Mobilní Metro.cz

Sídlo magistrátu v Nové radnici na Mariánském náměstí.

Sídlo magistrátu v Nové radnici na Mariánském náměstí. | foto: Josef Škvor, Metro.cz

Uhříněves vyplácela statisícové odměny protizákonně, upozornil magistrát

Vydáno 28.04.2016
Špatně vyplacené odměny radnímu Petru Semeniukovi vládnoucí koalici v Praze 22 netrápí. Podle magistrátu hlavního města i vyjádření ministerstva vnitra na ně ale nárok neměl.

„Proč se mě na to ptáte? Já vám k tomu nebudu nic říkat,“ odpověděl radní Prahy 22 Petr Semeniuk na dotaz deníku Metro, jestli nějak řeší to, že mu radnice protizákonně vyplatila statisícové odměny.

Podobně dopadla i opozice. Když na tento problém začala opozice upozorňovat, zametla radniční koalice problém tím, že Semeniuka jmenovala uvolněným radním a ­poslala mu na účet dalších 120 tisíc jako mimořádnou odměnu. Ani na tu ale podle magistrátu a vyjádření ministerstva vnitra neměl nárok.

Počátek problému je ve složitém vyjednávání nové uhříněveské koalice po posledních volbách. Aby se dostalo na každého z koalice Hnutí Pro Prahu, TOP 09, ČSSD a ­místního uskupení Sousedé, má radnice malé desetitisícové městské části hned osm radních, stejně jako třeba Praha 1. Tři z nich jsou ale takzvaně neuvolnění, tedy neplacení členové rady.

Každý měsíc dostal dvacet tisíc

Aby radnice mohla Semeniuka za jeho práci pro obec vyplácet, stal se předsedou komise pro výstavbu a územní rozvoj a ­každý měsíc mu radnice na účet poslala jako odměnu 19­ 900 korun. Na to ale podle vyjádření magistrátu neměl nárok.

„Prošetřením podnětu bylo zjištěno nesprávné stanovení měsíční odměny,“ uvádí ředitelka odboru kontrolních činností magistrátu Irena Ondráčková.

Podle nařízení vlády o odměnách za výkon funkce členům zastupitelstev mu v roce 2014 příslušela nejvýš odměna 1 977 korun. Na vyšší odměnu by měl nárok jen jako předseda takzvaného zvláštního orgánu, a ­to jeho komise podle magistrátu nebyla.

Praha 22 Semeniukovi nezákonně poslala i dalších 120 tisíc, když se ho na konci roku rozhodla odměnit za „mimořádně náročnou práci“. Zastupitelstvo ho nejdříve jako reakci na kritiku opozice jmenovalo uvolněným radním a pak mu formou peněžitého daru poslalo odměnu, aniž by podle předsedy kontrolního výboru radnice Pavla Kosaře (STAN) doložilo za co.

Zastupitelstvo to podle zákona ani nemohlo udělat. To potvrdilo i ministerstvo vnitra. „Kategorii mimořádných jednorázových odměn zákon o Praze nezná, proto takovou odměnu nelze přiznat,“ uvádí ve vyjádření ředitelka odboru veřejné správy, dozoru a kontroly ministerstva vnitra Marie Kostruhová.

Starosta Martin Turnovský (HPP) uvedl, že závěry kontrolního výboru, které se problematiky oprávněnosti či neoprávněnosti plateb týkají, bude řešit příští zastupitelstvo. Tomu ale protiřečí výsledek pondělního mimořádného zastupitelstva, kde vládnoucí koalice neschválila program, v rámci kterého chtěla opozice tento problém řešit.

Sdílet článek

Komentáře