Ředitel krajského úřadu Středočeského kraje Zdeněk Štětina (vpravo) a hejtman...

Ředitel krajského úřadu Středočeského kraje Zdeněk Štětina (vpravo) a hejtman kraje Josef Řihák | foto: Krajský úřad Středočeského kraje

Kritizovaný exšéf hejtmanství dostal na starosti krajský dům seniorů

  • 1
Ještě nedávno kritizovalo vedení Středočeského kraje Zdeňka Štětinu za to, jak vede krajský úřad. Stejné vedení rozhodlo o tom, že se Štětina stane ředitelem Domova ve Velvarech, který je příspěvkovou organizací kraje.

Vedení Středočeského kraje pokračuje ve hře "škatule, škatule, hejbejte se", v rámci které úředníci kraje získávají místa v organizacích podřízených kraji.

"Podpořili jsme návrh výběrové komise, která určila jako nejlepšího pana Štětinu," uvedla radní Jiřina Fialová z KSČM s tím, že nikdo neměl proti této volbě námitky.

Fialová i hejtman Josef Řihák z ČSSD přitom v minulosti Štětinu kritizovali za to, jak krajský úřad řídil. 

"Jeho rezignaci docela vítám, spousta lidí byla nespokojených s tím, jak pan Štětina úřad řídil," prohlásila po jeho konci například radní Jiřina Fialová.

Štětina rezignoval 4. března, a to, že po několika týdnech přechází šéfovat jinam, Fialové ani Řihákovi nevadí.

"V domově důchodců si spíš odpočine," prohlásil hejtman, podle kterého byl  Štětina na krajském úřadě člověkem na svém místě a chyby v jeho práci vycházely z "únavy materiálu".

Některé krajské přesuny

Petr Hostek – dřívější ředitel krajského úřadu zasedl do křesla ředitele benešovské nemocnice.
Šárka Alexa – bývalá ředitelka krajské Středočeské turistické a informační služby přešla na místo ředitelky Regionálního muzea v Jílovém u Prahy. Kvůli účinkování na kraji je obviněna z porušení zákona.
Johana Novotná – bývalá vedoucí sekce veřejných zakázek na kraji byla následně ekonomickou náměstkyní kolínské nemocnice.
Berill Mascheková – bývalá mluvčí kraje za Davida Ratha dostala mandátní smlouvu na propagaci kraje. Kvůli práci na kraji je stíhána policií.

Otázka je, za jakých okolností se Zdeněk Štětina ředitelem velvarského domova stal a zda toto místo nebylo pro něj dopředu připravené.

MF DNES měla už v době jeho rezignace na kraji informace o tom, že se s ním počítá na post ředitele jednoho z krajských domovů důchodců. Nebylo jen jasné, který domov to bude.

Místo ve Velvarech bylo volné, protože ředitelka  Etela Urbanová se rozhodla už loni v prosinci, že skončí. Původně měla odejít k 28. únoru, jenže z kraje jí zavolali, aby ještě nekončila.

"Zavolali mi, jestli bych byla ochotná ještě měsíc ve funkci zůstat, protože prý ve výběrovém řízení nikoho nevybrali," popisuje okolnosti Urbanová.

MF DNES se na Středočeském kraji zajímala o to, jak to s výběrovém řízením bylo. Mluvčí kraje Nicol Mertinová nejdříve sdělila, že výběrové řízení bylo vyhlášeno 5. března a bylo prodlouženo do 24. března údajně kvůli nefungující úřední desce.

Samotný Štětina tvrdí, že si podal přihlášku 19. března a odmítá, že by o jeho přesunu do Velvar bylo jasno už v době, kdy rezignoval na místo ředitele krajského úřadu.

"Do podání přihlášky jsem s nikým o takovém místě nejednal, nevěděl jsem, jestli budu jmenován ředitelem Domova ve Velvarech, proto jsem se přihlásil do více výběrových řízení," podotkl s tím, že má na místo ve Velvarech má potřebné schopnosti i zkušenosti.

Na hejtmanství byl Zdeněk Štětina kritizovaný například za to, že na práci pro kraj uzavřel smlouvy se svou přítelkyní. Stejně tak podepsal dodatek ke smlouvě s bezpečnostní agenturou, která hlídá kraj a v níž jeho přítelkyně pracuje.

Kdo byli jeho "konkurenti" v boji o místo ředitele Domova ve Velvarech, není zatím jasné, stejně jako není jasné, proč se výběrová komise rozhodla právě pro exředitele krajského úřadu. MF DNES si odpovědi na tyto otázky vyžádala od mluvčí kraje.

,