Čtyřiatřicet japonských dětí z města Namie, které muselo být kvůli loňské

Čtyřiatřicet japonských dětí z města Namie, které muselo být kvůli loňské havárii v jaderné elektrárně Fukušima natrvalo evakuováno, tráví dvanáct dnů v České republice. | foto: Radek Cihla, MAFRA

Děti z japonské Fukušimy jsou na návštěvě v Česku, poznávají i památky

  • 44
Přes čtyřicet mladých Japonců z oblasti, kterou loni zasáhla havárie jaderné elektrárny Fukušima, tráví čas v Olivově léčebně v Říčanech. Jezdí na výlety po regionu. Při návštěvě Japonska je do České republiky pozval na návštěvu ministr zahraničí Karel Schwarzenberg.

Žily ve městě, do něhož se nyní kvůli radioaktivitě nesmí. Nanejvýš tak posbírat pár svých věcí a rychle pryč. Třiačtyřicet japonských dětí, které jsou teď na pozvání české vlády na návštěvě v Česku, pochází z dvacetitisícového městečka Namie z prefektury Fukušima, které bylo po výbuchu tamní jaderné elektrárny evakuováno.

Nyní bydlí v provizorních domcích různě po Japonsku. Některé s rodinou. Jiné pouze s příbuznými, kteří tragédii přežili.

Řidiče autobusu, který děti vozí na výlety po středních Čechách, překvapilo, jak vzorně se chovají. "Za celou dobu žádný nepořádek, potrhané síťky nebo odpadky. Každé ráno mě děti pozdraví, pak se slušně rozloučí. S českými jsou nesrovnatelné," říká zkušený šofér a startuje autobus. Za dvacet minut staví u hvězdárny v Ondřejově na Praze-východ.

Mezi domy tu nemáte mezery, divily se děti

A jak děti z Japonska poznávají Česko? "Chutná mi české maso a lentilky," odpovídá mi při procházce po areálu největší české observatoře jeden z chlapců na otázku, jaká je česká kuchyně. "Taky ovoce a tlustá šunka," překládá pracovnice tokijské ambasády Sakurako Ikeda odpověď dalšího hocha. Co je ona "tlustá šunka" za jídlo, se ale při nejlepší vůli nedobereme.

Stoupáme do kopule, kde nás čeká pozorování slunce. Děti fotí a fotí. Vlastně víc fotí, než se dívají. Najednou zpozorní. To když lektorka točí klikou a ukazuje, jak lze otáčet kulatou střechou kopule. Stejně jako u českých dětí vyvolá i u těch japonských hrkající točivá střecha nadšení. U kliky se postupně vystřídají všichni.

Pak se děti spořádaně přesunou do další kopule. Během cesty mi chlapec vypráví, že ho v Praze překvapilo, jak vypadají naše ulice: mezi budovami prý nemáme žádné mezery.

"Naprosto paf byli z katedrály svatého Víta a historických budov obecně," říká ředitelka říčanské léčebny Zdeňka Provazníková, která děti provází. "Když jsme vylezli na orloj, byli u vytržení, jak krásné máme v Praze střechy."

České "čínské" nudle uspěly

O prožitých traumatech děti přirozeně nemluví. "Chceme, aby si pobyt užily. Čeká je ještě Petřín, pěší túry, mívají ozdravné procedury, jako perličkovou koupel nebo cvičení v bazénu," popisuje Provazníková. "Mimochodem, v bazénech si hrají i s českými dětmi a vůbec jim nevadí, že si mezi sebou nerozumí," dodává s úsměvem.

Prozrazuje, že kuchyň léčebny chystá dětem do konce pobytu k jídlu ještě dvakrát čínské nudle. "Byly na nich v místním bufetu a moc jim chutnaly," říká Provazníková.

Výbuch ve fukušimské jaderné elektrárně v Japonsku způsobila v březnu 2011 vlna tsunami. Oběti obou katastrof se počítají na desítky tisíc.