Ilustrační snímek.

Ilustrační snímek. | foto: Zdeněk Němec, MAFRA

Začalo propouštění strážníků bez maturit, někteří chystají žalobu

  • 291
V pondělí dostali výpověď první pražští strážníci, kteří si nestihli doplnit maturitu do konce roku 2015. Část z nich s postupem nesouhlasí, protože nebudou po dobu výpovědní lhůty pobírat náhradu platu. Kvůli chybějící maturitě navíc nesmějí během výpovědní lhůty pracovat.

Celkem se podle vedení městské policie jedná o 84 strážníků.

„Ti, kteří budou propuštěni, nedostanou po rozvázání pracovního poměru ani korunu. Zaměstnavatel jim dokonce vyhrožuje, že nebude po dobu výpovědní lhůty platit ani sociální a zdravotní pojištění,“ tvrdí Richard Krbek, prezident Svobodných odborů samosprávy, které jsou jednou z pěti odborových organizací městské policie.

Strážníci podle něj nemohou za to, že zákonodárci rozhodli o povinnosti mít maturitu. Proto překážka v práci nevznikla na jejich straně a neměli by být ani penalizováni.

„Ti lidé uzavírali smluvní vztah se zaměstnavatelem v době, kdy tu maturitu mít nemuseli. A ten vztah nebyl nikdy změněn,“ myslí si Krbek. Se stížností se proto někteří strážníci obrátili na ministerstvo práce a sociálních věcí. To se k věci zatím nevyjádřilo.

Podle vedení městské policie ale nesplnili zaměstnanci povinnost stanovenou zákonem, a proto způsobili překážku v práci oni. A to i přes to, že byli na povinné maturity opakovaně a v předstihu upozorňováni.

„Těmto strážníkům tedy nelze objektivně přidělovat práci, a je zcela nelogické, aby jim byl poskytován plat,“ uvádí mluvčí městské policie Irena Seifertová.

„Přijde mi zcela paradoxní, že bychom měli vyplatit zaměstnancům, kteří si nebyli schopni za sedm let doplnit zákonem stanovenou povinnost, částku přesahující deset milionů korun. Vždyť přece hospodaříme s veřejnými prostředky,“ dodává ředitel pražské městské policie Eduard Šuster. Podle něj by šlo o neoprávněné proplácení náhrad platů.

Pro všechny stejným metrem

Někteří městští policisté chtějí navíc na podmínky výpovědi podat žalobu. „Podle nás je diskriminační ta výjimka, která říká, že mohou u městské policie zůstat strážníci bez maturity, kterým bylo k 1. 1. 2009 pětačtyřicet let a kteří splnili tři zkoušky z odborné způsobilosti. Proto chceme, aby byla výjimka zrušena,“ říká iniciátor žaloby Karel Sedláček z Roudnice nad Labem.

Připojit se k němu prý chce zhruba 150 strážníků z celé republiky. „S povinností mít maturitu problém nemáme. Ať to ale platí pro všechny,“ vysvětluje Sedláček a dodává, že k takovému zvýhodňování není důvod. „To, že bylo někomu 45 let a měl za sebou tři zkoušky, neznamená, že odsloužil u městské policie víc let než někdo jiný,“ myslí si strážník.