Lidé z Prahy 7 protestovali proti výstavbě nového obchodního centra ve...

Lidé z Prahy 7 protestovali proti výstavbě nového obchodního centra ve Veletržní ulici peticí. A někdo svůj odmítavý postoj vyjádřil přímo na místě stavby. | foto: Petr Topič, MAFRA

Obchoďáků jako v Milánu. Každý Pražan brzy bude mít svůj čtvereční metr

  • 55
V uplynulých deseti letech se na území Prahy zdvojnásobila plocha nákupních center. Za pár let by tímto tempem mohl na každého Pražana připadat metr čtvereční nákupní plochy. Letos a v příštích třech letech se totiž v metropoli otevře nejméně dalších pět obchoďáků.

Jeřáby, zátarasy, hluk a pracovníci ve žlutých reflexních vestách. Tak to nyní vypadá u výlezu z metra na Chodově. Proč? Obchodní centrum Růže se totiž demoluje a na jeho místě a na místě přilehlého parkoviště by do konce roku 2017 měla stát nová budova rozšířeného Centra Chodov.

Dostavba má podle plánů kompaktně navazovat na stávající nákupní centrum. To se má v budoucnosti rozšířit ještě o prostor louky vedle zmíněného parkoviště. První fáze demolice skončila v neděli.

Nová obchodní centra

  • 2016: Palác Stromovka Je otázka, zda se původní plánovaný termín otevření uskuteční – vzhledem k absenci stavebního povolení na horní část komplexu.
  • 2016: Nová Palmovka Nová Palmovka se chce údajně profilovat hlavně jako lokální centrum a místo pro setkávání lidí.
  • 2016: Palác Národní Na Národní třídě se staví další, již třetí nákupní centrum.
  • 2017: Centrum Chodov Nové prostory stávajícího centra by měly být v povozu do října 2017.
  • 2018: Galerie Sparta Firma ACS Properties by chtěla se stavbou OC na Letné začít na jaře příštího roku. Má trvat dva roky.

Centrum Chodov se současnou nákupní plochou téměř 56 tisíc metrů čtverečních se rozšíří asi o sto procent.

„Jsou dva názory. Jeden říká, že obchodní centra přinášejí veřejnou vybavenost a zaměstnanost, a druhý, že už jich je dost. Já osobně se k výstavbě na Chodově stavím neutrálně až kladně,“ říká starosta Prahy 11 Jiří Štyler.

Podle něj totiž jde o jediný investorský projekt v jedenácté městské části, který zaměstnává její obyvatele.

Praha 7 zase jedná s developerskou firmou Lordship o podobě Paláce Stromovka. Na místě, kde má stát centrum s 22 tisíci metry čtverečními plochy k pronájmu, je už přes dva roky velká jáma se základy pro podzemní garáže. „Horní část stavby ještě stále nemá právoplatné stavební povolení,“ vysvětlil starosta Prahy 7 Jan Čižinský s tím, že strany stále vyjednávají. Místní obyvatelé sepsali proti výstavbě petici se sedmi tisíci podpisů.

Dvakrát víc než v Berlíně

V metropoli rostou stále nové a nové obchodní komplexy. Za posledních deset let zde stoupla velikost plochy obchodních center na dvojnásobek. V polovině roku 2013 to bylo 672 metrů čtverečních na tisíc obyvatel. To je dvakrát tolik než v Berlíně. Na druhou stranu v Miláně nebo v Bratislavě číslo přesahuje tisícovku. Podle Hospodářských novin Praha dosáhla už poměru 730 metrů čtverečních na tisícovku obyvatel.

Od roku 2011 rychlost výstavby center klesá. Přesto nadále vznikají nové návrhy na nákupní střediska. Náměstek primátorky Matěj Stropnický, který je zodpovědný za územní rozvoj, si klade otázku, jestli už není v Praze obchodních center příliš.

„Musíme se začít bavit o tom, zda by Praha neměla regulovat množství a rozsah obchodních center,“ míní Stropnický. Podle něj mají velká komerční centra mnohé nevýhody. Berou prý lidem práci tím, že zaměstnávají menší počet lidí než pouliční obchody.

„Centra eliminují místní producenty a prodejce“

„Obchodní centra se často staví na míru nadnárodním společnostem, tím pádem se eliminují místní producenti a prodejci,“ tvrdí náměstek Matěj Stropnický. Podle něj je problém také v dopravě, která se u obchodních center koncentruje, a tím ovlivňuje životní prostředí.

V tom dává Stropnickému za pravdu Institut pro plánování a rozvoj hlavního města Prahy (IPR). Obchodní centra do města sice prý patří, ale měla by růst v lokalitách s dobrou dostupností veřejné dopravy.

„Při rozhodování o nových centrech je nutné pečlivě dohlížet na jejich objem a umístění,“ myslí si mluvčí IPR Adam Švejda. Obchodní centra mají prý citlivě reagovat na okolí a navazovat na veřejná prostranství pomocí obchodů otevřených do ulice.

Pokud by v budoucnu opravdu došlo k regulaci výstavby OC, mohla by se dotknout rozvojové lokality Nákladového nádraží Žižkov nebo Bubnů. „Jsme zatím úplně na začátku. Chci ale otevřít diskusi o tom, co centra Praze přinášejí,“ uzavírá náměstek.