Starostové malých městských částí chtějí po Praze větší pravomoci

  6:17aktualizováno  6:17
Starostové malých městských částí se začali šikovat - chtějí, aby jejich úřady měly větší pravomoci, než jaké mají dosud. V mnoha případech podle starostů o nich hlavní město rozhoduje stylem "o nás bez nás". Společně chtějí poslat také dopis primátorovi, aby s nimi o tom začal jednat.
Praha

Praha | foto:  Petr Topič, MAFRA

Na společném postupu se starostové pětatřiceti malých radnic domluvili na společném jednání ve středu 16. listopadu. Jejich společnou diskusi odstartoval dopis od primátora, který jim přišel na začátku října.

"Byla to výzva, abychom navrhli způsob, jak zefektivnit fungování radnic. Jenže to je tak obecné, že jsme nevěděli, co se pod pojmem zefektivnění skrývá," řekla starostka Šeberova Petra Venturová.

Nervozitu ve starostech vyvolalo, že již zhruba patnáct let se objevuje v kuloárech nápad, že by se některé malé městské části slučovaly. Jenže to starostové nechtějí. Naopak by ale byli rádi, kdyby měli větší pravomoci, než dosud.

To se týká například jednání o takzvaném rozpočtovém určení daní, tedy toho, kolik ta která městská část od Prahy dostane. Druhým bodem, na kterém se shodli, je to, že by chtěli mít možnost víc mluvit do územního plánu hlavního města.

"V současné situaci je to tak, že můžeme ke změnám v územním plánu dávat pouze připomínky. Jinde to funguje ale tak, že daná městská část, které se to týká, může změnu vetovat. Chceme být hlavnímu městu rovnoprávnějšími partnery," vysvětlila Venturová.

Co požadavek starostů znamená v praxi? Pokud by se hlavní město rozhodlo například na Šeberově vykácet kus lesa a něco tam postavit, radnice by mohla takový plán zastavit. Nyní dají pouze připomínku a pražské zastupitelstvo ji nemusí respektovat a záměr prosadit.

Starostové se také dohodli, že by chtěli, aby byl obnoven takzvaný sněm starostů. Na něm se sešlo s primátorem všech sedmapadesát starostů. Zhruba od roku 2001 ale nefunguje, schází se pouze starostové Prahy 1 až 22. "Nás zbylých pětatřicet se neschází, dokonce pro to neexistuje ani žádná právní platforma, to bychom rádi změnili," dodala starostka Šeberova.

Na schůzce si rovněž domluvili, že na každém ze zastupitelstev zařadí bod, ve kterém budou o svých požadavcích hlasovat, a následně to dají na vědomí hlavnímu městu. "Chceme oslovit i starosty velkých městských částí, uvidíme, zda se k nám přidají," doplnila Venturová.

Autor:

Výsledky voleb 2018

Výsledky komunálních voleb do zastupitelstev městských částí a obvodů a do zastupitelstva hlavního města Prahy.

Volby do Senátu

Ve Středočeském kraji ve druhém kola voleb do Senátu vyhrál v obvodu Mladá Boleslav: Raduan Nwelati a obvodu Benešov: Zdeněk Hraba. V Praze byl zvolen v prvním kole senátorem v Praze 4 Jiří Drahoš, ve druhém kole v obvodech Praha 2: Marek Hilšer, Praha 8: Lukáš Wagenknecht, Praha 12: Pavel Fischer.Nejčtenější

Rodina pohřbila Jana Kočku mladšího, smuteční průvod zastavil dopravu

Smutečního průvodu a pohřbu Jana Kočky mladšího se zúčastní desítky lidí...

Smuteční průvod kvůli smrti Jana Kočky mladšího vešel krátce po třetí hodině na Olšanské hřbitovy. Rakev přivezlo...

Zemřela chovatelka uštknutá mambou, podle lékařů ale z jiné příčiny

Praha, 05.10.18 Mamba zelená, odchyt, Hlubočepy,

Žena, kterou v minulém týdnu uštkla mamba zelená, zemřela. Podle lékařů ale nebyl příčinou útok smrtelně jedovatého...Kočkův pohřeb zastaví dopravu na Vinohradské, i když starosta nesouhlasí

Alexander Bellu (12.6.2018)

Radnice Prahy 3 v čele se starostou Alexandrem Belluem nesouhlasí s povolením smutečního průvodu za Jana Kočku, který...

Můj první kůň byl divoch koupený přes internet, vzpomíná Kellnerová

Parkurová jezdkyně Anna Kellnerová v září 2018

Dva týdny před Vánocemi se jí splní sen. Představí se domácímu publiku na unikátním jezdeckém svátku. Anna Kellnerová...

Ostuda ruských mladíků v Příbrami: hromadná bitka na ledě i s diváky

Ruští hokejisté do 18 let během zápasu v Příbrami.

V pořádnou kovbojku se změnil závěr přípravného utkání mezi hokejovými mladíky z Česka a Ruska. Na příbramském ledě...

Další z rubriky

Studie proveditelnosti k blobu bude, rada ji schválila po návrhu Krnáčové

Vizualizace blobu - Návrh budovy Národní knihovny od architekta Jana Kaplického

Pražský magistrát nechá vytvořit studii proveditelnosti výstavby blobu na Letné podle projektu Jana Kaplického. Studie...

Strážníci z Říčan odvolali pátrání po klokanovi, majitelka ho odchytila

Plzeňská zoo má první mládě s genetickou vadou - albinismem. Jedná se o klokana...

Uprchlý bílý klokan už je v bezpečí doma. Majitelka si ho podle velitele říčanských strážníků sama odchytila.

Praha 1 má novou koalici, starostou se stane Pavel Čižinský

Pavel Čižinský (8.10.2018)

V Praze 1 se na koalici domluvili Praha 1 Sobě, Piráti, My, co tady žijeme (STAN, KDU-ČSL a Iniciativa občanů) a Zelená...

Najdete na iDNES.cz