Takový obrázek lidé v Neratovicích nejspíš už brzy neuvidí. (Ilustrační snímek)

Takový obrázek lidé v Neratovicích nejspíš už brzy neuvidí. (Ilustrační snímek) | foto: František Vlček, MAFRA

Neratovice chtějí vyhlášku, která zakazuje pití alkoholu na veřejnosti

  • 2
Občané Neratovic si stěžují, že je lidé opíjející se na ulicích obtěžují. Město proto navrhuje zavést novou vyhlášku, která by pití na veřejnosti více omezila. Podobné nařízení platí i v jiných středočeských městech, ne všude ale funguje.

U prodejny Albert v Neratovicích se denně scházejí skupinky lidí, kteří tu píjí alkohol. V podnapilém stavu pak obtěžují své okolí. To by mohlo brzy skončit. Zastupitelé města se totiž na dnešním jednání budou zabývat novou vyhláškou, jež rozšíří zákaz konzumace alkoholu na veřejnosti.

Vyhláška ve městě sice platí několik let, ale stále se nedaří očistit problematická místa od opilců.

Kde je zakázáno pít veřejně alkohol

Nejčastěji na místech, jako jsou náměstí, okolí železničních či autobusových nádraží, prostranství před obchody, školami, školkami a úřady, dětská hřiště, městské parky, ulice.

Výjimkami, na které se vyhláška nevztahuje, jsou zahrádky a předzahrádky restaurací a slavnosti, které pořádá město, kraj nebo různé organizace či obchodní společnosti, spolky nebo i politické strany.

Týká se to například vinobraní či oslav konce roku.

"Na základě podnětu od veřejnosti a městské policie bychom proto chtěli rozšířit omezení i na další lokality," uvedla starostka Lenka Mrzílková. Zákaz požívání alkoholu zatím platí především na dětských hřištích a v jejich okolí či v blízkosti základních škol.

"Nově by se týkal právě prostranství u prodejny Albert, hlavního náměstí, okolí mateřských škol i společenského domu či domova pro seniory," vypočítává starostka.

„Nechceme omezovat slušné lidi, kteří si třeba chtějí udělat piknik u řeky. Proto omezení platí jen na místech, kde konzumace alkoholu obtěžuje nebo pohoršuje,“ dodává Mrzílková.

Podobnou vyhlášku přijali také v dalších středočeských městech - například v Mladé Boleslavi, Berouně, Kralupech nad Vltavou nebo v Kladně.

"I když zahrnuje rozsáhlé množství míst, podle mého moc účinná není," přiznává primátor Kladna Dan Jiránek.

Zabavení alkoholu nepomůže, opilci si obratem seženou nový

Podle něj městská policie pijany z místa vyvede a může jim alkohol zabavit. "Zdálo by se, že to bude největší trest, ale na ně to neplatí," říká Jiránek. Opilci si na lahev či krabici s vínem znovu vyžebrají peníze.

Pokud někdo vyhlášku poruší, může dostat pokutu až 30 tisíc korun. Jelikož jde ve většině případů o bezdomovce, nemá podle názoru některých radnic smysl pokuty rozdávat.

"Městská policie má nástroj, jak lidi z místa, jehož se zákaz týká, fyzicky vyvést," vysvětluje pracovník Městského úřadu v Kralupech nad Vltavou, který nechtěl zveřejnit jméno.

Policisté podle něj raději bezdomovcům domlouvají. Přesto se informace o zákazu pití po městě rychle rozkřikly a počet problematických míst se od loňského roku snížil.

Naopak v Nymburce, Kutné Hoře nebo Mělníku žádnou vyhlášku, která by na veřejnosti zakazovala pití alkoholu, nemají a prozatím ji ani nechystají.

"I když máme ve městě místa, kde se houfují opilci, zásadní problém v tom nevidím," tvrdí starosta Mělníku Ctirad Mikeš.

"Navíc když zavedete vyhlášku, musíte pak udělovat výjimky. Zákazy se nevztahují třeba na slavnosti města, vinobraní nebo na oslavy silvestra. Říkám, že vyhláška má být jednoduchá, flexibilní, ale bez výjimek. Protože ty pak potvrzují pravidlo," dodává Mikeš.