Starosta Příbrami vyháněl z tiskové konference „nepohodlné“ novináře

  • 28
Fraškou skončila tisková konference na radnici v Příbrami. Té se totiž podle starosty Josefa Řiháka a mluvčího města Jiřího Kubíka mohli zúčastnit jen někteří novináři. Jenže ti "nevyvolení" se jen tak vyhodit nenechali. Nakonec se tedy konference nezúčastnil nikdo.

Tématem měl být i prodej dvou historických budov, v nichž sídlí 1. poliklinika. Jenže výběrové řízení provází nejasnosti a dohady.

Dva týdny měly firmy na to, aby se přihlásily do soutěže o dvě budovy v centru Příbrami. Komise otevřela obálky s nabídkami za zavřenými dveřmi. I proto místní prodej cenných budov kritizují.

Historických budov se radnice většinou nezbavují. A finanční problémy město nemá, aspoň podle starosty Josefa Řiháka z ČSSD, jenž často zmiňuje, jak dobře radnice hospodaří.

"Je škoda zbavovat se historického majetku města," řekla jedna z místních obyvatelek. "Město vlastní portfolio cenných budov, jež může dát jako zástavu v případě tísně. Jsem jednoznačně proti prodeji," řekl jiný obyvatel. Nikdo z nich nechtěl zveřejnit své jméno.

Rychlé výběrové řízení

Vedení města prodej vysvětluje tím, že oba objekty by muselo zrekonstruovat za desítky milionů korun. Navíc nájemné prý nepokryje ani běžnou údržbu, ale jeho zvýšení nepřipadá v úvahu.

Starosta Příbrami Josef Řihák.

"Abychom se vyhnuli nutnosti zvyšovat daňovou zátěž občanů, musíme prodat některý městský majetek, který město nepotřebuje ke své činnosti," vysvětlil starosta Josef Řihák.

Radní rozhodli o záměru prodeje 5. září, zájemci měli na podání nabídek čas do 19. září. V pondělí 5. října se radní se čtyřmi nabídkami seznámili, ale dosud nikoho z účastníků řízení neinformovali o tom, jak dopadlo.

I proto na pondělní tiskové konferenci chtěli být zástupci dvou ze čtyř přihlášených firem. "Chtěl jsem zjistit, jak výběrové řízení dopadlo. Od začátku se nám zdálo trochu podezřelé, je nestandardní, že u tak velké zakázky je jenom čtrnáct dní na přihlášení. Nejdřív jsme mysleli, že na to město spěchá, ale teď jim trvá stejně dlouhou dobu porovnat čísla," řekl Tomáš Kouřim za firmu Rodiso.

Kvůli neprůhlednosti řízení odstoupila ze soutěže také společnost Ravak. I její zástupce Jindřich Vařeka mladší na radnici dorazil.

"Chtěl jsem vědět, jestli starosta považuje takový způsob soutěže na jednu z nejcennějších nemovitostí za přiměřený. Obálky byly otevřené, ale co bylo dál, kde byl protokol, proč u toho nebyl ani notář?" řekl Vařeka poté, co Řihák oba zástupce firem donutil odejít.

Starosta se zástupci firem nebavil

"Chci, aby u toho byl právník. Tohle setkání je jen pro novináře," opakoval Řihák. Po dlouhém dohadování pak oba odešli. Starosta a mluvčí města potom řešili, kdo z novinářů smí zůstat. Dorazili totiž i zástupci serveru pribramsko.eu, který ostře kritizuje vedení radnice a na podivné výběrové řízení upozornil jako první.

Začala padat slova o kyberšikaně a na oplátku o cenzuře. Starosta pak konferenci ukončil.

A jak se radní rozhodli? Doporučují zastupitelstvu schválit prodej budov společnosti Triticum, jež nabídla 20,5 milionu korun. To je o 220 tisíc víc, než nabídla společnost Rodiso. Další dvě firmy nabídly 19,5 a 10 milionů korun. O prodeji bude v prosinci hlasovat zastupitelstvo.

"Odmítáme tyto náhlé a neuvážené prodeje. Jenže tomu nezabráníme," řekl zastupitel za TOP 09 Vít Kučera.

Naráží tím na fakt, že v Příbrami téměř nefunguje opozice. Z pětadvaceti členů jich je sedmnáct z vládnoucí velké koalice ČSSD a ODS.