VIDEO: Zámek přestavěli na ubytovnu. Renomovaný architekt se zhrozil

  11:01aktualizováno  11:01
V Libodřicích na Kolínsku přestavěl nový majitel barokní zámeček na ubytovnu pro seniory. Názory na způsob rekonstrukce se liší, i když stavba nebyla památkově chráněna. Starosta obce ani odbor výstavby města Kolín s výsledkem rekonstrukce problém nemají, architekt však ano.

„Vlastník nechal vyprojektovat úpravy. Dům není kulturní památkou, takže projekt nakreslil architekt a firma to provedla podle projektu. Vše je dodržené a bude se brzo kolaudovat,“ komentoval stavbu Stanislav Studnička, vedoucí odboru výstavby města Kolín.

V Libodřicích jsou obecně s domem spokojeni, na sociálních sítích to však kontroverzní stavba schytává. K domu se vyjádřil třeba i cestovatel Dan Přibáň, který je známý zejména díky dobrodružným expedicím v trabantech. 

„To, že vždy staré zanikalo a nové se rodilo, je známá věc, ale s dobou polystyrenoplastovou dnes staré zaniká a odporné se rodí,“ vyjádřil se Přibáň.

Zhrozil se také historik architektury a odborný publicista Zdeněk Lukeš, který srovnává rekonstrukci budovy s opravou základní školy v Kamenných Žehrovicích u Kladna

„Je to strašné. Skutečně něco tak hrozného jsem dlouho neviděl, naposledy přestavbu školy. Tohle je ještě snad horší a svědčí to o naprosté necitlivosti. Dům stačilo nějak decentně opravit,“ komentoval architekt.

Na zachování historické podoby nebyly peníze

Majitele rekonstruované budovy však hájí starosta Libodřic Jiří Baško, podle něj je jakákoliv přestavba lepší než to, jak byla původně budova řešena. 

„Rekonstrukce je (majitele) stála dost peněz z vlastních zdrojů. Jako zastupitelstvo a lidi z Libodřic jim fandíme, protože obec by na to v životě neměla peníze,“ řekl.

Zámek v průběhu času

To potvrzuje i majitel Tomáš Nerušil. Ten tvrdí, že by dům bez jejich pomoci a rekonstrukce spadl. Na zachování podoby objektu, jehož základy pochází již z 15. století, neměl peníze. 

„Přemýšleli jsme nad tím, ale bylo by to finančně tak nákladné, že jsme přistoupili k tomu to zrekonstruovat tak, aby to bylo funkční,“ sdělil Nerušil s tím, že opravu financovali postupně z peněz, které si vydělávali.

První zmínka o Libodřické tvrzi je z roku 1489 a sloužila jako panské sídlo. Tomuto účelu přestala sloužit v roce 1615 a až v roce 1638 se dočkala opravy.

Původní tvrz přestavil Jan Michal Althan kolem roku 1750 na zámek, který se stal sídlem lesního úřadu a získal tak podobu, kterou narušila až rekonstrukce nového majitele.

Zámek v Libodřicích na Kolínsku majitel přestavěl na ubytovnu.

Zámek v Libodřicích na Kolínsku majitel přestavěl na ubytovnu.

Mapy poskytuje Freytag&Berndt, aplikaci PhoneMaps stáhnete zdarma pro iOS i Android.

Autoři: ,

Nejčtenější

Nebránil se, jen slabě dýchal, popisují svědci smrtelné napadení v autobusu

Policie vyšetřuje střelbu u smíchovského nádraží (13.3.2018)

Brutální a zbytečné, tak během hlavního líčení v jednací síni Městského soudu v Praze popsali svědci březnové napadení...

V Letech u Prahy hořel sklad odpadu, hasiči požár likvidovali 21 hodin

Požár haly v Letech u Prahy je vidět na kilometry daleko. Kouř je cítit až v...

Téměř 21 hodin likvidovali hasiči v Letech u Prahy požár haly se 600 tunami elektroodpadu určeného k recyklaci. Zápach...

Indický herec obvinil kavárnu v Praze z rasismu. Nedorozumění, hájí se podnik

Indický komik Vir Das

Indický komik Vir Das, který se proslavil v Bollywoodu, obvinil na Twitteru pražskou kavárnu Café Café z rasismu....

Vlak srazil u Černošic nezletilou dívku se sluchátky, trať do Plzně stála

U Černošic srazil rychlík na železničním přejezdu nezletilou dívku. (6....

Krátce před sedmou hodinou srazil na trati z Prahy do Plzně vlak nezletilou dívku. Kvůli smrtelné nehodě byl přerušen...

Barrandovské terasy sežrala rez tak, že to překvapilo i architekty

Rekonstrukce Barrandovských teras se opozdí kvůli rozsáhlým pracím na...

Průběh rekonstrukce funkcionalistické budovy Barrandovských teras a výstavbu hotelového komplexu v jejím okolí...

Další z rubriky

Armáda spásy má pro bezdomovce v Praze 350 lůžek, v ulicích rozdá deky

Armáda spásy představila nově zrekonstruovanou noclehárnu pro muže v pražských...

Charitativní organizace Armáda spásy připravila své noclehárny na zahájení zimního provozu. Možnost přespání může...

Taxikáři šli pěšky k vládě protestovat proti Uberu, skončili předčasně

Necelé dvě stovky taxikářů blokují kvůli stávce pražskou magistrálu ve...

Pražští taxikáři uspořádali protestní pochod proti poskytovatelům alternativních taxislužeb jako jsou Uber nebo Taxify....

Magistrát nechá za 230 milionů opravit park na Karlově náměstí v Praze

Vizualizace podoby Karlova náměstí po rekonstrukci

Pražský magistrát nechá za 230 milionů korun opravit park na Karlově náměstí. Ošetřeny budou stromy, vznikne síť cest a...

Najdete na iDNES.cz