Ilustrační snímek

Ilustrační snímek | foto: Profimedia.cz

Stejné úřednice, jiný úřad: Pražany zmátly změny ve vyplácení dávek

  • 0
Lidé, kteří si chodí pro sociální dávky, jsou od pondělí často zmateni. Od začátku letošního roku se totiž o všechny sociální dávky starají místo radnic úřady práce. Mnozí klienti si změny ani nevšimli, chodí dál ke "svým" referentkám. Těm se na dveřích jen změnily cedulky.

U dveří, které vedou na radnici Prahy 5 k pobočce úřadu práce, postává postarší strážný. Má uniformu a trochu zmožený výraz. Ne snad z přemíry práce nebo konfliktů, jen nemá do čeho rýpnout.

Kam jít pro sociální dávky

Praha 1
Šafaříkova 557/14, Vinohrady

Praha 2
Šafaříkova 557/14, Vinohrady

Praha 3
Seifertova 559/51, Žižkov

Praha 4
Táborská 376/40, Nusle

Praha 5
nám. 14. října 1381/4, Smíchov

Praha 6
Jugoslávských partyzánů 1089/15, Dejvice

Praha 7
nábř. Kpt. Jaroše 1000/7, Holešovice

Praha 8
U Meteoru 676/8, Libeň

Praha 9
Sokolovská 324/14, Vysočany

Praha 10
Vršovická 1429/68, Vršovice

Praha 11
Bohúňova 1553/2, Chodov

Praha 12
Čechtická 758/6, Kamýk

Praha 13
Sluneční náměstí 2580/13, Stodůlky

Praha 14
Gen. Janouška 844/18, Černý Most

Praha 15 a 22
Boloňská 487/1, Horní Měcholupy

Praha 16
náměstí Osvoboditelů 732, Radotín

Praha 17
Bendova 1121/5, Řepy

Praha 18
Bechyňská 639, Letňany

Praha 19
Železnobrodská 764, Kbely

Praha 20
Jívanská 635/6, Horní Počernice

Praha 21
Staroklánovická 260, Újezd nad Lesy

Občas iniciativně navede klienty ke správným dveřím, čímž jeho dopolední služba chabě graduje.

A desítka příchozích, kteří postávají přede dveřmi, v klidu čeká, až na ně dojde řada. "Jediné, co mě otrávilo, je nefunkční výdej lístků. Pořadí si tak určujeme podobně jako v čekárně u doktora," prohodí žena s copem, která si na úřad práce poprvé přišla pro doplatek na bydlení.

Párkrát přešlápne a už může vejít do dveří. Čekání netrvalo déle než patnáct minut.

"Samozřejmě pracuje každý, kdo má ruce a nohy. Ale je to naše standardní opatření - nejvíc práce máme vždycky první tři pracovní dny v měsíci," říká ředitel pobočky úřadu na Smíchově Mario Faturík.

Lidé často zazmatkovali

Faturíkovi podřízení mají teď na starosti nejen například vyřizování rodičovské, ale všech dávek pomoci v hmotné nouzi (příspěvek na živobytí, doplatek na bydlení, mimořádná pomoc), dávek pro zdravotně postižené a příspěvku na péči.

I když lidé věděli, že je od ledna čekají změny, stejně někteří zmatkovali. "Říkali, že mám jít na úřad práce. A teď mě posílají na sociálku jako dřív," láteří upovídaná žena s malým dítětem, kterou čeká cesta ze Štefánikovy ulice na náměstí 14. října. Rozhodně v úterý nebyla první a určitě ani poslední.

I zaměstnance úřadů práce čekají perné dny. "Dostali jsme agendu, již by mělo dělat dvacet lidí, ale přidali nám jich šest. Možná budeme pracovat i mimo úřední hodiny, abychom všechno zvládli. Budeme se ale snažit, aby to veřejnost nepocítila," říká ředitelka úřadu v Praze 10 Božena Králová.

Krása: Systém je uspěchaný

Jen na jejím úřadě čeká zhruba pět tisíc zájemců, kteří si v lednu musí požádat o příspěvek na mobilitu. Jen pro ně proto vyčlenili několik speciálních pracovníků.

To sice Václav Krása, předseda Národní rady osob se zdravotním postižením, může jen pochválit, přesto má obavy.

"Celý systém je uspěchaný a nepřipravený. Už teď mám informace o chaosu, který na některých úřadech panuje," líčí Krása, který se bojí i toho, že úřady nejsou vždy bezbariérové a chybějí jim i místa pro parkování handicapovaných.

,