Vizualizace šestipodlažního bytového domu, který má vyrůst v sousedství...

Vizualizace šestipodlažního bytového domu, který má vyrůst v sousedství Anežského kláštera u Dvořákova nábřeží. | foto: Franek architects

U Anežského kláštera vyroste bytovka se „smajlíky“. Odpůrci svolali protest

  • 65
V historickém jádru Prahy vedle Anežského kláštera chce investor postavit šestipodlažní bytovku, která upoutá okny rozmístěnými tak, aby připomínala obličej. Projektu chybí už jen stavební povolení. Má ovšem kritiky. Na středu svolali protestní shromáždění před radnici Prahy 1.

Investorem domu, který má vyrůst na nároží ulic U Milosrdných a Kozí v Pražské památkové rezervaci, je firma Praga Progetti e Investment italského architekta Francesca Augusta Razetti. Plánovaná stavba se však poněkud vymyká architektonickému stylu historické části města a podle mnohých ji zničí.

Odpůrci stavbu pojmenovali jako Maršmeloun, v jedné z variant totiž byla fasáda vyvedena v bílé a růžové barvě jako cukrové bonbony marshmallow. Aktuální verze počítá s méně výraznými odstíny hnědé, šedé a béžové.

„Je to předimezovaný objekt, který utlouká svým brutálním měřítkem areál svaté Anežky české i sousední barokní špitál, který v těsné blízkosti převyšuje o tři metry,“ uvedla architektka a viceprezidentka památkové asociace ASKORD Marie Švábová.

Památková asociace spolu s aktivisty ze sdružení Občanský monitoring svolali na středu na 18:00 do Vodičkovy ulice před radnici Prahy 1 protestní akci. Chtějí zabránit tomu, aby bytovka v této podobně v lokalitě u nábřeží vyrostla. Iniciovali také vznik petice, pod jejíž text se již podepsaly stovky lidí.

Pozemky Praha slíbila smlouvou

Stavbě však už chybí pouze stavební povolení, o které investor Prahu 1 požádal loni v prosinci. „Stavebník má všechna potřebná potvrzení, dokument k územnímu rozvoji, vyjádření památkářů. Nyní probíhá na stavebním odboru městské části stavební řízení, přesněji vypořádání námitek zaslaných účastníky řízení. Prošetřuje se, zda jsou podklady v pořádku,“ vysvětlila mluvčí Prahy 1 Veronika Blažková.

Dle památkářů z magistrátu návrh citlivě reaguje na historické prostředí. Zelenou mu dal i Národní památkový ústav.

„Na takto vzácném území mezi drobné střechy dají gigant. I v poslední díře mají regulaci, že mezi sedlovými střechami nesmí být rovná plocha. Stavba navíc leze deseti metry do areálu kláštera,“ zlobí se Švábová.

Aktivisté také tvrdí, že úředníci jejich námitky k územnímu i stavebnímu řízení zcela ignorovali, a žádají proto opakování schvalovacího procesu. Stavební úřad podle nich rovněž přehlížel stále platné zamítavé stanovisko ministerstva kultury vydané v roce 2010. To sice investor napadl žalobou, pražský městský soud ji ale loni v červenci zamítl.

„Podle našich informací tedy nebylo toto závazné stanovisko ministerstva kultury později změněno,“ sdělila iDNES.cz mluvčí ministerstva kultury Simona Cigánková.

Pozemky sice ještě investor nemá, pražský magistrát mu je ale s několika podmínkami v roce 2007 přislíbil smlouvou o smlouvě budoucí. „Prodej bude realizován po dokončení stavby, stavba by měla být zahájena do 5 měsíců od nabytí stavebního povolení a dokončena do 3 let od zahájení,“ uvedla mluvčí magistrátu Petra Hrubá. V součtu má kupující zaplatit asi 28 milionů korun.

Desítky variant podoby fasády

Autorem návrhu je architekt Zdeněk Fránek. Než dospěl k nynější podobě bytovky, zvažoval asi sedmdesát různých variant podoby fasády.

„Stával tam neorenesanční dům vybombardovaný za 2. světové války. Podmínka památkářů zněla, že nový dům nesmí být větší, což nebude. Návrh je zpracovaný tak, aby to do míst maximálně sedlo a nerušilo to okolí. Někomu vadí obličeje, ty jsou ale na gotických stavbách všude,“ reagoval architekt.

Popřel, že by dostal od památkářů podmínku, že dům musí mít sedlovou střechu, jako všechny stavby v okolí. „Předtím možná taková podmínka byla, já to kreslím dva roky,“ dodal. Řízení o umístění domu se táhnou už od roku 1998.

Vedení městské části důvody demonstrace, k níž se na Facebooku připojilo už přes 1 300 lidí, nechápe. „Nevím, jestli lidé chtějí, aby stavební odbor ohnul zákon. Je to klasický postup úřadu určený legislativou. Není důvod, aby za něj něco vyřizovala samospráva,“ reagovala na chystané shromáždění mluvčí Prahy 1.