Nymburk

Nymburk | foto: Dan Materna, MAFRA

Starosta Nymburka nepřiznal vedlejší příjmy, jako problém to nevidí

  • 4
Starosta Nymburka neuvedl vedlejší příjmy, díky kterým si vydělal 360 tisíc korun. Podle právníka tím porušuje zákon. Mach to odmítá. Míní, že peníze získané za práci na dohodu v čestném prohlášení být nemusí. V případě potvrzení přestupku by starostu pokutovali jeho vlastní podřízení.

Třicet tisíc měsíčně po dobu jednoho roku. Právě tolik bral podle zjištění MF DNES nymburský starosta Tomáš Mach (ČSSD) za působení ve firmě Vodovody a kanalizace (VaK) Nymburk. Jednoduchými počty lze přijít na to, že si tu vydělal 360 tisíc.

A ty měl podle zákona o střetu zájmů přiznat v čestném prohlášení. Tam musí jako veřejný funkcionář přesně, úplně a pravdivě písemně sdělit, že během výkonu funkce získal jakékoli peněžité příjmy nebo majetkové výhody, pokud jsou vyšší než sto tisíc ročně. Mach to neudělal.

Tomáš Mach, starosta Nymburka

Problém však nevidí, protože peníze získal na dohodu o pracovní činnosti. „Mám právnický výklad, že v čestném prohlášení mají být uváděné činnosti, které vycházejí z činnosti samostatně výdělečné nebo podnikatelské, a já nic takového neprodukuju,“ uvedl pro MF DNES starosta Mach.

Ve VaK dříve pracoval jako ředitel a technický náměstek, Nymburk je největším akcionářem společnosti. Mach v čestném prohlášení přiznal dohodu o provedení práce ve firmě AQ SPOL a pracovní smlouvu se společností Rekomont. Příjmy přes sto tisíc ročně tady prý nemá.

Machovo vysvětlení ovšem rozporuje právník Marek Zelenka z občanského sdružení Oživení, které se odhalováním střetu zájmů systematicky zabývá. Podle něj Mach neuvedením příjmů z dohody o pracovní činnosti s VaK zákon o střetu zájmů porušil a hrozí mu pokuta do výše 50 tisíc.

Pokutu uděluje sama obec

Na tahu je teď tajemnice nymburského městského úřadu Jana Motejlková. Pokutu totiž uděluje obec s rozšířenou působností, v níž má pachatel přestupku trvalé bydliště. Pro Nymburčana Macha Nymburk.

Motejlková MF DNES na přímý dotaz, zda uvažuje věc řešit, uvedla: „Městský úřad Nymburk postupuje v souladu s ustanovením paragrafu 13 odstavce 7 zákona o střetu zájmů v platném znění.“

Přivýdělky v Nymburku

Nymburský uvolněný radní Zdeněk Vocásek (ODS) má kromě čtyř neplacených funkcí v městských organizacích ještě dvě dohody o provedení práce, jednu s Městským kulturním střediskem, druhou s nymburským basketbalem. Jde podle něj o jednodenní akce. Vocásek figuruje jako jednatel i ve dvou dalších společnostech.

„Částky jsou vyčísleny v souhrnném daňovém přiznání odevzdaném na místně příslušný finanční úřad,“ reagoval Vocásek na dotaz, zda by mohl výši vedlejších příjmů uvést. Vocásek ale také dluží, jen hypotéku na dům vyčíslil ve výši tří milionů. Podobný dluh má i nymburský radní Pavel Fojtík (STAN). Ten působí jako místopředseda představenstva VaK, dle svého vyjádření ale nemá se společností žádnou další smlouvu. Příjmy odsud tedy nemá, ze zákona ani mít nemůže. Fojtík přiznal ale příjem 119 tisíc za práci krajského zastupitele, dle Transparency International ale tento příjem sdělovat nemusí.

Jinými slovy: Motejlková teď musí jako evidenční orgán podezření na přestupek oznámit na úřadě v bydlišti toho, kdo přestupek spáchal. A Mach má trvalé bydliště právě v Nymburku.

„Řešit by to proto měl Městský úřad Nymburk, ale v tomto případě už je to úřad jako celek, třeba přestupková komise,“ objasňuje právník Petr Leyer z Transparency International.

Jednoduše řečeno, nymburští úředníci mají pokutovat svého nadřízeného, starostu Macha. Sám Leyer doplňuje, že postižení starosty jeho vlastními lidmi si lze jen těžko představit. „Mohlo by také dojít k tomu, že by to musel řešit jiný úřad, pokud by byla konstatována systémová podjatost,“ dodává Leyer.

A podobně věc vidí i právník Zelenka. „Je iluzorní, že by takovou sankci od vlastních úředníků dostal. Jde o systémovou podjatost a nedostatek zákona, na který upozorňujeme již dlouhodobě.“ Oba právníci ještě shodně říkají, že Mach může dostat i pokutu výrazně nižší v řádu jednotek tisíc. A navíc, podobné případy se odsouvají tak dlouho, až jsou po roce promlčeny.

Před volbami sliboval, že se funkcí ve VaK vzdá

Současná situace se logicky nelíbí nymburské opozici, která placené působení starosty ve VaK považuje za ukázku rozdávání trafik pro loajální politiky.

„Toto zjištění pro nás bylo o to více překvapivé, když si vzpomeneme na rozhodné výroky spojené s avizovaným ukončením činnosti pana starosty v této akciové společnosti,“ reaguje na nová zjištění opoziční zastupitel Ivan Černovský (Nymburští demokraté).

Mach opravdu před komunálními volbami a pak i po nich prohlásil, že se všech svých funkcí ve VaK vzdá. To udělal, dál ovšem ve Vodovodech působí právě na základě zmíněné dohody. Uvedl, že důvodem jeho vedlejší činnosti ve VaK je zachování kontinuity v souvislosti s vedením agendy ISO. Své pole působnosti Mach navíc dál rozšiřuje. Loni nově vzal funkci člena dozorčí rady.

„Výkon této funkce je pro mě ctí i logickým vyvrcholením mé dlouholeté pracovní činnosti ve společnosti VaK Nymburk. Mohu tak skloubit své znalosti z vodárenské problematiky na straně jedné se zájmy akcionářů na straně druhé,“ říká Mach.

Nymburská opozice přesto zvažuje další postup, třeba samostatné projednání věci na zářijovém zasedání zastupitelstva. „Projednána by měla být nejen tato aféra, ale celkové působení zastupitelů ve firmách, kde má město majetkovou účast, případně je přímo zřizuje. Je to dlouhodobý nešvar komunálních politiků v Nymburce,“ dodal za opozici Černovský.

,