Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Amazon postavil už půl haly, dětem v Dobrovízi přivezl učitelku z Texasu

  19:19aktualizováno  19:19
Na staveništi u monstrózního skladu firmy Amazon v Dobrovízi každý den pracuje 360 dělníků. Kontroverzní stavba je za polovinou a společnost už začala nabírat manažery, které pošle vyškolit do USA. Zaměstnance chce z regionu svážet autobusy.

Hala, která je stejně velká jako 13 fotbalových hřišť, má být hotová do léta. Zatím ještě část areálu připomíná rozorané pole nebo lom. Skelet haly už však je hotový, Na stavbě pracuje 360 dělníků. | foto:  Petr Topič, MAFRA

„V září tu nebylo vůbec nic, jen holá hlína a stan,“ ukazuje zástupce internetového obchodu Amazon Karel Taschner na velké staveniště za Dobrovízí. Za pár měsíců odtud bude americká společnost vyřizovat objednávky pro velkou část Evropy.

Z dálky už vypadá velký kolos se žlutým pruhem po obvodu jako téměř hotový. V části haly jsou práce skoro u konce, nainstalovaná je i klimatizace. O pár set metrů dál však stojí jen obvodová konstrukce, na podlaze je stále hlína a kamení.

Fotogalerie

„Na jedné straně se naváží a na druhé kope. Časově za sebou máme už určitě polovinu,“ popisuje Jan Hradecký z firmy Panattoni, která projekt připravila.

Opuštění dělníci

Sklady budou mít rozlohu třinácti fotbalových hřišť a v Česku půjde o největší samostatně stojící budovu určenou ke komerčnímu pronájmu. Jen cesta kolem budovy vydá na 1,5 kilometru dlouhou procházku.

Teď na stavbě denně pracuje okolo 360 dělníků, i tak ale v porovnání s rozlehlostí areálu vypadají docela opuštěně. „Tady bude jídelna se samostatnou kuchyní, hned vedle zastřešená terasa,“ popisuje Taschner. V budoucnu budou tyto prostory sloužit až třem tisícům pracovníků.

Amazon v Dobrovízi

Obří sklad zde Amazon plánoval otevřít už loni v říjnu. Proti výstavbě se zvedla vlna odporu, výrazně ji zkomplikovaly protesty místních, kteří si kladli řadu podmínek. Amazon tak musel své plány přehodnotit. Do jednání se dokonce zapojil i ministr průmyslu a obchodu Jan Mládek. Obci se nakonec povedlo vyjednat od firmy benefity, firma například vybuduje obchvat obce za 65 milionů korun. Amazon také přislíbil 800 tisíc korun na zlepšení lékařské péče v obci nebo nějaký charitativní projekt. Obecní čistírna odpadních vod projde modernizací, každý rok by pak do pokladny měl přistát milion korun. Celkem příspěvky zahrnují investice za 100 milionů korun. „Tím, že Amazon s námi nekomunikoval, zbytečně ztratil rok. Už mohlo být dávno všechno vyřešeno. Teď už je všechno v pořádku, momentálně nemáme žádnou výhradu,“ uvedl loni v září, kdy stavba konečně začala, Martin Dostalík ze sdružení Občané pro Dobrovíz.

Amazon je největším a jedním z nejstarších internetových obchodů na světě. Zaměstnává po celém světě 97 tisíc lidí.

„Logistické centrum u Dobrovíze bude patřit k nejmodernějším, které Amazon kdy měl,“ pochvaluje si regionální ředitel firmy Erwin Brunner. Místní však ještě před pár měsíci tak nadšení nebyli.

„Ulici U Tratě u návratového centra neustále blokovaly kamiony, Amazon už ale problém vyřešil a je to v pořádku,“ říká Martin Dostalík, který loni vedl protestní kampaň proti výstavbě haly.

Lidé se obávali například zvýšené dopravní zátěže kolem průmyslové zóny a vymohli si mimo jiné obchvat, úpravy čističky odpadních vod, nové chodníky i dopravní značení. Domy v okolí už také od staveniště odděluje protihluková stěna.

„Ve smlouvě bylo uvedeno, že když bude hluk stále nadlimitní, musí investor stěnu ještě zvýšit. A to už se také jednou stalo,“ dodává Dostalík.

Firma také zajistila místní základní škole rodilou mluvčí z Texasu pro výuku angličtiny. Ve vedlejší škole v Hostouni zase žáci mohou využívat desítky elektronických čteček, které jim Amazon věnoval.

„Vztahy s investory teď máme perfektní, vycházejí nám ve všem vstříc,“ potvrzuje Dostalík.

Zaměstnance budou svážet autobusy

Pracovní místa v budoucím logistickém centru ještě nejsou obsazená. „Právě jsme spustili nábor na vedoucí manažerské pozice, přijatí pojedou na školení do USA a pak může začít nábor dalších zaměstnanců,“ vysvětluje Brunner.

Při výběrových řízeních často firma využívá nové postupy. „V Polsku, kde jsme loni otevřeli tři nová logistická centra, uchazeči na internetu vyplnili dotazník, aby měli představu, co přesně práce obnáší, pak následoval telefonický pohovor, nakonec podstoupili už jen zdravotní prohlídku,“ popisuje Brunner.

Vzhledem ke špatné dopravní obslužnosti firma najme pro svoz stovek pracovníků z celého regionu autobusové dopravce. „V našem návratovém centru máme i zaměstnance z Mostu, zajišťujeme jim dopravu a není s tím problém,“ doplňuje Brunner.

Autoři:


Nejčtenější

Dynamo - Slavia 2:0, Liga mistrů je pryč, hosty čeká pohár číslo dvě

Arťom Besedin z Dynama Kyjev překonává slávistického brankáře Ondřeje Koláře v...

Fotbalisté Slavie se do Ligy mistrů neprobojují. V kvalifikaci končí na prvním soupeři, v odvetě 3. předkola na...

Do průvodu Prague Pride se zapojily tisíce lidí. Zábava pokračuje na Letné

Průvod Prague Pride (11. srpna 2018).

Duhovým průvodem v sobotu vyvrcholil festival leseb, gayů, bisexuálů a transsexuálů (LGBT) Prague Pride. Účastníci se...Tvrdík spílá UEFA: Surkis by měl odstoupit, sudí zápasy hrubě ovlivnili

Jaroslav Tvrdík na tiskové konferenci fotbalové Slavie k příchodu nových hráčů

Šéf slávistických fotbalistů Jaroslav Tvrdík těžce nesl vyřazení v 3. předkole Ligy mistrů na hřišti Dynama Kyjev...

V kraji už se žádného majetku nedotknu, uvedl manžel hejtmanky Jermanové

Středočeská hejtmanka Jaroslava Pokorná Jermanová se svým manželem Jakubem na...

Manžel středočeské hejtmanky Jaroslavy Pokorné Jermanové v pondělí veřejně slíbil, že se už nedotkne žádného majetku...

Už vím, proč Dynamo nedostává góly, řekl Trpišovský. Víc hodnotit nechtěl

Slávista Stanislav Tecl se snaží uniknout obránci Tamási Kádárovi z Dynama...

Polský asistent rozhodčího Golis nejprve pečlivě zohlednil ofsajdové postavení slávisty Deliho, kvůli kterému neuznal...

Další z rubriky

Praha 1 se opět pokouší prosadit omezení otevírací doby nočních podniků

Restaurace Prašivka na Letné

Praha 1 připomněla primátorce Adrianě Krnáčové, aby se radní města konečně začali zabývat návrhem vyhlášky, která jim...

VIDEO: Agresoři napadli před diskotékou mladíka, jeden z nich ho kopal

Čtyři muži před budovou diskotéky v pražském Proseku napadli zřejmě po...

Čtyři muži zbili před diskotékou v pražském Proseku mladíka, který po útoku skončil v nemocnici. Konflikt zřejmě...

Na Sedlčansku hořel vepřín, uhynulo čtyřicet prasat

V Doublovičkách na Sedlčansku hoří vepřín. Uhynulo čtyřicet prasat.

V obci Doublovičky u Sedlčan hořel vepřín. V areálu bylo několik set prasat a některá z nich uhynula. Hasiči vyhlásili...

Vzpomínáme: Kdo nechal sestru jíst mouchy a kdo chutnal žížaly?
Vzpomínáme: Kdo nechal sestru jíst mouchy a kdo chutnal žížaly?

Když jsem u nás v kanceláři řekla, že chystám článek o příhodách z dětství, spustila se lavina vzpomínání. Redakce se smíchem rázem otřásala v základech. Jedna si ostříhala řasy, druhá si touhu po papouškovi splnila v bažantnici, třetí nutila mladší sestru jíst mrtvé mouchy… a to není zdaleka všechno!

Najdete na iDNES.cz