Někteří ministři bydlí v sídlech šlechticů. Stát zvažuje přesun úřadů

  8:23
Stát uvažuje o stěhování ministerstev do modernějších budov. Jedním z návrhů, kam by se ministři měli přesunout, je okolí holešovického nádraží. Neví se však, co bude s historickými objekty, ve kterých byli ministři dosud.

Pražský hrad, netradičně viděný od severu. V rozlehlé budově s okrovou fasádou sídlí ministerstvo obrany. (8. listopadu 2016) | foto:  František Vlček, MAFRA

V místech, kde se příslušníci modré krve společensky bavili, dnes cvakají počítačové klávesnice a zvoní telefony. Z historických objektů, které mnohdy bývaly paláci šlechticů, by se však ministři i se svými úředníky mohli přesunout do nových budov v zamýšlené vládní čtvrti.

Magistrát hlavního města nyní státu kvůli jeho záměrům doporučuje pozemky okolo holešovického nádraží. Tam by měly vyrůst moderní stavby, do nichž by se přestěhovala ze současných historických objektů minimálně část ministrů. Možným přesunem tisíců státních pracovníků se aktuálně zabývá Úřad pro zastupování státu ve věcech majetkových.

„O výstavbě takové čtvrti se uvažuje už od začátku 20. století. A nebyl bych proti. Některé úřady by se mohly odsunout na vnější okraj centra města,“ říká Petr Kučera, architekt věnující se historii Prahy. S tím souhlasí i historik architektury Zdeněk Lukeš.

Vhodné by podle nich bylo přesunout resort financí z Malé Strany a ministerstvo pro místní rozvoj ze Staroměstského náměstí. „Progresivní moderní budovy by těmto ministerstvům slušely již z podstaty,“ míní Kučera.

Dalším z adeptů na přesun může být i sídlo resortu obrany. „Kdysi se uvažovalo, že by ministerstvo obrany opustilo budovu bývalé kadetní školy na Hradčanech. Pro resort by vznikl nový objekt na okraji města. Úřední budova se pak měla předělat na hotel,“ popisuje Lukeš. Celá věc však nakonec vyzněla do ztracena.

A právě přetvořit uvolněné prostory historických budov na byty je jeden z návrhů státu, jak zajistit, aby objekty nezely prázdnotou. To by však šlo jen u historicky méně cenných budov, u ostatních by byl problém kvůli jejich mnohdy mimořádné hodnotě a památkové ochraně.

Proto se nabízí možnost udělat z domů galerie a muzea. Jenže takových budov je v metropoli příliš mnoho na to, aby v každé z nich mohlo být vystaveno umění.

Jsou však ministerstva, která by se podle oslovených odborníků neměla stěhovat nikdy. Konkrétně jde o resort kultury, jenž je v Nostickém paláci na Maltézském náměstí nedaleko Kampy. Druhým úřadem, který by měl podle architektů zůstat ve své tradiční budově, je ministerstvo zahraničí sídlící v Černínském paláci na Hradčanech.

Oba resorty by dle Lukeše a Kučery měly ze své podstaty sídlit v reprezentativním historickém paláci v centru města, aby tím působily na zahraniční návštěvy a prezentovaly českou kulturu.

„Ministerstva paláce zachránila“

Historik architektury Richard Biegel si zase myslí, že by se neměla stěhovat žádná ministerstva. „Že má ministerstvo kamenný palác, znamená, že ho bereme vážně a jeho role je důležitá. Jakmile se stěhuje do anonymních administrativních objektů, tak je to anonymní úřad. Což historicky ministerstva nebyla,“ tvrdí Biegel. Naopak podle něj ministerstva šlechtické paláce zachránila před pustnutím, kterého by se nejspíš dočkaly, kdyby zůstaly prázdné.

V začátcích první republiky totiž řada budov neměla využití. Tehdy se z Klementina stala Národní knihovna, z Michnova paláce se zrodil Sokol a Černínský palác byl přestavěn pro účely ministerstva zahraničí. Takové využití budovu zachránilo a ona zase dodala instituci důstojnost.

Ministerské paláce

Ministerstvo kultury
Barokní stavba na Malé Straně je kulturní památkou. Palác vznikl v 17. století na místě dřívější zahrady a zbořených domů. Objekt byl v majetku šlechtického rodu Nosticů až do roku 1945. Dodnes je tam původní Nostická knihovna čítající na 14 tisíc svazků.

Ministerstvo obrany
Budova na Hradčanech stojí v místech bývalého městského opevnění. Postavena byla na konci 19. století a až do vzniku samostatného Československa sloužila jako vojenská škola. Školou byla i v průběhu 20. století. Po roce 1968 budovu obsadila sovětská armáda, jejímž sídlem se stala na dalších dvacet let. Až po revoluci v roce 1989 připadla ministerstvu obrany.

Ministerstvo pro místní rozvoj
Dům na severní straně Staroměstského náměstí vyrostl na začátku 20. století. Jeho autorem byl Osvald Polívka, průkopník secesní architektury. Původně šlo o sídlo První pražské pojišťovny.

Ministerstvo financí
Jelikož mělo ministerstvo financí mnoho úředníků, koupil stát na jaře roku 1921 klášterní komplex Ústavu anglických panen. Objekt stál 7 milionů prvorepublikových korun. Vnitřek kláštera byl zrekonstruován, původní barokní styl byl sladěn s prvky art deco.

Ne pro všechny úřady však bylo snadné nalézt vhodné prostory. Proto nakonec stát rozhodl o zavedení takzvané daně z oken. Majitelé nevyužitých velkých paláců nezvládali vysokou daň platit a museli své budovy pronajímat republice.

U zmíněného Černínského paláce stojí podle Kučery za zmínku ještě jedna zajímavost. „Humprecht Jan Černín ho nechal stavět jako jakousi konkurenci královského paláce na Pražském hradě, stejně jako předtím Valdštejn v případě svého paláce. Císaři Leopoldovi I. se budova opravdu nelíbila, a nazýval ji proto konírnou,“ popisuje architekt.

Stát však některé paláce pro svá ministerstva nechal také vystavět. Příkladem jsou obří stavby na pravém břehu Vltavy v centru metropole. Dnes v nich sídlí resorty dopravy, průmyslu a obchodu a zemědělství. Myšlenka udělat v Praze vládní čtvrť, kde by stála ministerská sídla, není v metropoli novinkou. S nápadem přišli během druhé světové války nacisti.

Kvůli tomu se měla nepředstavitelně proměnit lokalita okolo nádraží v Bubnech. Tam mělo stát nové německé administrativní centrum. Místo toho leží dnes tato plocha ladem, v místě platí stavební uzávěra. Nápad na přesun úředníků se několikrát objevil i v porevoluční historii. Zvažovalo se přestěhovat ministerstvo pro místní rozvoj do Nových Butovic či na Jižní Město.

Kanceláře pro úředníky se později také zvažovaly u Kongresového centra vedle Nuselského mostu nebo v Letňanech. Ze všech zvažovaných přesunů na zmíněná místa však dosud vždy sešlo.

Šebo: Rodiče neočkovaných dětí jsou zločinci, černý kašel je pro kojence smrtící

  • Nejčtenější

Po napadení v autoservisu v Řepích zemřel muž, druhého policisté zadrželi

18. dubna 2024  14:38,  aktualizováno  14:55

Pražští policisté vyšetřují případ napadení v autoservisu v Řepích. „Na místě byl zadržen jeden...

Na důstojný život je potřeba 45 tisíc, v Praze ještě víc, vypočetla platforma

16. dubna 2024  16:33

Minimální důstojná mzda pro rok 2023 činila 47 718 korun hrubého v Praze, 45 573 korun hrubého mimo...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Plzeň - Slavia 1:0, šlágr rozhodl v závěru Šulc, hosté po týdnu spadli z čela

14. dubna 2024  17:09,  aktualizováno  19:59

Zásadní zpráva ze šlágru fotbalové ligy z Plzně, kde se představila první Slavia: největší radost...

Kladno - Vsetín 7:2. Druhé vítězství Rytířů v baráži, kanonádu domácích zahájil Jágr

18. dubna 2024  17:45,  aktualizováno  21:55

Druhé vítězství pro Kladno a střelecký rekord pro legendu. Domácí porazili ve druhém utkání...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Nesvítilo se tam, řekl policistům muž, který se vloupal do domu střelce z fakulty

18. dubna 2024  11:51

Po čtyřměsíčním pátrání policie zadržela muže podezřelého z vloupání do dvou domů v Hostouni na...

Správu Pražského hradu povede ekonom Vyhnánek, bývalý náměstek primátora

19. dubna 2024  10:18

Správa pražského hradu v pátek oznámila jméno nového ředitele. Stane se jím dosavadní ředitel...

Diář petrolheada: Do Kolína na mercedesy, do Poděbrad za švarnými Italkami

19. dubna 2024

Navzdory chladnému počasí, které má panovat, je nadcházející víkend akcemi prosycenými vůní benzínu...

Kapitán Smoleňák: A máte příběh pro Netflix! Džegrův gól nás povzbudil

18. dubna 2024  22:12

Hráči na kladenské střídačce euforicky vyskočili, stadion vibroval a kotel nadšeně zpíval: My chcem...

Kladno - Vsetín 7:2. Druhé vítězství Rytířů v baráži, kanonádu domácích zahájil Jágr

18. dubna 2024  17:45,  aktualizováno  21:55

Druhé vítězství pro Kladno a střelecký rekord pro legendu. Domácí porazili ve druhém utkání...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Náhle zemřel zpěvák Maxim Turbulenc Daniel Vali, bylo mu 53 let

Ve věku 53 let zemřel zpěvák skupiny Maxim Turbulenc Daniel Vali. Letos by se svou kapelou oslavil 30 let na scéně....

Sexy Sandra Nováková pózovala pro Playboy. Focení schválil manžel

Herečka Sandra Nováková už několikrát při natáčení dokázala, že s odhalováním nemá problém. V minulosti přitom tvrdila,...

Charlotte spí na Hlaváku mezi feťáky, dluží spoustě lidí, říká matka Štikové

Charlotte Štiková (27) před rokem oznámila, že zhubla šedesát kilo. Na aktuálních fotkách, které sdílela na Instagramu...

Vykrojené trikoty budí emoce. Olympijská kolekce Nike je prý sexistická

Velkou kritiku vyvolala kolekce, kterou pro olympijský tým amerických atletek navrhla značka Nike. Pozornost vzbudily...

Rohlík pro dítě, nákup do kočárku. Co v obchodě projde a kdy už hrozí právník?

V obchodech platí pravidla, která občas zákazník nedodržuje. Někdy se navoní parfémem, aniž by použil tester, nebo...