Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Stavba školky odhalila v Praze barokní sklepy, zřejmě na víno

  17:59aktualizováno  17:59
Občané barokní Prahy tam možná ochutnávali z pohárů lahodné víno. Nebo tam tehdejší vojsko skladovalo munici. Pravděpodobně až tři sta let staré sklepy vykopali dělníci při stavbě mateřské školy v Praze na Letné. Památkáři je zachovají.

K čemu sklepy sloužily se zatím úplně neví(Ilustrační snímek) | foto: Petr Lemberk, MAFRA

Pražané nechali rozsáhlé a klenuté sklepy postavit patrně na přelomu 17. a 18. století. Po dlouhých desetiletích užívání se na ně postupně začalo zapomínat. Nyní je objevili stavbaři. Prostory o rozměrech kolem 180 metrů čtverečních našli za restaurací Expo.

Archeologové zkoumají, k čemu prostory sloužily a kdy vznikly. Podle Vojtěcha Kašpara ze společnosti Archaia Praha jsou bezpochyby barokní.

"Vypadá to, že vznikaly někdy na přelomu 17. a 18. století. Na plánu Malých Buben 1805 už nestály, ale věděli o nich - je tam zelený čtvereček," popsal Kašpar.

Památkáři sází na viniční sklep

Jak podotýká  Dita Roubíčková z Národního památkového ústavu v Praze, na vyobrazení Prahy z roku 1769 je přibližně v místech nálezu sklepa zachycena dvoukřídlá stavba s věžovou centrálou označovaná jako Alte Weinpresse - Starý viniční lis. V podkladu pro vyobrazení se o ní píše jako o Belvederu.

Sklepní prostor tak podle ní lze s největší pravděpodobností interpretovat jako viniční sklep Belvederu či viniční usedlosti. Tomu odpovídají úctyhodné vnitřní rozměry. Šířka 14,5 metru, délka 12,7 metru, a zejména pak výška, která od podlahy k vrcholu klenby měří přes čtyři metry.

Na takzvané reambulované mapě stabilního katastru z roku 1879 jsou ještě patrné staré hranice kopírující sklep a jsou sloučeny a rušeny do dnešní podoby.

"K částečnému zániku sklepů a jejich taktéž částečnému zasypání došlo zřejmě na konci devatenáctého, či spíše až v první polovině dvacátého století. Asi při výstavbě požární nádrže-bazénu před 2. světovou válkou," pokračuje Kašpar.

V knize literárního historika a spisovatele Radko Pytlíka Neznámé o známých z Letné a Holešovic se píše, že sklepy údajně ze 16. století prolézal ještě jako dítě právě v místě, na němž dnes stojí restaurace Expo.

"Vzhledem k některým ikonografickým pramenům by mohlo jít o sklepy viniční usedlosti, ale podle mého názoru vzhledem k mohutnosti i světlosti sklepů, až 4,8 metru, mohlo také dost dobře jít o stavbu vojenského charakteru," upřesnil Kašpar.

Ta mohla souviset s neklidným obdobím 40. až 60. let 18. století - s obležením Prahy spojeneckým francouzským, bavorským a saským vojskem v roce 1741, s válkami o rakouské dědictví v letech 1740 až 1748 či se sedmiletou válkou 1756 až 1763.

Kdy sklepy vznikly? Pomůže analýza dřevěného prachu

"Pokračujeme ve shánění archivních materiálů, a především se těšíme, zda se nám podaří z dřevěného prahu stavby získat dendrodatum, které by nám pomohlo stavbu datovat," uvedl Vojtěch Kašpar.

Probíhající stavba nové části mateřské školy bude nález respektovat a sklepy ani vstupní šíji neporuší. Sklepy jsou částečně zasypané a takové zůstanou, lidem nebudou přístupné.

"Každé odkrytí stavebních konstrukcí uchovaných pod zemí vede k jejich následnému zrychlenému zvětrávání a likvidaci," uvedl Kašpar.

Martin Vokuš z radnice Prahy 7 potvrdil, že sklep bude zachovaný. "Projekt přestavby školky bude naštěstí třeba upravit pouze nepatrně. S největší pravděpodobností dojde pouze ke zmenšení přístavku, který má sloužit k uložení hraček na zahradu,“ upřesnil Vokuš.

O případném zpřístupnění sklepa se bude rozhodovat až po ukončení stavebních prací.

Autor:


Nejčtenější

Dynamo - Slavia 2:0, Liga mistrů je pryč, hosty čeká pohár číslo dvě

Arťom Besedin z Dynama Kyjev překonává slávistického brankáře Ondřeje Koláře v...

Fotbalisté Slavie se do Ligy mistrů neprobojují. V kvalifikaci končí na prvním soupeři, v odvetě 3. předkola na...

Tvrdík spílá UEFA: Surkis by měl odstoupit, sudí zápasy hrubě ovlivnili

Jaroslav Tvrdík na tiskové konferenci fotbalové Slavie k příchodu nových hráčů

Šéf slávistických fotbalistů Jaroslav Tvrdík těžce nesl vyřazení v 3. předkole Ligy mistrů na hřišti Dynama Kyjev...V kraji už se žádného majetku nedotknu, uvedl manžel hejtmanky Jermanové

Středočeská hejtmanka Jaroslava Pokorná Jermanová se svým manželem Jakubem na...

Manžel středočeské hejtmanky Jaroslavy Pokorné Jermanové v pondělí veřejně slíbil, že se už nedotkne žádného majetku...

Už vím, proč Dynamo nedostává góly, řekl Trpišovský. Víc hodnotit nechtěl

Slávista Stanislav Tecl se snaží uniknout obránci Tamási Kádárovi z Dynama...

Polský asistent rozhodčího Golis nejprve pečlivě zohlednil ofsajdové postavení slávisty Deliho, kvůli kterému neuznal...

Muž podezřelý z vraždy ženy u Prahy se před policisty zastřelil

Policie u Kamenice vypátrala muže podezřelého z postřelení ženy. Před policisty...

V okolí Kamenice na Praze-východ policisté vypátrali muže podezřelého z postřelení ženy, která na následky zranění...

Další z rubriky

Praha zvažuje prodej terasy na Budějovické, která je v havarijním stavu

Střecha pasáže u metra Budějovická je v havarijním stavu, magistrát proto...

Pražský magistrát začal připravovat možný prodej terasy nad stanicí metra C Budějovická. Zároveň už je ale hotová část...

Chrustenická šachta láká na exponáty, po těžbě se stala rájem filmařů

Naposledy se v dole loni natáčela pohádka Čertí brk. Poblíž východu s...

Železnorudný důl Chrustenice na Berounsku není možná tolik znám veřejnosti, ale často ho vyhledávají filmové štáby. V...

Ať jezdí metro B do Horních Počernic, přeje si starostka městské části

Metro (ilustrační foto)

Prodloužení trasy B se dvěma zastávkami v Horních Počernicích prosazuje starostka Hana Moravcová. Podle ní by se tím...

Najdete na iDNES.cz