(Ilustrační snímek)

(Ilustrační snímek) | foto: Luděk Peřina, MAFRA

Střední Čechy opět brázdil řidič autobusu s alkoholem v krvi. Přišel o práci

  • 15
V pondělí ráno zastavili policisté ve Voticích na Benešovsku řidiče autobusu. Šlo o běžnou kontrolu. Orientační dechovou zkouškou zjistili, že má v krvi alkohol. Než ho zadrželi, stačil rozvézt do zaměstnání čtrnáct cestujících. Vzápětí přišel o práci a ještě bude muset zaplatit pokutu.

Není to poprvé, co policisté ve Středočeském kraji narazili na řidiče autobusu pod vlivem alkoholu. Osmapadesátiletý muž popíjel alkohol v neděli večer. Ráno vyjel na pravidelnou linku z Benešova do Votic. Na votickém nádraží ho před sedmou ráno zastavila policejní hlídka a dala mu dýchnout. Přístroj ukázal 0,8 promile alkoholu.

"Řidič bez výhrad souhlasil. Přiznal, že byl večer v restauraci a pil alkohol. Nežádal lékařské vyšetření s odběrem krve," uvedla mluvčí benešovských policistů Zuzana Stránská. S linkovým autobusem začal jízdu v Benešově. Jel přes Drachkov a Bystřici zpět do Benešova. Odtud vyrazil do Votic. Když ho policisté zastavili, byli v autobuse čtyři lidé.

Kontrole dopravce se řidič nejspíš vyhnul

"Pracoval u nás deset let a nikdy s alkoholem problémy neměl. Namátkové kontroly děláme každý den, ale zřejmě se jí vyhnul," reagoval ředitel ČSAD Benešov Jan Svoboda.

Řidič dál jet nemohl, policisté mu zadrželi řidičský průkaz s tím, že se dopustil přestupku. Ve správním řízení mu hrozí pokuta od 10 do 20 tisíc korun a zákaz činnosti na šest měsíců až jeden rok.

"Okamžitě jsme s ním rozvázali pracovní poměr," řekl Svoboda. Podobný případ se podle jeho slov stal i před rokem.

"Profesionální řidič by měl být víc uvědomělý. Je to jeho práce, která ho živí. Je to velmi nebezpečné a 0,8 promile alkoholu není málo, i když zbytkový alkohol je menší zlo než řízení bezprostředně po požití," míní Dan Švanda z BESIPu. Podle něj je takový řidič unavený, malátný, může přecenit své síly, navíc má horší odhad vzdálenosti.

Dopravci řidiče kontrolují, občas některý proklouzne

Dopravci nemohou vyloučit, že jim podnapilý řidič unikne i přesto, že dělají kontroly. "Děláme je na konečných stanicích ráno a večer už asi pět šest let. Máme ale 160 řidičů, najíždí na různé směry, jako Strakonice, Písek, Vimperk. Prevence se dělá, ale může se to stát," potvrdil ředitel berounského Probobusu František Neterda.

Před čtyřmi lety přistihli řidiče, který alkohol nadýchal. O práci tehdy nepřišel. "Měl přestávku, dal si svačinu a pivo. Kontrolovali jsme ho půl hodiny předtím, než vyjel, k tomu jsme přihlíželi. Bylo to v době čekání. Do půl hodiny by už alkohol v těle neměl," tvrdí Neterda.

Loni ohrozil cestující řidič autobusu v Mladé Boleslavi. Projel křižovatkou, když na semaforu svítila červená, a to přímo před policejní hlídkou. Při zkoušce pak nadýchal 0,7 promile.

Případy opilých řidičů

DUBEN 2010

Řidič jel ve 4:14 hodin z Kropáčovy Vrutice do Mladé Boleslavi. Před konečnou ho ale zastavili policisté. Přímo před nimi projel křižovatkou na červenou. Nadýchal 0,7 promile alkoholu. Přiznal se, že večer pil. Červenou přehlédnout mohl, protože při takovém množství alkoholu se člověku zhoršuje vnímání barev.

BŘEZEN 2009

Ve Voticích kontrolovali policisté řidiče autobusu. Nadýchal 0,17 promile alkoholu, policisté mu na místě odebrali řidičský průkaz. Později se spekulovalo, že řidič požadoval odběr krve, ale policisté na to nereagovali. Výsledek mohly ovlivnit i léky.

SRPEN 2008

Opilý řidič vezl cestující z Písku do Prahy. Ti snášeli riskantní jízdu 30 kilometrů, nakonec ho donutili zastavit. Po silnici kličkoval a byl z něj cítit alkohol. V Zalužanech zavolali cestující policii. Řidič odmítl dechovou zkoušku i krevní test.