi městskými částmi a magistrátem se objevily hned od chvíle, kdy se hladina Vltavy a jejích přítoků začala nebezpečně zvedat.

Výroky

"Magistrát se má starat o bariéry u Vltavy, dopravu a informace obyvatel. A to jsme splnili. "
Tomáš Hudeček (TOP 09) zastupující primátor

"Vodní toky na území hlavního města jsou ve správě magistrátu, nikoliv městských částí."
Pavel Klega (ODS) starosta Prahy 15

Starostové například tvrdí, že jim nikdo nedal včas vědět o vypouštění hostivařské přehrady na Botiči, který posléze zaplavil část města. Magistrát to odmítá s tím, že radnicím volal a postupoval podle protipovodňového plánu.

Máme na starost pouze Vltavu, tvrdí město

V něm podle Hudečka má město na starosti pouze Vltavu a menší toky mají být v protipovodňových plánech jednotlivých městských částí, přes něž protékají. "Vodní toky na území hlavního města jsou ve správě magistrátu, nikoliv městských částí," tvrdí starosta Prahy 15 Pavel Klega (ODS).

Malé vodní toky, rybníky a hostivařská přehrada patří podle agentury ČTK skutečně hlavnímu městu. Jejich správcem jsou Lesy hlavního města. Právě ty při povodních dávají informace magistrátu, který situaci řídí, rozhoduje o dalších postupech a informuje radnice.

Jenže právě tady se pohledy města a radnic rozcházejí. Podle některých starostů se o situaci na potocích nedozvěděli.

Běžně klidný Botič byl dvakrát mohutnější než letní Vltava

Drama na Botiči způsobil jeho nečekaně obrovský průtok, kdy se korytem valilo 95 kubíků vody za vteřinu. Obvykle to není ani kubík. Jen pro srovnání, Vltava má běžně v srpnu průtok zhruba poloviční.

Hostivařská přehrada, která je na horním toku Botiče, již nedokázala pojmout přitékající vodu a hrozilo, že přeteče či se dokonce provalí její hráz. Proto správce musel začít nádrž vypouštět.

Situace na botičském potoku v Praze.
Zastávka autobusů Hostivařské náměstí v Praze 10 v neděli 2. června.

Jindy klidný Botič se při povodni změnil v běsnící živel

"O vypouštění nám ale nikdo neřekl," rozčilují se svorně starostové z Prahy 15 či 10, kde Botič napáchal největší škody. Desítky překvapených lidí tak například nestihly přeparkovat svá auta a voda jim je zničila. Na několika místech podle zdejších obyvatel docházelo k dramatickým záchranným akcím uvězněných lidí.

"Nedostali jsme v souvislosti s Botičem vůbec žádné informace. Vše jsme museli řešit vlastními silami včetně vybudování zábran a podobně," řekl například současný starosta Prahy 10 Bohumil Zoufalík.

Magistrát s tím nesouhlasí, prý oslovil radnice už v neděli ráno. Navíc podle protipovodňového plánu se o malé toky začíná starat až ve chvíli, kdy Vltavou protéká 3 000 metrů krychlových vody za sekundu.

Právě v souvislosti s vypouštěním přehrady si chce nyní město podle ČTK nechat vypracovat soudní posudek, na jehož základě zaujme k vypouštění přehrady stanovisko.

Letošní povodně se díky práci stovek lidí podařilo v metropoli až na některá místa zvládnout. Ačkoliv se starostové s vedením Prahy hašteří, v oficiálních vyjádřeních tvrdí, že je nutné nechat politiku stranou. "Míchat politiku a povodně není vhodné, se starosty určitě najdeme společnou řeč později," prohlásil Hudeček.
Nejčtenější

Osobní auto srazilo u obchodního centra v Praze čtyři lidi, dva zemřeli

Dopravní nehoda na Švehlově ulici u obchodního centra Hostivař. Auto zde...

U obchodního centra v pražské Hostivaři srazilo auto odpoledne čtyři chodce. Dva zemřeli, další dva jsou v péči lékařů....

Sražené chodce v Hostivaři oživoval dobrovolný hasič, přišel o vybavení

Dopravní nehoda na Švehlově ulici u obchodního centra Hostivař. Auto zde...

Při úterní dopravní nehodě v pražské Hostivaři, při níž zemřeli dva chodci, pomáhal mezi prvními dobrovolný hasič Karel...Sparta - Slavia 3:3, hosté dohnali ztrátu tří gólů, velkou roli hrálo video

Slávisté se v derby nadechli k mohutnému obratu a vybojovali remízu 3:3.

V první půli dala tři góly Sparta, ve druhé totéž zopakovala Slavia. Divoké derby rozhodla v posledních vteřinách...

Na Smíchově se střílelo v autobusu, policie má pachatele a shání svědky

Policie vyšetřuje střelbu u smíchovského nádraží (13.3.2018)

Na pražském Smíchově se střílelo v autobusu MHD. Policie podezřelého již zadržela. Incidentu podle prvotních informací...

VIDEO: Motorkáře ohrožoval bezohledný řidič, poté si vyměnili názory

Konflikt motorkáře s řidičem auta

Nebezpečnou situaci zažil řidič motorky při cestě do Vestce u Prahy, kdy jej na tamní hlavní cestě dvakrát v těsné...

Další z rubriky

Opilí hosté v baru chtěli dál pít, žena kvůli alkoholu vytáhla zbraň

Policisté odvádí ženu, která místo placení vytáhla v baru pistoli

Policisté museli odpoledne zakročit v jednom z barů na Smíchově v Praze 5. Poté, co obsluha odmítla podnapilým hostům...

Násilník v Příbrami partnerce zničil elektroniku a zabil jejího psa

Postřelení muže v Celetné ulici (25.4.2017).

O elektroniku, o oblečení a také o svého psa přišla v úterý večer žena z Příbrami. Zavinil to její partner, který věci...

Muž se nevrátil domů ze srazu spolužáků, pátrá po něm policie

Pohřešovaný muž z Příbramska

Příbramští policisté pátrají po jednačtyřicetiletém Miroslavu Valentovi, který se nevrátil ze srazu spolužáků....

Najdete na iDNES.cz