Squateři obsadili v Praze chátrající domy, vzpomínali na Ladronku

  • 494
Squateři obsadili v Praze osm chátrajících domů, ve kterých pořádají různé kulturní akce. Chtěli tak připomenout zřejmě nejznámější squat Ladronka, který na Břevnově fungoval mezi lety 1993 až 2000. Squateři současně kritizují i bytovou politiku. Z domu na Pohořelci odejít nechtějí, plánují zde vytvořit kulturní centrum a sociální bydlení.

Aktivisté na svém webu oznámili, že hodlají například obsadit chátrající budovy na adrese Pohořelec 25, Jungmannova 21, Petrská 33 nebo Washingtonova 21.

Při akci pojmenované "Vzpomínky na budoucnost – Obsaď a žij!" nevyužité domy oživili výstavami, koncerty a performancemi. "Deset chátrajících či jinak devastovaných domů po celé Praze bylo vybráno jako deset příkladů nesmyslnosti a neudržitelnosti současného stavu bytové politiky a trhu s nemovitostmi obecně," stojí v prohlášení aktivistů na jejich webu.

Squateři obsadili budovy v ulici Křižíkově, Křesomyslově, v Přístavní, Rytířské a Dukelských hrdinů. Do vyšehradského nádraží a objektu ve Washingtonově ulici se jim nepodařilo dostat, rozdávali proto před nimi letáky. Na uzamčenou budovu v Petrské ulici naopak vyvěsili dva černé prapory.

"Do Křesomyslovy ulice vyjela policie, ale po dohodě odjela," řekl iDNES.cz mluvčí akce René Pytlíček. Večer tam začali přicházeli další lidé. Vládla zde pohodová atmosféra, hrála muzika, popíjelo se víno a pivo a vyučovala se romština. Za squattery nepřicházeli jen studenti, ale i rodiny s dětmi a starší lidé, které často zajímají zdevastované interiéry.

"Program všude běží, jak má. V domech je zábava, jídlo, pití," řekl odpoledne ČTK mluvčí squaterské akce René Pytlíček. Přípravy podle něj trvaly asi čtyři měsíce a zapojila se do nich zhruba stovka lidí.

Z domu na Pohořelci squateři odejít nechtějí

Asi tři desítky mladých squatterů obsadily neobydlený dům na pražském Pohořelci. Z oken vyvěsili transparenty jako například "Squatting je slušnost", "Domovy bez lidí? a Lidé bez domova" nebo "Mrtvé domy města pražského". V jednom z bývalých bytů prvního patra nainstalovali nezávislí umělci improvizovanou výstavu a na dvoře uspořádali komorní hudební vystoupení. Ilegální akce lákala pozornost kolemjdoucích, lidé si dům fotili a se squattery diskutovali.

Původně chtěli squateři obsadit domy jen na sobotu, z domu na Pohořelci nedaleko Pražského hradu však odejít nechtějí. Z opuštěné budovy chtějí vytvořit kulturní centrum, plánují tu i sociální bydlení. To v Česku neexistuje, jeho model však má do konce roku připravit ministerstvo pro místní rozvoj ve spolupráci s ministerstvem práce.

Noví nájemníci se v budově na Pohořelci začali zabydlovat už odpoledne. Přišli s batohy a v jednotlivých místnostech si rozprostřeli karimatky. S sebou měli i nádobí. V budově byl kulturní program, například učitelka grafiky Marie Hladíková tu uspořádala improvizovanou výstavu. Podobné akce se už v minulosti účastnila. "Je to tady prázdný, nádherný prostor, nic se s tím nedělá a dům chátrá," řekla ČTK. Na zarostlém dvoře rozpadající se budovy se konal komorní koncert. Zpěvačku doprovázel klávesista. Prohlášení squatterů znělo z reproduktorů.

Počin squatterů podpořil Klub za starou Prahu. "Chátrání památek, a to přímo v historickém centru, je v Praze velký problém. Je dobře, když na něj někdo upozorňuje, byť pro někoho možná radikální formou," řekl ČTK Jakub Bachtík z Klubu za starou Prahu. Podle squaterů je majitelem objektu na Pohořelci akciová společnost U svatého Michala.

Vše zatím probíhá v klidu, hlásí policejní mluvčí i pořadatel

Policejní mluvčí neměla hlášené žádné střety. "Řešili jsme akorát hlášení majitele objektu ve Štítného ulici na Žižkově, kam vnikla skupina squaterů. Po dohodně s majitelem nakonec někteří odešli a část z nich zůstala a v objektu přespí. Policisté zasahovat nemuseli," informovala iDNES.cz mluvčí Jana Rösslerová. Organizátoři akce tvrdí, že budovu na Žižkově obsadit neplánovali, ale zřejmě se k jejich akci někdo spontánně přidal.

Squatingu se v hlavním městě nejvíce dařilo v 90. letech. Snad nejznámějším squatem v Praze byla Ladronka, od jejíhož obsazení uplynulo právě dvacet let. I to má současná akce připomenout.

Nejdéle fungujícím českým squatem byla vila Milada v Libni, která už čtyři roky po zásahu bezpečnostní agentury chátrá (více čtěte zde). Squat vznikl v libeňské vile v roce 1998 a i přes střety s úřady a policií fungoval přes deset let.

V současnosti squateři obývají například zchátralou usedlost Cibulka v Košířích. Myšlenka squatingu nespočívá jen v obývání nevyužitých cizích prostor, ale zároveň i pořádání kulturních a jiných akcí.

Vilu Milada opět obsadili squateři 1. července 2012:

1. července 2012

,