Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Štěchovické skále hrozí sesuv, kraj ji za 28 milionů nechá zabezpečit

  21:08aktualizováno  21:08
Nebezpečný skalní masiv, pod kterým projíždějí řidiči mezi Vraným nad Vltavou a Štěchovicemi v okrese Praha-západ, se podle čerstvého posudku dostal do havarijního stavu. Středočeský kraj proto musí na svah poslat firmu, která skálu zabezpečí proti sesuvu. Stát ho to bude 28 milionů korun.

Skála u Vraného nad Vltavou je nebezpečná pro auta i cyklisty jedoucí po silnici. Drolí se hlavně v blízkosti přehradní hráze. | foto:  Radek Cihla, MAFRA

Skála se drolí už léta. Silnice, která pod ní vede, musela být už několikrát kvůli padajícímu kamení uzavřena (více čtěte zde). Nyní se však stav skalního masivu prudce zhoršil.

Zásah, který zde provedla odborná firma před více než rokem a jenž delší dobu blokoval silnici II/102, nestačil (podrobnosti najdete zde). "Situace se tam stávala nebezpečnou, proto jsme si nechali vypracovat nový znalecký posudek," popsal ředitel krajské správy silnic Zdeněk Dvořák.

Skála je podle něj v havarijním stavu a padající kameny ohrožují okolí. Kraj se proto rozhodl jednat. Oslovil sedm firem, které by byly schopné provést náročné zabezpečení masivu. Výsledky soutěže bude znát do několika týdnů.

Zajištění celého svahu vyjde na stamiliony

"Půjde ale pouze o zabezpečení nejkritičtějších míst," zdůraznil náměstek středočeské hejtmanky pro dopravu Robin Povšík, podle kterého dostala zakázka limit osmadvacet milionů korun.

"Zajištění masivu v celé jeho velikosti by stálo několik stovek milionů, na což kraj nemá peníze. Čekáme, zda nám vyjdou zdroje z Evropské unie," uvedl Povšík. "Pokud tomu tak bude, můžeme s kompletní sanací začít na konci příštího roku," dodal.

Drolení zvětralých skal ovlivňují podle geologa z Muzea Českého krasu Štěpána Raka změny teplot ve dne a v noci. "Podobný nestabilní skalní masiv je například v pražské Šárce, kde nedávno spadly na turistickou stezku zvětralé horniny," řekl Rak.

Štěchovická skála je podle geologa pravděpodobně sopečného původu. "Sopečné skály jsou rovněž velmi nestabilní. V takovýchto případech je možnost buď svah takříkajíc shodit dolů, anebo prošroubovat skálu naskrz a zabezpečit ji sítí či betonovými výztužemi," popsal Rak. Svah odstřelit a sutinu odvézt je podle něj jednodušší i finančně méně náročné.

Kraj počítá i s uzavírkami silnice

Vzhledem k varování soudních znalců by měly práce začít už v září a proběhnout do konce roku. Zahrnovat budou i náročné postupy. "Nejprve se musí vyčistit svah od stromů a keřů, které tam rostou," uvedl ředitel specializované firmy, který si z důvodu účasti jeho firmy na konkurzu nepřál být jmenován.

Skála u Vraného nad Vltavou je nebezpečná pro auta i cyklisty jedoucí po...

"Geotechnici pak musí svah prohlédnout, zjistit, co je zdravá skála a co musí pryč. Pak se nestabilní hornina 'sundá' dolů," popsal expert. "Následně se pak na masiv nainstalují ochranné ploty, na některá místa vysokozátěžové pletivo, podobné tomu na skalách u tratí či silnic. Má vysokou pevnost a životnost," upřesnil.

Nakonec technici nainstalují vysokozátěžovou dynamickou bariéru. "Jde o speciální ploty z kulatého pletiva. V případě štěchovické skály by byla vysoká asi čtyři metry, na délku by měřila zhruba šedesát metrů," doplnil odborník. Na ocelový materiál zábran je podle něj záruka až padesát let.

Kraj doufá, že si podzimní práce na silnici II/102 vyžádají pouze minimum dopravních uzavírek. "Budeme se snažit, aby šlo skutečně jen o krátké časové úseky," říká mluvčí kraje Milan Smutný. "Pouze v případě odstraňování většího bloku bychom museli připravit větší objížďku přes Jílové," dodal.
Nejčtenější

Karlovy Vary slaví návrat do extraligy, Kladno ztratilo šanci na postup

Hráči Karlových Varů slaví návrat do extraligy.

Baráž o hokejovou extraligu se přiblížila svému rozuzlení předposledním 11. kolem. Vedoucí Karlovy Vary získaly...

Barážová hádanka, blíží se rozuzlení. Jágrovo Kladno cítí křivdu

Kladenští trenéři Pavel Patera (vlevo) a Miloslav Hořava přihlížejí společně s...

Do konce baráže o hokejovou extraligu zbývají už jen tři kola, ale situace je stále zamotaná. Jak tohle dopadne? Hodně...Karlovy Vary jsou blízko extralize. Litvínov ožil a drží druhé místo

Litvínovský Jakub Černý slaví gól se spoluhráčem Markem Baránkem

Hokejisté Karlových Varů jsou blízko návratu do extraligy. Západočeši se k postupu mezi elitu přiblížili dvě kola před...

V Praze proběhl Pochod dobré vůle, lidé uctili oběti holokaustu

V Praze probíhá Pochod dobré vůle

V centru Prahy probíhá 15. ročník akce Kulturou proti antisemitismu. Součástí je Pochod dobré vůle. Účastníci vyrazili...

Kladnu uteklo vedení v baráži o 16 vteřin, Jihlava přetlačila Litvínov

Momentka z utkání Jihlava - Litvínov.

V baráži o hokejovou extraligu už zbývají odehrát tři zápasy. Karlovy Vary si čtvrtým vítězstvím v řadě pojistily...

Další z rubriky

Dotace se Kutné Hoře i Kolínu prodraží, povinná spoluúčast jde do milionů

Bývalá mincovna Vlašský dvůr (11.7.2017)

Opravené památky, nová sportovní hala nebo vybavené školy. Na vše získala Kutná Hora evropské a státní dotace. Jenže...

VIDEO: Číšník káral cizince kvůli vlastnímu alkoholu, zbili ho do bezvědomí

Útočníci, kteří na zahrádce restaurace v Praze 1 zbili číšníka do bezvědomí.

Na operačním sále s vážně poraněnou hlavou skončil číšník, kterého v Praze 1 napadla sedmičlenná skupina cizinců....

Kvůli spalničkám zavřeli urgentní příjem v pražském Motole

Fakultní nemocnice Motol.

Lůžková část urgentního příjmu Fakultní nemocnice Motol zůstane patnáct dní uzavřená. Jeden ze zaměstnanců se nakazil...

Najdete na iDNES.cz