Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Květináče z betonu, za něž dostal Smíchov pokutu, se hromadí u lihovaru

  19:55aktualizováno  19:55
Praha 5 si s nimi neví rady, a tak je zpravidla stěhuje na nedůležitý okraj městské části. Řeč je o obřích betonových květináčích v ulicích Smíchova, za které radnice před pár dny dostala od památkářů pokutu.

V cípu za bývalým lihovarem ve Smíchově je dnes uskladněno asi 40 betonových květníků. | foto:  Tomáš Krist, MAFRA

Na začátku byla celkem dobrá idea radnice, uprostřed nepromyšlené milionové investice následované protesty obyvatel. A na konci zoufalé tápání. To je příběh obrovských betonových květináčů, které před pár měsíci zaplavily ulice Prahy 5, aby je posléze zase opustily.

Tedy opustily, spíše se nahrnuly na nevýznamný okraj Smíchova, kde už nevyvolají tolik emocí, jako když stály na chodnících před obytnými domy.

Fotogalerie

Tím okrajem je kousek země obklíčený železnicí a silničními tahy.

Zde mezi čerpací stanicí a autobusovými zastávkami u bývalého lihovaru nalezlo útočiště na čtyřicet květníků i se stromky. Tady je místo, jež lze chápat jako hřbitov evropských dotací. Nebo jako důsledek neuvážených kroků radních.

Betonová monstra vytvářejí za zastávkami úzké průchody, některá stojí na trávníku, další jsou nalepená na zdejší křoviny. Že je to nepochopitelné?

"Podle výpočtu imisní zátěže je zrovna v této lokalitě zátěž nejvyšší, proto jsou umístěny také zde. Svou funkci plní i v blízkosti keřových skupin. Čím více zeleně, tím více absorbovaných imisí," hájí umístění květníků u lihovaru mluvčí Prahy 5 Ivona Kratochvílová.

Ovšem je jasné, že takhle projekt zaměřený na zlepšení životního prostředí na levé straně Vltavy určitě dopadnout neměl.

Architekt: "Je to nehorázně brutální"

Celkem Praha 5 na svém území rozmístila 245 květníků a přes zimu je osadila stromy a keři. Původně stály podél hlavních ulic, ale na chodnících vytvářely uličky, kde se lidé sotva minuli. Navíc působily ošklivě. Proto ty protesty lidí a následné stěhování.

"Je to nehorázně brutální, antiměstský atak na veřejný prostor futrovaný omáčkou o přinášení zeleně do města. Okamžitě to odvézt, do jednoho. To je jediné adekvátní řešení," neskrýval zděšení architekt Petr Burian.

Čísla o květináčích

245 betonových květníků umístila Praha 5 do svých ulic.

20,6 milionu korun stála výroba květníků včetně zeleně.

A tak radnice zoufale šíbuje obřími květináči po svém území, zpětně se obrací na své obyvatele - voliče, aby jí prostřednictvím webu Stěhujeme to poradili, kam s nimi.

Do toho nyní přicházejí památkáři a pokutují radnici téměř 150 tisíci korunami za to, že některé obří květináče stojí navíc v památkové rezervaci. I ty musí pryč.

Že by přibylo pár kousků na zmiňovaném "hřbitově"? "Věřím, že se nám podaří projekt změnit do takové podoby, která splní svůj cíl snížení imisí a zároveň vyhoví našim občanům," doufá zástupce starosty Prahy 5 Jaroslav Nedvěd.

Mluvčí Kratochvílová ho doplňuje: "Radnice jedná o všech reálných variantách, ovšem stále jsme vázáni podmínkami dotačního titulu." Zda je variantou prodej květináčů, jejich pronájem, či likvidace, nechtěla upřesnit.

Na otázku, kolik stojí transport jednoho květináče, Kratochvílová odpověděla, že "záleží na vzdálenosti a typu přesunu. Zdali je plánovaný, či havarijní. Nelze to paušalizovat." Nicméně na konci minulého týdne agentuře ČTK sdělila, že zatím ještě transporty pokrývají peníze z rozpočtu akce.

Celá zakázka, včetně osazení zelení a transportů, stála přes 20,6 milionu korun, přičemž zhruba devadesát procent jde z kasy Evropské unie. 

Předchozí vedení jednalo neuvážlivě

Je fér uvést, že nynější politická sestava ve vedení Prahy 5 v podstatě pouze odnáší neuvážená rozhodnutí svých předchůdců. Projekt snížení emisí a žádost o evropské peníze odstartovala ještě rada bývalého starosty Milana Jančíka.

Loni v srpnu, kdy už byly betonové květníky v ulicích, pak Jančíkův nástupce Radek Klíma řekl, že původní projekt alespoň přepracovali do přijatelné podoby.

"Například se nám podařilo prostřednictvím výběrového řízení snížit náklady na více než polovinu původně plánované částky. Vzhledem k přislíbené dotaci v maximální možné výši dané zákonem, tedy 90 procent nákladů krytých ze zdrojů EU, by byla škoda od projektu ustoupit," hájil v létě kroky radnice Klíma. Ne dlouho, v polovině října ho odvolalo zastupitelstvo a nahradil ho Miroslav Zelený.

Nedostatek odvahy místních politiků je zřejmý právě u lihovaru. "Pro mě je to zcela nepochopitelné selhání smíchovských radních v tom smyslu, že nenalezli dostatek rozumu a síly, aby zrušili celý projekt a vrátili evropskou dotaci," diví se architekt Burian.

A není sám. "Jenom kvůli tomu, že radnice neví, jak obhájit zbytečnou investici, my tu budeme žít mezi takovými kontejnery," píše čtenář MF DNES Jakub Sedláček a v tomto duchu i další obyvatelé Prahy 5.

Autor:


Nejčtenější

Dynamo - Slavia 2:0, Liga mistrů je pryč, hosty čeká pohár číslo dvě

Arťom Besedin z Dynama Kyjev překonává slávistického brankáře Ondřeje Koláře v...

Fotbalisté Slavie se do Ligy mistrů neprobojují. V kvalifikaci končí na prvním soupeři, v odvetě 3. předkola na...

Do průvodu Prague Pride se zapojily tisíce lidí. Zábava pokračuje na Letné

Průvod Prague Pride (11. srpna 2018).

Duhovým průvodem v sobotu vyvrcholil festival leseb, gayů, bisexuálů a transsexuálů (LGBT) Prague Pride. Účastníci se...Tvrdík spílá UEFA: Surkis by měl odstoupit, sudí zápasy hrubě ovlivnili

Jaroslav Tvrdík na tiskové konferenci fotbalové Slavie k příchodu nových hráčů

Šéf slávistických fotbalistů Jaroslav Tvrdík těžce nesl vyřazení v 3. předkole Ligy mistrů na hřišti Dynama Kyjev...

Už vím, proč Dynamo nedostává góly, řekl Trpišovský. Víc hodnotit nechtěl

Slávista Stanislav Tecl se snaží uniknout obránci Tamási Kádárovi z Dynama...

Polský asistent rozhodčího Golis nejprve pečlivě zohlednil ofsajdové postavení slávisty Deliho, kvůli kterému neuznal...

V kraji už se žádného majetku nedotknu, uvedl manžel hejtmanky Jermanové

Středočeská hejtmanka Jaroslava Pokorná Jermanová se svým manželem Jakubem na...

Manžel středočeské hejtmanky Jaroslavy Pokorné Jermanové v pondělí veřejně slíbil, že se už nedotkne žádného majetku...

Další z rubriky

VIDEO: Dívka se propadla pod letenské kyvadlo, uvázla v odvětrávací šachtě

Dívka se propadla pod letenské kyvadlo

Ve čtvrtek brzy ráno zasahovala policie u kyvadla na pražské Letné. Mladá dívka se propadla do několik metrů hluboké...

Dopravní podnik v Praze od září změní jízdní řád a přidá zastávky

Ilustrační snímek

Dopravní podnik od začátku září zavede změny provozu linek městské hromadné dopravy. Změny se tak dotknou tramvají,...

VIDEO: Páskou i vizitkou. Takto řidiči na letišti mění SPZ, parkují zdarma

Řidiči někdy zakrývají celé číslo, například vizitkou. (16.8.2018)

Někteří řidiči používají nelegální způsob, jak ušetřit za parkování na Letišti Václava Havla. Aby se vyhnuli placení...

Naučte se cizí jazyk během mateřské. Snadno a bez učebnice
Naučte se cizí jazyk během mateřské. Snadno a bez učebnice

Domluvit se anglicky nebo francouzsky, než půjde vaše dítě do školy? Za dva nebo tři roky se to opravdu dá zvládnout. Akorát zapomeňte na způsob, jak jste se učila jazyky ve škole. Možná vám totiž vyhovuje úplně jiný typ učení.

Najdete na iDNES.cz