Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Magistrát plánuje vybudovat na Výstavišti obří sportovní centrum

  19:15aktualizováno  19:15
Plán, jak rozhýbat Prahu, se rodí v současnosti na magistrátu. Podle dokumentu, který má redakce MF DNES k dispozici, chystá koaliční hnutí ANO novou koncepci sportu hlavního města. Ta počítá s takzvanou páteřní sítí sportovišť napříč městem i obřím sportovištěm na Výstavišti.

ě Takto by mohl vypadat po dostavbě Průmyslový palác na holešovickém Výstavišti a jeho okolí. Západní křídlo paláce vyhořelo v roce 2008. | foto: Vizualizace: Cígler Marani architects

Chybět by ve sportovním komplexu neměla multifunkční aréna pro míčové sporty, hokejová tréninková hala, lukostřelecký areál nebo v zimě chlazený okruh pro běžkaře. O tom, kolik to bude stát, si zatím nikdo nedovolí ani spekulovat, je ale zřejmé, že půjde o miliardy korun.

„Současný stav sportovní infrastruktury v Praze je nedostatečný a neodpovídá úrovni života v 21. století,“ píše se ve zmiňovaném materiálu.

K chystané koncepci už vznikla expertní komise ANO, kde jsou mimo jiné odborníci, členové České unie sportu nebo Českého olympijského výboru. Politikům prý nejvíce vadí, že do sportu Praha ročně investuje stamiliony, a přitom k němu má stále přístup relativně omezený počet Pražanů.

„Většina sportovišť je dnes ve vlastnictví klubů. Dostáváme se do situace, kdy podporujeme kluby z městských grantů a ty peníze používají jen pro svou činnost, a nikoli pro veřejnost,“ říká Antonín Lébl (ANO), člen expertní komise, která novou koncepci připravuje. Podle něj dnes dochází k situacím, že kluby, které město podporuje, své prostory sice pronajímají, ale za komerční nájemné, které je pro další, chudší kluby nedosažitelné. O veřejnosti nemluvě.

Nově by tak v ideálním případě měla mít Praha kontrolu nad tím, aby ke sportu měl přístup co největší počet Pražanů, a to prostřednictvím výstavby nových městských sportovišť. To největší sportovní centrum má podle plánu vyrůst na Výstavišti. Zde se počítá s několika halami, ta největší, multifunkční by měla mít kapacitu pět až šest tisíc míst pro diváky. Další, tréninková by měla být určená pro házenou, basketbal či florbal.

Počítá se i s menší tréninkovou hokejovou halou. Vzniknout by zde měl také třeba lukostřelecký areál, horolezecká stěna, bikeový areál, běžkařská dráha, tenisové kurty, restaurace, oddychové prostory pro rodiny s dětmi a mnoho dalšího. „Veškerá zařízení by byla navržena tak, aby se tam dalo provozovat co nejvíce sportovních disciplín,“ popisuje Lébl.

O Výstavišti jako centru sportu se už hovořilo

Není to poprvé, co se o Výstavišti hovoří jako o centrálním sportovišti, s možností výstavby sportovního areálu pracovala už předchozí koncepce jeho přestavby, kterou vytvořilo někdejší vedení města před dvěma lety.

„Je podivuhodné, že i když Praha Výstaviště převzala už před více než rokem a půl, jeho stav se stále nikam nepohnul,“ říká bývalý náměstek primátora Václav Novotný (TOP 09), který rozdělení areálu do pěti zón, včetně té sportovní, připravil v roce 2014.

Nejblíže má zatím Výstaviště k dostavbě vyhořelého křídla Průmyslového paláce. Jeho finální podoba by měla být známá koncem září. „Studie, která vznikla dříve, je závazná. Teď je potřeba vysoutěžit podobu technických prvků budovy. Představa je ale taková, že by měl zůstat zachován původní vzhled paláce a jeho interiér bude v moderním stylu,“ říká radní Jan Wolf (Trojkoalice).

„Hřiště od klubů odkoupíme“

Další sportoviště by měla vzniknout i v městských částech. Hovoří se například o možnosti výstavby unifikovaných multifunkčních hal tak, aby se ušetřilo za projektovou dokumentaci. Do pražské páteřní sítě se však mají začlenit již existující sportoviště. Ta by mohla Praha odkoupit anebo se spolupodílet na provozu.

„To ale v situaci, že by sportoviště zpřístupnili veřejnosti a ostatním klubům za podmínek stanovených magistrátem. Cílem je vytvořit co nejlepší podmínky pro činnost pražských sportovních klubů,“ dodává Lébl. Jedním z mnoha příkladů pro zlepšení jsou třeba i školská zařízení, která by se mohla otevřít veřejnosti o víkendech. Otázkou však je, zda budou jednotlivé sportovní kluby ochotné na takovou nabídku přistoupit.

„Ve chvíli, kdy by sportoviště přešla pod magistrát, ztratí kluby kontrolu nad tím, co se v nich odehrává,“ myslí si Petr Jachan, manažer basketbalového klubu USK Praha, kterému patří sportovní hala Folimanka. Hlavním problémem však podle něj není to, kdo bude o jednotlivých sportovištích rozhodovat, ale fakt, že jich má Praha velký nedostatek.

To potvrzuje i další člen expertní komise a předseda školského výboru Patrik Nacher (ANO). „Všude na světě je sport využíván jako prevence proti patologickým sociálním jevům, jako je kriminalita nebo drogy. I když investice nebude nízká a efekt nebude okamžitý, z dlouhodobého hlediska se to vyplatí celé společnosti,“ konstatuje s tím, že v Praze se v současnosti věnuje sportu přes čtvrt milionu lidí.

Právě cena celého projektu je zatím velkou neznámou. Zasvěcení hovoří o investicích v miliardách. Benefitem by však mělo být, že peníze z nájemného a vstupného, které nyní proudí jednotlivým sportovním klubům a na jejichž výši nemá Praha sebemenší vliv, by měly pomoci umenšit provozní náklady těchto zařízení.

Podle Lébla by se v tomto ohledu roční běžné výdaje Prahy na sport nemusely nijak dramaticky navyšovat. Zásadně by se však změnila „filozofie“ financování sportu v Praze.

16. října 2008 zachvátily Průmyslový palác plameny. Požár zcela zničil levé křídlo budovy:
Nejčtenější

Na okraji Prahy havaroval autobus. Tři lidé zemřeli, zraněných jsou desítky

Tragická nehoda autobusu u Horoměřic (12. ledna 2018)

Tři lidé zemřeli při nehodě linkového autobusu a osobního auta u Horoměřic u Prahy, zraněných je přes čtyři desítky,...

Policie má svědky tragédie u Horoměřic, autobus před srážkou troubil

Tragická nehoda autobusu u Horoměřic

Středočeským policistům se již přihlásili svědci tragické páteční nehody autobusu nedaleko Horoměřic u Prahy. Doufají,...Autobus u Horoměřic boural na zrádné rovince, která svádí k rychlosti

Tragická nehoda autobusu u Horoměřic (12. ledna 2018)

Tragická nehoda autobusu se třemi mrtvými se stala na rovném úseku, který podle Horoměřických svádí k rychlosti a...

Praha po půlnoci zavřela do odvolání Libeňský most, je v havarijním stavu

Libeňský most v Praze (18.1.2018)

Pražský Libeňský most, který je dlouhodobě v havarijním stavu, se v noci uzavřel pro dopravu tramvajovou a...

Rozhodčího na atletických závodech v hale zasáhla koule, na místě zemřel

Rumunský koulař Andrei Gag připravuje svou ruku na kvalifikaci mistrovství...

V nafukovací hale na pražském Strahově zemřel v sobotu při závodu koulařů zkušený rozhodčí. Zasáhla jej do hrudníku...

Další z rubriky

Praha zavřela do odvolání Libeňský most, je v havarijním stavu

Libeňský most v Praze (18.1.2018)

Pražský Libeňský most, který je dlouhodobě v havarijním stavu, se v noci uzavřel pro dopravu tramvajovou a...

Práce na Květinovém domě na Václavském náměstí sledují archeologové

Na místě zbouraného domu (uprostřed na snímku ze 17. ledna) na rohu Opletalovy...

Na místě zbouraného domu na rohu Opletalovy ulice a Václavského náměstí začal investor s přípravnými pracemi na stavbu....

Na Libeňský most smějí jen chodci a cyklisté. Jízdní řády se změní

Libeňský most je kvůli havarijnímu stavu uzavřen, přecházet mohou jen chodci a...

Kvůli havarijnímu stavu se v noci uzavřel pražský Libeňský most přes Vltavu pro tramvajovou a automobilovou dopravu....

Najdete na iDNES.cz