Vizualizace šestipodlažního bytového domu, který má vyrůst v sousedství...

Vizualizace šestipodlažního bytového domu, který má vyrůst v sousedství Anežského kláštera u Dvořákova nábřeží. | foto: Franek architects

Zvažte postoj k „maršmelounu“, žádá Prahu i ministra šéf komise pro UNESCO

  • 99
Do sporů o plánovanou stavbu bytového domu se „smajlíky“ vedle Anežského kláštera v centru Prahy se vložila Česká komise pro UNESCO. Její předseda a současně místopředseda Sněmovny Petr Gazdík vyzval představitele města i resortu kultury, aby svůj souhlas se stavbou přehodnotili.

Projektu šestipodlažní bytovky s okny seskupenými do tvaru „smajlíků“ na nároží ulic U Milosrdných a Kozí v Pražské památkové rezervaci už chybí pouze stavební povolení. Má platné územní rozhodnutí i souhlasná vyjádření památkářů (psali jsme o tom zde).

„Nemohu přehlédnout hlasy, které proti této výstavbě protestují. I mně se zdá, že plánovaná stavba neodpovídá charakterem ani velikostí místu a prostředí, ve kterém má vyrůst,“ napsal Gazdík v dopise.

Výzvu adresoval pražské primátorce Adrianě Krnáčové, starostovi Prahy 1 Oldřichu Lomeckému a generální ředitelce Národního památkového ústavu (NPÚ). Interpeloval i ministra kultury Daniela Hermana.

Adresáty v dopisech žádá, aby svá souhlasná stanoviska k projektu znovu zvážili či přehodnotili. Varoval také před možnou negativní reakcí ze strany Organizace OSN pro výchovu, vědu a kulturu.

„UNESCO se už v minulosti obracelo na Českou komisi pro UNESCO s dotazy na některé stavební zásahy v cenném historickém areálu Prahy, o kterých mělo pochybnosti. A velmi vážně hrozí, že pokud budeme v tomto neblahém trendu pokračovat, hrozí vyškrtnutí historického centra Prahy ze Seznamu světového dědictví,“ uvedl Gazdík.

Česká komise pro UNESCO má zajišťovat mimo jiné plnění úkolů, které Česku z členství v organizaci plynou.

Starosta výzvu nevyslyší

Investor stavbu připravuje a přepracovává už sedmnáct let. Stavba má nahradit bytový dům zničený koncem druhé světové války. Jedna z variant fasády byla vyvedena i růžovo-bílou barvou, což kromě jiného vzbudilo nevoli několika občanských sdružení i mnohých Pražanů. Kvůli výrazné barevné kombinaci, připomínající cukrové pěnové bonbony, dali domu přezdívku „maršmeloun“.

Aktuální verze počítá s tlumenými hnědými, šedými a béžovými odstíny a podle dřívějšího vyjádření NPÚ by tato varianta neměla negativně ovlivnit při pohledu z Letné panorama historického centra.

Šéfce památkářů Naděždě Goryczkové se dopis do ruky zatím nedostal, nemohla proto na jeho obsah reagovat. Zatím není jasné ani to, zda a jak se na podnět Petra Gazdíka do celé věci vloží ministr. Odpovědět stačil starosta Prahy 1. 

„Ve věci novostavby bytového domu U Milosrdných politická reprezentace MČ Prahy 1 uplatnila celou řadu věcných výhrad a připomínek,“ reagoval Lomecký.

Stejně jako před zhruba dvěma týdny, kdy se před radnicí první městské části sešlo několik stovek odpůrců projektu, zopakoval, že samospráva ani v tomto případě nebude zasahovat do kompetencí stavebního úřadu a proti záměru se odvolávat (více jsme psali zde).

„Praha 1 si je vědoma hodnoty památkově chráněného území. Zásadní podmínky, které stanovila, jsou dodržení podmínek památkářů, a to jak Odboru památkové péče hlavního města Prahy, tak Národního památkového ústavu. Všechny tyto připomínky byly kladnými stanovisky obou těchto orgánů vypořádány a nevidíme jediný důvod, abychom formou šikanózního chování, nad rámec stanovených podmínek, v této chvíli vstupovali do stavebního řízení,“ napsal starosta.